Kastelu päältä tai alta

Anonyymi

Olen pohtinut, olisiko hyväksi antaa purkkikasveille vesi aluslautaselle, vai mullan päälle?
Imee kyllä veden lautaseltakin, mutta saako silloin vitamiinit mullasta?
Ainakin multa on tällöin pinnasta aina rutikuiva.

4

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tarkoitat ruukkukasveja sisätiloissa, niin altakasteluruukut ovat tätä päivää. Niiden käyttömukavuudessa on eroja. Parhaissa on selkeät vesimittarit, joista näkee ruukkuun katsomalla, paljonko vettä on jäljellä.

      • Anonyymi

        Hyvä ja toimiva merkki sekä malli on Lechuza Classico. Meillä on noita appelsiinipuilla ja chileillä. Näissä on selkeä vesimittari, jonka näkee koskematta mittariin.

        Orthexin ruukut ovat kestäviä ja yksinkertaisia. Niiden vesitilavuus saattaa olla Levhuzaa pienempi, en ole ihan varma. Orthexit ovat meillä pienempiä kuin nuo saksalaiset. Orthexin ongelma on, että mittari tulee varta vasten nostaa ylös täyttöputkesta, eikä sitä voi täyttää mittatikun kanssa. Orthex on toki paljon halvempi, joten siinä saa periaatteessa samat ominaisuudet halvemmalla.

        Muitakin on markkinoilla. Mm. IKEA:lla on omansa, mutta meillä on noita kahta, hyväksi havaittua merkkiä.


    • Anonyymi

      Ihan sama kasteletko alta tai päältä, kunhan et kastele liikaa tai liian vähän. Jos kasvisi voivat hyvin niin olet osannut kastella sopivasti ja voit jatkaa samalla tavalla.

      On kyllä sellaisiakin kasveja joita suositellaan kasteltavan alakautta, esimerkiksi paavalinkukka. Itse kastelen kaikkia kasvejani päältä, myös paavalinkukkaa, ja silti se on menestynyt. Pitää vain olla tarkka että kastelee vain multaan eikä paavalinkukan lehdille koska ne alkavat mustumaan jos kastuvat.

    • Anonyymi

      Vesi alle, lannoitevesi päälle. Minusta ne altakasteluun tarkoitetut vettä sitovat mullat ovat kaikkein huonoimpia, läpäisevä multa paras ja päälle vettä vain kun pinta on kuiva. Miksi sen altakastelevan edes pitäisi sitoa vettä kun sitä on säiliössä, mätänee vaan juuret.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      110
      6887
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6533
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3297
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      126
      2832
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2430
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1587
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe