Kissanpennun kohtalo

Anonyymi

Miau ihminen! Minä olen sinun kissasi pentu. Sinä annoit minut pois. Tiedätkö minkälaisissa oloissa elän? Oletko koskaan kysynyt mitä minulle kuuluu? Kysy pian, vielä ei ole liian myöhäistä. Vielä en ole jäänyt auton alle, vielä uskallan luottaa ihmisiin.

5

648

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heippa pentu, vastaan nyt vähän ikävällä tavalla, mutta mitä luulet että emosi omistaja enää pystyy vaikuttamaan kohtaloosi sen jälkeen kun pentu on luovutettu? Ainoastaan etukäteen voi yrittää löytää mahdollisimman hyvän kodin, mutta siinäkään ei aina luulo ole tiedon väärtti, eli erehdyksiä tapahtuu. Koti pennuille kuitenkin täytyy yrittää löytää, kissat ovat jo niin kalliita elättejä, että ei niitä pysty suurta laumaa elättämään, jos on tarkoitus tarjota hyvät ruuat ja hiekat ja kaikki eläinlääkärin palvelut. Tämä kasvattajan näkökulmasta. Toki voi yrittää neuvoa, mutta mitään sanavaltaa ei itse asiassa enää ole.

    • Anonyymi

      Maailmalla matkustellessani olen havainnut, että haittaeläin kissa saa ansaitsemansa käsittelyn. Kun villiintyneet kissat poikivat esim. hotellien käytäville lämpimissä maissa, hotellisiivoojat keräävät aamuisin pennut ja panevat ämpäriin, jossa on pesuainetta ja kissa pääse autuaammille maisemille.

      • Anonyymi

        Onpa inhottavaa. Ja surullista.


    • Anonyymi

      Aha. Jaa. Vai niin. Onkohan näinkin, että kissa on hyvin kiva lemmikki, muulloinkin kuin pentuna. Edellinen eli jonkin matkaa toistakymmentä vuotta.
      Nykyinen on hieman yli 2 vuotias, pennusta asti ollut.
      Käytiin syksyllä lääkärilläkin, sairastui. Toipui hyvin lääkittynä. Ja mikäs on elellessä. Kunnollista kissanruokaa, vettä, vessa. Ei tarvitse olla pakkasissa, vaan saa nauttia lämmöstä.
      Erääseen kissaryhmään laitan säännölleen kuvia ja videoita kissan touhuista, ja voinnista- näin näkevät aikanaan pennun myyneetkin, miten kissa voi.

    • Anonyymi

      Ei aikoinaan käynyt edes mielessä moinen. Vasta myöhemmin aloin miettiä mitähän pennuille kuuluu ja ovatkohan enää edes elossa.
      Siihen aikaan ei kännyköitä ollut kuin harvoilla. Oli oltava tyytyväinen että joku otti pennun itselleen. Se oli työn takana. Niin ihania kuin pennut ovatkin en kissatarhaa voinut ajatella itselleni. Hyvä että ajat ja asenteet muuttuvat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe