Työllisyystilanne biologeille on huono (tosin mikro, geeni yms biologian aloihin on enemmän kysyntää.) Näistä en ole kuitenkaan ole kiinnostunut, vaan todellinen "haaveammattini" olisi ekologi ja erikoistua vielä johonkin tiettyyn osa-alueeseen. Ekologeille työllisyystilanne on kuitenkin vielä huonompi, joten pitäisikö sitten pakosti hankkia se tohtorin arvonimi, että saisi töitä.
Toinen vaihtoehto olisi metsätieteet ja erikoistua siellä ekologiksi. En ole kuitenkaan kiinnostunut yhtä paljon taloudellisesta puolesta, vaikka toisaalta metsänhoitajien työllisyystilanne ja palkat ovat kohdallaan.
Kysymys siis kuuluu: kannattaako toteuttaa unelmaansa ja valmistua työttömäksi, vai opiskella vähemmän kiinnostavaa alaa, josta kuitenkin saisi töitä? Tai kenties laskea työttömyyden riskiä uurtamalla tohtorinhatun eteen?
Biologiksi vai metsätieteitä opiskelemaan?
Anonyymi
1
148
Vastaukset
- Anonyymi
Jos unelmana on valmistua työttömäksi, niin biologiaa lukemaan! Töihin ei suorastaan revitä.
Itse kyllä valitsisin ensin jotain, millä työllistyy. Työllisenä sitten toteuttaisin unelmia, mitä ne sitten milloinkin ovatkaan.
Tokihan joku biologikin aina työllistyy, mutta työhön on tähdättävä alusta pitäen, on oltava varma työllistymisestään, raivattava ja löydettävä tiensä. On katseltava koko ajan ympärilleen, tartuttava heti jokaiseen avautuvaan tilaisuuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1516837MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635993Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884579NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074539Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1694334Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941690- 4021606
- 821399
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311387Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?441190