Liittymän nimellisnopeus on 100 Mb sekunnissa. Nopeustestien mukaan koneelleni tulee kuitenkin vain 40- 50 Megabittiä. Kun reklamoin tästä palveluntarjoajalle, vastaukseksi tuli, että heidän mittareidensa mukaan tuutista tulee täydet 100 Mb, ja vain oma tietokoneeni hidastaa liikennettä. Siis mikä läppärissäni voi syödä kaistaa, ja millä mittarilla voi nähdä tökkelistä tulevan todellisen siirtokapasiteetin? Palveluntarjoaja hövelisti kyllä sanoi, että he voivat tulla asuntoon mittailemaan, mutta jos ilmenee, että vika ei ole heidän siirtolinjassaan, niin artisti maksaa laskun. Kyseessä on taloyhtiöliittymä.
Miten voin todentaa laajakaistan nopeuden?
26
1391
Vastaukset
- Anonyymi
Vaikuttaa aika aika normaalilta. Langaton yhteys syö kaistaa, ja tietokonekin tekee samaa. Itse maksan 110 megasta helsinkiläisessä kerrostalossa, jossa on DNA:n netti. Speedtest-sivuston mukaan koneelleni tulee 55.9 megaa ja lähtee 9,8 sekunnissa. Mieleenikään ei ole tullut purnata mistään.
Kaikki normaali nettitoiminta on kuitenkin erittäin nopeata sds-levynkin takia.- Anonyymi
Kuka puhui langattomasta yhteydestä? Netti tule taloon kuitua pitkin ja jaetaan asuntoihin ethernet-verkon kautta.
Kyllähän 50 Mbit on sinällään riittävä, mutta urputan periaatteesta. Kaistanleveys kutistuu puoleen nimellisestä. Mikä tietokoneessa tukahduttaa liikenteen?
- Anonyymi
Aloituksen vaikeusaste ainakin 8 !!
Tämä on hyvä sivusto mittaamiseen https://www.speedtest.net/
Mutta suosittelen ehdottomasti läppärin kytkemistä modeemiin/reitittimeen johdolla eikä langattomasti mittauksen ajaksi. Nuo langattomat wifi-verkot voivat olla hyvinkin hitaita ja vaikuttaa tulokseen.
Minä sain aikanaan tuon mittauksen tulokseksi alle 70 megaa kun operaattori lupasi vähintään 70. Kun valitin tästä niin operaattori teki korjauksia ja sen jälkeen on aina tullut reilusti yli tuon luvatun 70.- Anonyymi
Eri sivustojen speedtestit olen ajanut suoraan ryhmäkeskuksen jakotukin liittimeltä. Ja ei, langattomasta verkosta ei siis ole kysymys.
- Anonyymi
Ei wlan hidas ole. Jopa yhtänopea kuin lankayhteys mutta se riippuu siitä mitä wlan nopeusluokkaa reititin ja vastaanottolaite tukee..
- Anonyymi
70 megan nopeushan ei voi teoreettisestikaan olla kuin luokkaa 68-69 megaa max
Muistelen että mm. edesmennyt operaattori Anvia lisäsi ylimääräisen megan nopeuteen juuri tuosta verkkoteknisestä asiasta johtuen Anonyymi kirjoitti:
70 megan nopeushan ei voi teoreettisestikaan olla kuin luokkaa 68-69 megaa max
Muistelen että mm. edesmennyt operaattori Anvia lisäsi ylimääräisen megan nopeuteen juuri tuosta verkkoteknisestä asiasta johtuenSiis minulla on 100 megan liittymä jonka nopeudeksi luvataan vähintää 70 megaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
70 megan nopeushan ei voi teoreettisestikaan olla kuin luokkaa 68-69 megaa max
Muistelen että mm. edesmennyt operaattori Anvia lisäsi ylimääräisen megan nopeuteen juuri tuosta verkkoteknisestä asiasta johtuenSe voi olla jopa ylikin.. eli ei päde toi hommeli.
- Anonyymi
Ja kysyn vielä, voiko virustutka syödä kaistaa noin paljon?
- Anonyymi
Ei vie kaistaa käytännössä yhtään. Sensijaan järjestelmän päivitykset voi hetkellisesti viedä.
- Anonyymi
Ja kysyn vielä, mitä prosessoriteho vaikuttaa speedtestin mittaustulokseen? Testattiin naapurin uudella W11-koneella ja nopeustesti näytti heti paljon parempia tuloksia.
- Anonyymi
Ei mitenkään vaikuta.
- Anonyymi
Sanotaan että "kaikki vaikuttaa kaikkeen" eli jos on vanha kone siinä on vanhaa rautaa vanhat ajurit ym. kyllä niissä eroja huomaa jos on vanha P4-kone vs. /i7 -kone
Itse käytän kahta testiä elisa https://elisa.fi/nopeustesti/
ja telia http://nopeusmittaus.telia.fi/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanotaan että "kaikki vaikuttaa kaikkeen" eli jos on vanha kone siinä on vanhaa rautaa vanhat ajurit ym. kyllä niissä eroja huomaa jos on vanha P4-kone vs. /i7 -kone
Itse käytän kahta testiä elisa https://elisa.fi/nopeustesti/
ja telia http://nopeusmittaus.telia.fi/Ei ole eroja nettinopeuden suhteen niillä. Siihen vaikuttaa koneessa ainoastaan verkkokortin nopeus ei mikään muu..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole eroja nettinopeuden suhteen niillä. Siihen vaikuttaa koneessa ainoastaan verkkokortin nopeus ei mikään muu..
Jos laittaa taskmanagerin päälle noiden mittausten ajaksi niin hitaimmat koneet käy tuolla tapissa cpu teho....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos laittaa taskmanagerin päälle noiden mittausten ajaksi niin hitaimmat koneet käy tuolla tapissa cpu teho....
Aika huono verkkopino laitteessa rakennettuna, jos vie cpu-tehoa 100mbit/s verkko? Gigasella lähiverkolla helposti yltää 200-300mbit/s nopeuteen sisäverkkotestissä jo melko heikkotehoisella koneella. Tietysti, jos mittaa jonkin http-protokollan päältä, ei yllä maksimiin millään. Pakettien kehystyksistä tuo johtuu eli mittauksen hyötykuorma ei ole ainoastaan se data, jonka lähetät vaan siellä on monta kerrosta eri protokollia välissä. Operaattori on L1(tai L2) tasolla sen 100mbit/s konfiguroinut joten jos sitä testataan L6:lla selaimessa app layerilla, voi jotain liikkuvia osia olla välissä. Yksi tällainen on TCP:n lähetysikkunan koko eli jos vastapää ei ehdi vastata ajoissa, jäädään pakettien kuittauksia aina odottelemaan välillä. Liikenteessä voi olla myös suunta-jako esim. 90% lähetystä ja 10% vastaanottoa. Myös uudelleen lähetykset syö kaistaa ja niitä voi tulla myös kuituyhteydellä jos välille osuu ruuhkainen kytkin.
Jaa niin, operaattorin 100mbit/s voi tarkoittaa myös näitä kuittauksia eli lähettää voi tuolla nopeudella vain yhteydettömillä protokollilla ja silti jäädään johonkin max. 80..85% riippuen paljonko on protokollassa dataa ja paljonko otsikkotietoja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos laittaa taskmanagerin päälle noiden mittausten ajaksi niin hitaimmat koneet käy tuolla tapissa cpu teho....
käyttääkös se testi http vai https -protokollaa?
- Anonyymi
Kyllähän kone voi hidastaa, samoin serveri, josta ladataan.
Kaikki tietokoneissa ja internetissä annaetut arvot on teoreettisa maksimiarvoja, joihin ei kokaan täysin päästä.
Minulla oli aikoinaan hidas 0,5 megainen "laajakaista". Sillä sai noin 0, 45 parhaillaan, mutta ulos lähti joskus jopa 0,75 !!!
Lähetystä ei ollut rajoitettu, mutta lataus oli. Täytyyhän vakoilulinjan olla vapaa.- Anonyymi
Kone ei voi hidastaa...
- Anonyymi
Yksi saitti jota voi kokeilla on https://fast.com
- Anonyymi
Kuinka se muuten on voiko nämä wanhan liiton (adsl) laitteet ottaa nokkiinsa eli ylikuumeta jos noita testejä ajaa jatkuvalla syötöllä?
- Anonyymi
Ihan höpö ajatus! Noi on melko lailla suljettuja muovikoteloja, joten enemmän olisin huolissani tuon jättämisestä kesälle hellepäivänä suoraan auringonvaloon - joka sekään ei yleensä riitä kuumentamaan niitä liikaa. Joitakin komponentteja ylenmääräinen lämpeneminen voi tosin vanhentaa ennen aikaisesti. Eli laite hajoaakin esim. 10v kuluttua käyttöönotosta kun se viileämmässä ilman suurempia lämpövaihteluita voisi toimia hyvinkin 20v. Suurin uhka adsl-purkeille taitaa olla kuitenkin virukset: Jos niitä pääsee konffaamaan ulkoverkosta päin ilman kunnollisia salasanoja voi ne saada jopa hajotettua, koska ohjelmisto on flash-muistipiirillä ja esim. sen kirjoittaminen monta kertaa(n. 100 000) hajottaa sen lopulta. Eikä tuohon mene aikaakaan kuin muutama tunti, jos hinkkaa koko ajan samaa sektoria puhki.
- Anonyymi
Siihen hitauteen voi vaikuttaa vaikka huonot verkkokaapelit.
- Anonyymi
Tietysti kannattaa sammuttaa kaikki muut koneet puhelimet tabletit ym. jotka voi käyttää verkkoa ei nettiradioita yle areenoita päällä ja vain se yksi kone päällä josta mitataan
- Anonyymi
Ei pidä sammuttaa. Ei mitään hyötyä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011631- 2101507
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591000Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31979Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54797Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49765En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k46732Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36715The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5712Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702