Yksi kuiskaus on NOPEA LUKEMINEN.
Mitä muita?
Minä en opi mitään ja hyvin hitaasti.
Elämä juoksee karkuun eikä pää enää opi uutta.
Ehkä tarvitaan joku kemiallinen tehopilleri tai jottain mieluummin kuin kirjan lukeminen.
Vastaanotetaan neuvoja kuinka nopeuttaa oppimista
2
383
Vastaukset
- Anonyymi
nopea lukeminen ei auta mitään jos ei ole kiinnostunut opeteltavasta asiasta. Itse olen yli 65 ja koko ajan löydän itselleni uutta jännää opittavaa. Lukeminen on vain yksi muoto. Tekeminen, kokeilut ja soveltaminen on toinen tapa, Oppiminen vaatii uteliaisuutta ja poltetta. Opiskelu on eri asia kuin oppiminen, On eri asia antaa itsellensä tehtäviä kuin tehdä jonkun toisen (esim. opettaja) antamia tehtäviä. Itse itsellensä antamat tehtävät vievät eteenpäin. Hän joka tekee vain opettajan koulussa jakamat tehtävät ei opi oikeastansa mitään. Tulee koko ajan perässä kuin vaappu. Kun tekee juttuja etupeltoon on tunneilla olo helppoa. Silloin ei pää rasitu, Mutta miten sytyttää ihmiseen uteliaisuuden liekki. Kas siinä pulma. Carpe diem.
- Anonyymi
Jos haluaa oppia tehokkaasti, ei kannata käyttää sitä aikaa passiiviseen lukemiseen. Kannattaa etsiä aktiivisia keinoja (henkilökohtaisesti pidän tehtävien ja harjoituskokeiden tekemisestä), jotka sopivat itselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751430Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2481322Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521106Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551088- 51795
- 65774
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62757Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39728Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44701- 30647