Vuosikulutus mökissä n. 4000 kWh , kannattaako harkita aurinkopaneeleita?

Anonyymi

Tässä joitakin tietoja arvioinnin pohjaksi:
Sähkövero 2,79372 / snt/kWh
Siirtomaksu 3,53226 / snt/kWh
Perusmaksu 37,56 €/kk
verollinen

Kuvaus
KULUTUSLASKU 1.10.2021 - 30.11.2021
Laskutettu
511,51 kWh
Toimitettu
511,51 kWh
Toimituspvm (jak)
1.10.2021 - 30.11.2021
Yhteensä verollinen
111,82 €

3

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aurinkopanelit eivät juuri kannata, jos on verkkosähkö. Jos ei ole verkkosähköä, niin silloin kesäkäyttöisessä mökissä ne ovat hyvinkin kannattavia verrattuna sähköliittymän hankkimiseen. Kaikki riippuu kulutuksesta ja mihin vuodenaikaan käyttö keskittyy. Jos kyseessä on ympärivuotinen mökki kaikilla mukavuuksilla, niin ei ole taloudellisesti kannattavaa.

      • Anonyymi

        No ei missään tapauksessa kannatAurinkoenergian huonoja puolia ovat paneelien valmistuksessa ja asennuksessa aiheutuvat päästöt, niiden kalliit alkuinvestoinnit, riippuvuus auringosta ja mahdollisuudet vain päiväsaikaan, sekä vähentyneet energian varastointimahdollisuudet.
        Elämysyksityiskohtaiset huonot puolet:
        Päästöt: Aurinkopaneelien valmistus ja asennus aiheuttavat välillisiä päästöjä, jotka ovat sidottu materiaalien, kuljetuksen ja energiankulutuksen.
        Alkuinvestointi: Aurinkopaneelijärjestelmän hankinta voi olla kallis, vaikka pitkällä aikavälillä säästöjä syntyy sähkön ostohintojen alenemisesta.
        Auringon riippuvuus: Aurinkopaneelit eivät tuota sähköä yöllä tai pilvessä, mikä rajoittaa niiden luotettavuutta perinteisiin lähteihin verrattuna.
        Energian varastointi: Aurinkopaneeleilla tuotettu sähkö on vaikea varastoida, mikä rajoittaa niiden käyttöä ja joustavuutta.
        Materiaalien käyttö: Aurinkokennojen valmistuksessa käytetään harvinaisia ja kallista materiaalia, mikä voi olla ympäristölle haitallista.
        Sijaintirajoitukset: Aurinkopaneelien tuottokyky voi rajoittua katon kulman ja ilmansuuntaan.
        Matalampi tuottokyky talvella: Kesän aikana aurinkopaneelit tuottavat sähköä enemmän kuin talvella.


    • Anonyymi

      Taas turha aloitus sillä ainahan ILMAINEN energia kannattaa !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      963
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      841
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe