Voi, eikö megamonitaitoinen Riinis osaa hoitaa edes omaa yritystään? Viron viranomaiset muistaneet the Palandereja pikkuruisella sakolla, mutta lisää lienee tulossa? Miten voidaan maksaa, jos yritys on nollatuloilla ja hevoset vie lapsilisätkin eli Riiniksen ainoat tulot? Kalle vetäytyy vastuusta, mutta Riinis varmaan julkkismasentuu ja avautuu, kunhan joulusta taas toipuu.
Päivän Palander
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onhan se melko erikoista että tämä ylikoulutettu riinis.. ei osaa tehdä kirjanpitoa?
Veikkaus että vastuu sysätään kirjanpitäjälle. Jotain oikeaa häikkää on kun jääneet monta vuotta toimittamatta tilinpäätökset ja muut raportit. Onko edes tehty? Tämä siis jos on itse hoidettu kirjanpito.
Pitäisi kyllä ylikoulutetulle järjestää joku joulukeräys. Voisi esittää vaikka tansseja vastineeksi.
Kartanonpito Virossa luonnaa vain sen vuoksi että Virossa sakot mm kirjanpidon laiminlyönnistä ovat naurettavan pieniä. On halvempaa maksaa sakot kuin teetättää kirjanpito ammattilaisella. Viro on kehitysmaa.
Kirjanpito Suomessa maksaisia n. 1500 euroa.....halvempi maksaa vain se pikku sakko..
Kun muutaman kerran joutuu maksamaan isompaa sakkoa niin eiköhän homma ala pelittää eli kaivellaan ne kirjanpidot esille. Imagohaitta on suuri, paitsi että harva suomalainen on kartanossa varmaan yöpynyt.
Joo ja siinä vaiheessa otetaan sitten julkisuus avuksi ja itketään avautumishaastiksessa. Saahan siitäkin varmaan pari-kolme sataa.
Virossa iso sakko monen vuoden kirjanpidon pimittämisestä on 200 e. Yleensä ja lähes ilman poikkeusta kirjanpidon hävittämiseen/tekemättä jättämiseen on syy. Mikähän se voisi olla?