Hei!
Olen nuori aikuinen, josta on tulossa sylikummi. Kummin hommat on vielä vähän hakusessa ja ensimmäinen haaste on kummilusikka. Laitetaanko lusikkaan yleensä lapsen kaikki nimet vai vain etunimi tai etu- ja sukunimi. Ja kuinka yleistä on painon, pituuden ja syntymäajan laittaminen? Minulla on yksi tosi nätti lusikka mietittynä, mutta siinä ei ole kellotaulua ja kohtaa laittaa mitat, koko nimi ja syntymäpäivä mahtuu. Pelottaa, että lapsen vanhemmat ei pidä lusikasta tai olisivat halunneet mitat jne. Mitä pitäisi tehdä ja miten te olette tehneet, jos tiedätte lapsen koko nimen?
Terveisin Kokematon kummi
Kummilusikka
2
1918
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä kummilusikan voi antaa sellaisenaan. Lapsen vanhemmat voivat kirjoituttaa siihen lapsen nimen (etunimi riittää) ja syntymähetken mitat ja päivämäärän. Kellotaulu ei ole välttämätön, mutta jos sellainen on, viisarit merkitään näyttämään syntymähetken kellonaikaa.
- Anonyymi
Ostin tänään kummitytölle lusikan ja siinä oli kuvana enkelityttö. Tykkäsin itse lusikasta ja on erilainen kuin muut sisarukset ovat saaneet. Taakse tulee nimi kaiverrus ja päivämäärä. Tässä kävi vähän onnettomasti liki 9 vuotta sitten ja tyttö jäi ilman lusikkaa, kun kummit ostivat vähän erilaisia lahjoja. Lauantaina oli pikkusiskon ristiäiset ja kummityttöni kiljahti spontaanisti lahjoja katsoessaan, että "oon ainoa tässä perheessä, jolla ei ole kummilusikkaa". Tammikuussa saa synttärilahjaksi puuttuvan lusikan. Ei hän sitä sillä, että olisi pitänyt ostaa, mutta sattuu vain huomaavan kaiken ja olisi vaan pitänyt ostaa, kun pähkäilin, mitä ostaa. Ilmankin olisi voinut olla, ei ole tottunut saamaan kaikkea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1196354Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816177Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696050Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482395Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1211420- 121261
- 1871098
- 61907