Unettomuutta lepsuilu päivän jälkeen.

Anonyymi

Olen jo vanha enkä jaksaisi enää suoriutua kodinhoitotöistä.
Olen pyytänut kaupungilta siivousapua.
He kysyvät, voinko käydä kaupasta ostamasta itselleni ruokatarpeita. Sanon, että kauppa on lähellä, voin kävellä sinne ja osaan valmistaa itselleni ruokaa.

- No et sitä sitten siivousapua saa kun meillä on niin paljon sinua huonommassa asemassa olevia, he kuittaavat.

9

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun kaupunkin virkanainen kävi pyynnöstäni toteamassa kotonani vallitsevan tilanteen, hänkin kehui hyväksi siivoustilanteen.
      Niin kai kun etsin siivoustalkoilla paikat raivattua viinapalkalla niin, että virkaa tekevä pääsi tekemään tarkastuksen sisätiloissa.

      • Anonyymi

        Jos jotain kotiapua tarvitsee, esim. siivoukseen, niin ei silloin kannata siivota asuntoaan jos joku on tulossa katsomaan tilannetta.

        Harmitti vähän tuon aloittajan puolesta, koska itse ainakin ymmärrän sen, että ruuanlaitto voi hyinkin onnistua vaikkei siivoaminen enää onnistukaan.
        Itseäni suoraan sanoen pikkuisen hirvittää tulla vanhaksi, kun tietää minkälaista jo nykyään on vanhuksista huolehtiminen.


    • Anonyymi

      Väsyneenä sitä nukahtaa vaikka piikkimatolle. Tästä on kokemusta yli 6 vuoden ajalta. Ellei hyöty -tai muuta liikuntaa ole ollut tarpeeksi, piikimatto selän alla ja piikityyny pään alla tuntuu niin epämukavalta, että siirryttävä perinteelliseen goisauskalustoon.

      • Anonyymi

        Vanhan pässin yliaktiivisen rakon toiminta aiheutti heräämisen tänään jo 04:50. Yritin tietysti nukkua, mutta reilun tunnin päästä luovutin ja lähin aamupesulle.
        Aamutoimet ja aamiaisen valmistaminen veivät niin paljo aikaa että päiväunille pääsin vasta klo 10 jälkeen. ...ikänä nukkunu päiväunia niin raadollisen raskaasti kuin...itseasiassa ma.27.12.


    • Anonyymi

      Jos joku päivä otan vanhalle äijälle tärkeät päikkärit, enkä sen takia nuku hyvin seuraavana yönä, en ota unilääkettä.
      Kuuluu normaaliin vireystilavaihteluihin. Kun mielessään siftaa kanoottiin veden päälle, wanhan päkän aivot uskovat sen ja rentoutus valtaa vanhan rotan fysiikan täysin.

      . kokeilkaa.

    • Anonyymi

      Tänään tuli Yle Suomikanavalla tietoa päivätorkuista, päivällä nukkumisesta. Ne eivät saisi olla 20 minuuttia pidempiä työikäisten ihmisten kohdalla.

      • Anonyymi

        Päivä unet maksimi 20min. yleensä tepsii kun torkut otta,avaimet käteen kun ne tipuu latialle,nouset ylös!Unen latusi paranee kun joka päivä säästä huolimatta,menet ulos 2 x.Päivässä. Kierrät vaikka sen talon ympäri missä asut ja palaat kotia. Jos siellä kotona olet likkumatta mihinkään? Aivan varmasti tulee unettomuus ja säryt ym,pahenee!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Päivä unet maksimi 20min. yleensä tepsii kun torkut otta,avaimet käteen kun ne tipuu latialle,nouset ylös!Unen latusi paranee kun joka päivä säästä huolimatta,menet ulos 2 x.Päivässä. Kierrät vaikka sen talon ympäri missä asut ja palaat kotia. Jos siellä kotona olet likkumatta mihinkään? Aivan varmasti tulee unettomuus ja säryt ym,pahenee!

        On totta, että liikuntaa tarvii joka päivä. Ihan pelkkä lyhyen matkan kävely ei riitä mutta jos siihen on mahdollisuus tehä pientä hyötyliikuntaa, se tuo paremmin unta.
        Lumitöistä on tänä talvena päässy vähällä.


    • Anonyymi

      Kun olet vanha ja kenties toiminta kyvytön? Soitetan sosiaaliviraston vanhusyksikön sosiaalityöntekijälle. Sieltä tulee ainakin 2 henkilöä kotiisi keskustelemaan ja kartoitaman tilanne. Pelkällä puhelin soitolla et saa mitään. Vadit kotiin tulee ja kartoitus elämäntilanteesi. Ostopalveluna myöntävät siivous, Joka on 1 kerta kuukausi ,perus siivous. Lattian, kylpyhuoneen perus pesu ja pölyjen putsaus. 1h. vai 2h? en muista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      52
      2313
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      108
      1675
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe