Olen pohtinut, olisiko hyväksi antaa purkkikasveille vesi aluslautaselle, vai mullan päälle?
Imee kyllä veden lautaseltakin, mutta saako silloin vitamiinit mullasta?
Ainakin multa on tällöin pinnasta aina rutikuiva.
Kastelu päältä tai alta
4
469
Vastaukset 4
- Anonyymi
Jos tarkoitat ruukkukasveja sisätiloissa, niin altakasteluruukut ovat tätä päivää. Niiden käyttömukavuudessa on eroja. Parhaissa on selkeät vesimittarit, joista näkee ruukkuun katsomalla, paljonko vettä on jäljellä.
- Anonyymi
Hyvä ja toimiva merkki sekä malli on Lechuza Classico. Meillä on noita appelsiinipuilla ja chileillä. Näissä on selkeä vesimittari, jonka näkee koskematta mittariin.
Orthexin ruukut ovat kestäviä ja yksinkertaisia. Niiden vesitilavuus saattaa olla Levhuzaa pienempi, en ole ihan varma. Orthexit ovat meillä pienempiä kuin nuo saksalaiset. Orthexin ongelma on, että mittari tulee varta vasten nostaa ylös täyttöputkesta, eikä sitä voi täyttää mittatikun kanssa. Orthex on toki paljon halvempi, joten siinä saa periaatteessa samat ominaisuudet halvemmalla.
Muitakin on markkinoilla. Mm. IKEA:lla on omansa, mutta meillä on noita kahta, hyväksi havaittua merkkiä.
- Anonyymi
Ihan sama kasteletko alta tai päältä, kunhan et kastele liikaa tai liian vähän. Jos kasvisi voivat hyvin niin olet osannut kastella sopivasti ja voit jatkaa samalla tavalla.
On kyllä sellaisiakin kasveja joita suositellaan kasteltavan alakautta, esimerkiksi paavalinkukka. Itse kastelen kaikkia kasvejani päältä, myös paavalinkukkaa, ja silti se on menestynyt. Pitää vain olla tarkka että kastelee vain multaan eikä paavalinkukan lehdille koska ne alkavat mustumaan jos kastuvat. - Anonyymi
Vesi alle, lannoitevesi päälle. Minusta ne altakasteluun tarkoitetut vettä sitovat mullat ovat kaikkein huonoimpia, läpäisevä multa paras ja päälle vettä vain kun pinta on kuiva. Miksi sen altakastelevan edes pitäisi sitoa vettä kun sitä on säiliössä, mätänee vaan juuret.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 101970
- 61897
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun68683- 63651
- 41645
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22552Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la33548Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka24512- 50506
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37478