Rakkaus tuli yllättäen useampi vuosi sitten. En ymmärtänyt aluksi, että se on yksipuolista. Nyt tiedän. Ystävällisyyttä ei saisi pitää esillä, jos toinen on kertonut tunteensa. Silloin pitää sen toisen ymmärtää, että ei tuota ystävyydellä enempää lisätunteita.
Rakkaus ja sen hylkääminen
Anonyymi
9602
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ystävällinen ihminen on aina ihastuttava. Tyytyköön siihen muut.
Ei ole, jos pitää sillä ihastusta yllä. Tarkoituksella roikottaminen on väärin. Olen monen naisen kanssa jutellut ja tuo miesten ystävällisyys on väärä merkki ihastuneelle naiselle. Miehet pitävät varalla.
Olet väärässä. Hyvät käytöstavat kuuluvat sekä naisille että miehille.
Ihmisten kuuluu olla ystävällisiä ja kohteliaita toisiaan kohtaan.
Täsmälleen samaa mieltä. Jos jonkun mielestä olet ihana miksi sen takia pitäisi olla inhottava tai törppö.
Minusta empaattinen ihminen kohtelee toista tilanteessa samoin kuin toivoisi itseään kohdeltavan.
Minusta pitää pystyä sanomaan selvästi: minulla ei valitettavasti ole tunteita sinua kohtaan tai olet hyvä tyyppi, en itse näe että meistä voisi tulla mitään romanttisessa mielessä. Vastauksensa voi antaa kauniisti, vaikka sanoisi selvästi ei. Jos ihastuja tulkitsee ystävällisyyden tunteen osoitukseksi, on hän hukassa. Miksi vuorovaikutuksen pitäisi muuttua ei-kiitos jälkeen mihinkään?
Sanoi mitä tahansa, niin vastapuoli voi jäädä silti tunteeseensa kiinni. Rakkaudella on tapana tehdä niin. Rakkaus on pyyteetöntä toisin kuin ihastuminen. Ei se poistu aina noin vain, vaikka tietäisi ettei sitä saa koskaan. Ei isot tunteet ole vain päätettävissä tai hallittavissa! Omat teot voi valita, mutta tunteen kanssa ei auta muuta kuin yrittää tulla toimeen sen kanssa mitä on.
Ymmärrän, jos kertoo ystävällisesti, että ei ole tunteita toista kohtaan, mutta miksi jatkaa ystävällisten viestien lähettelyä? Eikö voi lopettaa ?
En itse usko yksipuoliseen rakkauteen ihmisten välisessä suhteessa. Kyllä siihen rakkauteen kuuluu lähtökohtaisesti se molemminpuolisuus, ilman sitä ei ole rakkauttakaan. Ihastus tai kiinnostus voi olla yksipuolista, rakkaus ei.
Ystävällisyyshän on sisään rakennettua ihmisessä, pyrkimys yleensä on kohdata kaikki ihmiset ystävällisyydellä, ellei muuta tilata omata käytöksellä.
"Ystävällisyyttä ei saisi pitää esillä, jos toinen on kertonut tunteensa."
Tuon osalta kyllä näkisin ennemmin, että tarpeen olisi pitkä kahden keskinen keskustelu kummankin tunteista ja toiveista, sen jälkeen toimintatavoista jatkossa. Kun ne tunteet on kuitenkin jokaisen omien korvien välissä, niin niitä on paha muiden kuin itsen muuttaa.
Muukalaisten kaa pitäis olla samoin. Elämä on..
Normaali ihmiset ymmärtävätkin jossain kohtaa yleensä, että on hyvin julmaa ruokkia toisen ihastusta. Narsistiset ihmiset eivät piittaa, heille ei toisen kärsimys merkitse mitään. Saavat vielä siitä mielihyvää, että voivat vetää toisen ihmisen alas. Älä anna pikkusormea pirulle.