Hyvät vireät töihin.

Anonyymi

Kuusamossa olisi kaikille töitä jos valtion tuet jaettaisiin oikeinperustein. HÖLMÖLÄISTEN HÖLMÖYS, MITÄ HALUAMME SUOMESSA TEHDÄ VERORAHOILLA, pannaanko kankkulankaivoon ?
Eteläisissä paliskunnissa poronhoito on lähes 100%:sti sivutoimi, eli hyvää lisätuloa tuottava harrastus, mm. paikallisille virkamiehille ja jopa päättäjille. Poronhoitoa rahoitetaan valtion vankalla, pysyvällä ja alati kasvavalla tuella. Eläinperustainen tuki on v. 2021 noin 5 000 000 euroa ja peto- ja liikennekorvaukset asiantuntijan arviona 25 000 000 euroa. Lisäksi osin koko yhteiskunnan kontolle lankeavat liikennevahingoista syyttömien vahingonkärsijöiden, ajoneuvokaluston rahalliset kustannukset ja henkiset ja ruumiilliset kärsimykset, osin lopun ikäänsä. Ne valuvat vääjäämättä yhteiskunnan credittiin niin kulu-, kuin henkisen pääoman menetyskirjauksina, ennemmin tai myöhemmin.

Keksikääpä joku muu harrastus, jota paapotaan erityslainsäädännöllä, tuetaan suomalaisten veronmaksajien varoista kymmenillä miljoonilla euroilla ja jota tarkoin rajattu joukko saa harrastaa laillisesti missä vain Pohjoisen-Suomen maaperällä, luonnonsuojelualueilla ja myös vesillä, maanomistajalta lupaa kysymättä ja jonka myötä saa vapaan maastoliikenneluvan läpi vuoden, myös suojelualueille? Varsinkin suolattavat päällystetyt tiet kuuluvat harrastuksen harjoittamisen keskeisiin nautinta-alueisiin, kuin myös taajamat, pihat, kasvimaat ja terassit, yhä enenevissä määrin.
MITÄ ONKO MIELESTÄSI Kainuun ja Pohjoispohjanmaan luonto jo täysin
pilattu ? Kasvillisuus tuhottu esimerkiksi ko, alueelta puuttuu jo jäkälätkin poroharrastajientoimesta ja edes vihreät eivät puutu asiaan.

1

127

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei laiskoista ole töihin. Pysykää vaan työkkärin kirjoilla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1399
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      821
    3. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      780
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      755
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      92
      755
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      157
      693
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      679
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      612
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      611
    Aihe