Minulla on pakkomiele tehdä osa asioista molemmilla puolilla. Jos kosken vasenta polveani vasemmalla kädellä, minun täytyy tehdä se myös samalla tavalla oikealla puolella tai muuten se häiritsee minua. Lasken myös kaikkea mahdollista kuten ihmisiä, askelia yms. Jos olen järjestänyt jotain tarkasti kuten siirtänyt jonkun kukkaruukun juuri oikeaan kohtaan ja joku siirtää sitä, se ärsyttää minua suunnattoman paljon. Voiko minulla näiden perusteella olla OCD?
Onko minulla OCD?
2
771
Vastaukset
- Anonyymi
Moikka! Mulla on samantyyppisiä oireita. Itselle ne tuli vasta hetki sitten, ahdistuksen kautta. Pakko kävellä esimerkiksi suojatien ja kaikkien viivojen päältä, tietyt kengät järjestyksessä täydellisesti ja kaikkea mahdollista muuta. En ole puhunut kenellekkään ja elän asian kanssa. Voi varmasti hyvinkin olla ocd, kannattaa mennä puhumaan jollekkin, vaikka se onkin helpommin sanottu kuin tehty.
- Anonyymi
Tuttua, tuosta se hyvinkin lähtee kehittymään, mutta ocdn voi vielä tuossa vaiheessa pysäyttää eli älkää tehkö pakko toimintoja vaikka ahdistus nousee, myöhemmin se on vaikeampaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14810879
- 525190
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452403- 302103
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301211Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351156Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317872