Teams-palavereista selviytyminen

Anonyymi

Teams-etäpalaverit ovat pilanneet työelämän lopullisesti.

Muinaiseen Skype-aikaan tilanne oli vielä joten kuten siedettävä, koska työkalua käytettiin lähinnä kahdenvälisiin keskusteluihin. Mutta sitten tuli Teams. Ja koronan myötä Teamsin käyttö lähti kokonaan lapasesta. Ei niin pientä asiaa, etteikö siitä voisi järjestää Teams-palaveria!

Jos kyseessä on kymmenien osallistujien palaveri jossa et varmuudella joudu sanomaan mitään, niin helpointa on pistää volumet kokonaan nollille ja katsella esitysslaideja (jos huvittaa). Harvoinpa niissäkään mitään kovin korvaamatonta tietoa on. Jos slaidit ovat tulleet kokouskutsun liitteenä, niin voit lukaista niistä omaan tahtiisi sinulle merkitykselliset kohdat.

Haastavimpia ovat pitkät palaverit, joissa sinulta voidaan milloin tahansa odottaa kommenttia mihin tahansa asiaan. Pitkä jaarittelu jostain tyhjänpäiväisestä epäkiinnostavasta detaljista (usein Nokia-englanniksi), ja sitten joku osallistujista päättääkin yllättäen kysyä sinun näkemystäsi!

Noista tilanteista pitäisi kuitenkin pystyä selviämään kunnialla, pitäen yllä vankkumatonta illuusiota asiantuntemuksesta ja ennen kaikkea kiinnostuneisuudesta.

Millaisia niksejä käytätte selviytyäksenne Teams-palavereista?

4

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän Teams maailman paras työkalu ole, mutta mikäpä olisi.... Luulen ettei työkalu itsessään ole tähän pilaamiseen syynä, vaan korona-aika, joka on pakottanut kaikki etätöihin ja sitä kautta hoitamaan kaikki asiat (yleensä) Teamsin kautta.

      Oma suhtautumiseni noihin teams-palavereihin on vähän kaksijakoinen. Toisaalta ei tarvitse raahautua johonkin random-neukkariin näyttelemään kiinnostunutta ilman mitään järkevää tekemistä. Nyt voi sentään pitää teamsiä päällä luurit puolittain korvilla ja tehdä muita hommia ilman että vaikuttaa kauhean poissaolevalta. Ongelmaksi tosiaan muodostuu ne tilanteet, missä pitäisi osallistua eikä ole tullut kuunnelleeksi mitään viimeiseen puoleen tuntiin. Yleensä siitä selviää "anteeksi, linja on nyt vähän huono"-meriselityksellä.

      Mielestäni pahinta teams-palavereissa on se kun jotain kysytään ja ensin kukaan ei sano mitään ja lopuksi kaikki alkavat puhumaan päällekkäin ja lopulta se äänekkäin voittaa puheenvuoron ja pitää vartin monologin asian vierestä. Toinen anaalista oleva tilanne on, kun kukaan ei osaa kunnolla englantia, vaan kaikki jankkaavat ulkoaopetellulla fraaseilla jotain mikroskooppista detaljia ja kysyttäessä vastaavat samalla litanjalla kerta toisensa jälkeen. Lopulta palaveri päättyy eikä kukaan tullut hullua hurskaammaksi. Paikan päällä olisi sentään voinut jutella asiasta omalla äidinkielellä.

    • Anonyymi

      Microsoft ei enää kehitä Skypeä, joten Teamsiin on käytännössä pakko siirtyä.

    • Anonyymi

      Syy ole Teamsin vaan sen, että Suomessa ja muualla jouduttiin hyppäämään kerralla syvään ja kylmään päähän ja siirtyminen etätyöhön tapahtui liian nopeasti ja rajusti.

      Itse työskentelen yrityksessä, jossa on etäpalavereja käytetty jo kenties pari vuosikymmentä. Ensin puhelin-, sitten joku Microsoftin ensimmäisistä työkaluista, sitten taisi tulla Lync, sitten Skype ja nyt sitten Teams. Jotain saattoi olla vielä siinä välissä. Välineet ovat muuttuneet, mutta kulttuuri on tullut opeteltua useiden vuosien aikana.

      Palaverit on syytä aina pitää lyhyenä ja tehokkaina, oli minkälainen tekniikka alla tahansa. Jokaisella palaverilla puheenjohtaja, joka varmistaa, että kaikki saavat asiansa kerrotuksi. Ja palaveriin kutsutaan vain ne jotka tarvitaan ja muistio muille. Ei ole vaikeaa.

      Teamsin yksi hyvä puoli aiempiin välineisiin on se, että se itsessään tallentaa kaikki sättäilyt ja myös se, että vanhaan palaveriin voi yhdistyä uudelleen. Muuten Teams välineenä on huono, kovin Microsoft-lainen. Mutta se on yleinen, kaikki osaavat sen käytön ja hoitaa hommansa. Hyvä näin. Itse en haluaisi osallistua enää yhteenkään paikan päällä tapahtuvaan palaveriin elämäni aikana. Ne vasta ovatkin ajanhukkaa. Turhaa lörpöttely ja ajanhukkaa. Ei tiedon tehokas siirtyminen tarvitse kehonkieltä. Tiedon voi siirtää puhumalla ja kirjoittamalla.

    • Anonyymi

      Koska pääset pois yläasteelta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      121
      1667
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe