Liitonmies on hullu

Anonyymi

Rakennusliitto sulki kaksi vuotta sitten yli 30 Suomalaista rehellistä rakennusfirmaa, koska he vastustivat heidän liittolaisten tekemiä valituksia.

Rakennusliitto tukee harmaataloutta, koska käyvät kokoajan pienyrittäijin kimppuun, jatkuvalla syötöllä.

ÄLKÄÄ OTTAKO TYÖNTEKIJÖITÄ, MITKÄ KUULUVAT RAK.LIITTOON.

On aika älytöntä ku ei Suomessa saa rauhassa toimia rehellisellä tavala.

Ota Virolaiset töihin, niin ei oo enää liitto kimpussa, on toi älytöntä....

13

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Säännöt on ihan selvät. Kaikki lukee täysin terveellä järjellä ymmärrettävästi tessissä ja lainsäädöksissä. Mikäli oma älli tai aika ei riitä ymmärtämiseen, apua saa kyllä. Noudatat sääntöjä ja kaikki on hyvin. Yrität venyttää sääntöjä ja hakea tuottoja tai kilpailuetua rikkomalla palkkoja, korvauksia tai muita sääntöjä ja päädyt oikeuteen.

      Ihan omaa typeryyttäsi joudut vaikeuksiin, jos joudut.

      • Anonyymi

        Olet ilmeisesti liitonmies


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet ilmeisesti liitonmies

        Totta kai. Ainoa osapuoli, joka pitää työehdoissa sinun puolta.


    • Anonyymi

      TESin noudattaminen on älyttömän työlästä. Itse palkkaan työsuhteeseen vain sukulaisia. Ei tule riitaa TESin tulkitsemisesta.

      Ne, jotka eivät jaa DNA:tani, tulevat vuokrafirmojen kautta. Useimmilla on oma firma, jonka kautta vuokrautuvat meille töihin.

      Kaverilla on konepaja, jossa ei kukaan ole työsuhteessa. Kaikki työntekijät tulevat eri tavalla vuokrattuina ja etupäässä muualta kuin Suomesta. Firma pyörii paremmin silloin, kun siellä ei ole päivystävää kommunistia.

      TES on terveisiä takalistosta ja johtaa väärinkäytöksiin. Esimerkiksi putkimiehen kannattaa jättää vuotava liitos näkyvälle paikalle. Jos ehtii kotiin asti, niin palkkana on haalarinvaihtoraha, km-korvaukset ja hätätyölisä. Paras tili tulee, jos tempun tekee perjantaina. Siinä kyllä sitten menee parketti pilalle, mutta hei, ei se AY-liikettä hetkauta.

      • Anonyymi

        Tuollaista edes tapahdu.


      • Anonyymi

        Vuotava liitosta ei jätä palkkatyöläinen, vaan joku yrittäjä, joka haluaa vedättää hintaa. Työntekijä tekee mitä työnantaja määrää.
        Jos työntekijöiden kanssa tulee rahasta tai olosuhteista riitaa, niin syyllinen on aina työnantaja. Jos työntekijä on tyytyväinen, niin työntekokin maistuu.
        Tyhmä työnantaja nipottaa pikkujutuista ja koko työyhteisö on tyytymätön eikä hommat luista. Työ tuottaa huonosti.
        Minulla on kokemusta hyvistä ja huonoista työnantajista. Huonojen kanssa en halua tehdä töitä edes isommasta rahasta. Kun kohtelu on kohdallaan niin palkka ei ole pääasia.


    • Anonyymi

      Taitaa rakennusliitto muutenkin ensi vuonna menettää kovasti jäseniä kun jäsen maksu on 25euroa/kk työttömiltäkin jäseniltä. Eikä rakennusliitto edes rupea auttamaan töissä loukkaantunutta vakuutusyhtiötä vastaan vaan ennemmin laittaa jäsenen pois liitosta.

    • Anonyymi

      Rakennusliitto on hätää kärsimässä kun työtönkin joutuu maksamaan 25euroa kk nykyään. Minäkin lopetin liitossa olon.

      • Anonyymi

        Se on ihan oikein. Palkat onkin liian korkeat ja edut liian hyvät.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4926
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3506
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2953
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2925
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2747
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      39
      1778
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1700
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1691
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1584
    Aihe