Päntälin SEOlla koettua ja nähtyä

Anonyymi

Päntälin SEOLla kerran oli Kyrpäkosken Kalevin eli Kyrpä-kallun F12 topline kanja joka oli nokkamalla, käymässä tyhjäkäyntiä pihassa sinistä savua tuprutellen ja kylän apukoulun rehtori oli kahvet pöytässä ihmetellyt "kui mites se kyrpäkallun volvo noin sinistä savuu lykkää"? nii nurkassa olevassa rahtipöydässä sammuneena pää pöydässä noukkunut Kijukassu nosti päänsä, katsoi kallun kanjaa sekunnin ja huusi "PAAVI ON VALITTU"! ja kopautti päänsä pöytään uudelleen ja sammui ja koko ylösnousemuksen vartin kuluttua ja lähti kelkkomaan kuormaa.

Lervolle sattui samaisessa PÄNTÄLEN SEOMpaarissa hulvattoman hassu kohellus myös kun tuli hieman turhan lujaa tahtia LBS111 autollaan paarille, samalla LA:han karjuen "paas paarim tyttö höyrymakkarat tulille saatana" ja ajoi pihassa oleeseen liukkaaseen läjään ja auto luisui kylän rovastin Fiat punton kylkeen. Fiat meni töäysin läjään ja LERVO lompsi baariin sisään ja karjui "kenen se fiat oli joka mun keulaan tuli"? Oli se niin mukavaa aikaa se...

KA-lervos teki aina kerran viikossa intiaanikäännöksen mutta ikimuistoisin kerta oli se männä vuosilta kun LERVO yritti kolmen tuuman kossutumuissa tehdä ESKIMOkäännöstä siellä Päntälin SEOLLA. Kaikki olisi kuuulemma mennyt ihan hyvin mutta SEOn pihassa oli kuulemmä niitä "läjiä" liikaa. Etupää puski ja eskimokäännöksessa tarvittavaa auton eteenpäin ja kärrin taaksepäin menemistä ei tahtonut saada aikaiseksi. Kytkin alkoi myös savuta. Seka krobeltrotteni kaanian haluttomuus tehdä eskimokäännöstä siellä PERSEÖN SEOLLA alkoi ilmetä. Myös varajuomana pidetty komivarttinen kosamiitti leka oli jouduttu avaamaan kuulemma "peilien puhdistusta" varten, mutta ilmiselvästä LERVO oli siitä ottanut ainakin peukalon mittaiset tumut , kun niin reippaaasti viinalta haisi.

3

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      LERVO, joka on tosi konna, oli seolla kulkenut höyrymakkara suussaan pöydän ohi jossa kahvetta joi kylän rovastin vieraana ollut piispa. Lervo ei mokomista piitannut vaan juuri piispan kohdalla päästi vetelän plörön kolitsinsa täytteeksi ja jatkoi kulkuaan raukea virne naamallaan. Piispan kerrotaan julistaneen koko kylän kirkonkiroukseen sadaksi vuodeksi ko. sattuman johtosta.

    • Anonyymi

      Nää Lervon tarinat on parhaita lissää näitä tänne rekka tsättii ja sassii kertokaa siittäki ku LERVO ja Kaliahessu ajo pakastekalaa Norjaa ja paluuna purua kasetilla paimion sahalle seoli hassu juttu ko Perseön SEOlla Lervo näytti kassalikalle "katos tyttö miten palio mulla on pastilleja perseessä" ja päälle päätteeksi vieläpä polkaisi nuorta kassaneitoa ja söi makkarapannut tripla suolalla. Tää oli hassu juttu. Kertokaa tää.

    • Anonyymi

      Tuol Pänälän SEOsa kerra sattu tosi hassun hulvaton kommellus ku sinnehö ei ensinkää ollu siviileillää mittää asiaa eikä ainakaa sinne rahtimiesten vessaan ollut menemistä. Nii tää KA-lervon rahtimulli makkarapannun syönnin jälkeen päätti käydä "rankaisemassa posliinia" eli puhaltamassa tuhdit rahtiplöröt sinne vessaan. No eikä mitä, siellähän istui kylän raittiuslautakunnan jäsen, Kääpiö-Veijoksi kutsuttu, päästämässä vetelää pönttöön. Lervolla oli promilleja jo mukavasti ja vanha sekä uusi viina löyhkäsi metrien päähän, "kas pentelettä, mikä shaatanan joulutonttu se täällä on"? oli Lervos tokaissut ja otti kääpiö-veijoa kravatista kiinni ja raahasi rahtivessasta pihalle. Niin oli seillä sellillä kaikilla mukavaa, olihan sentään joulu. Lervo ei joululauluja ulkoa muistanut mutta apuna oli lasikantinen laulukirja ja niin laulu raikasi. Oli se mukavaa aikaa se.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      3969
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      12
      3581
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      49
      2957
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2952
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      145
      2551
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      54
      2273
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      18
      1579
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      105
      1456
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1334
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      39
      1213
    Aihe