Yleiskeskustelua ja maltillista auttamista lehden ristikoissa.
Punainen Pelikaani 1/2022
17
1863
Vastaukset
Voisiko joku RATKAISUSANAA PALJASTAMATTA antaa jotain vinkkiä s. 30-31 ristikon vihjeen NUHAISEN SUUSSA SAA SYTTYMÄÄN logiikasta.
Ratkaisusana on siihen on saatu, mutta yhteys vihjeeseen ei ole löytynyt. Ajattelin, että saattaisi olla tuplavihje, jolloin alkuosa olisi luettava erillisenä vihjeenä. Sitten ajattelin jonkinlaisena sisäkkönä. Mutta mitään tolkkua en niinkään saanut.Kun nyt tässä säikeessä ei maltillinen auttaminen toimi, jos joku osaa antaa vinkin, jolla joku voi varmistua ratkaisusanan oikeellisuuden, hän voisi sen tulla toisaalle kertomaan.
Minulta on kysytty myös s. 25 ristikosta, johon olen antanut muutaman vinkin ongelmakohtaan.
- Anonyymi
Tässäpä on hyvä säie. Tähän joulupukki kohta täräyttää lahjojen lahjan Petteri Punakuonolle!
- Anonyymi
Tapio-Huuhaa kirjoitti:
Et sitten voinut kunnioittaa säikeen luonnetta.
Joulupukki ei lupia kysele! Hohottelee vain menemään 🎅🏻
Anonyymi kirjoitti:
Joulupukki ei lupia kysele! Hohottelee vain menemään 🎅🏻
Joulupukin paljastelut pilaavat ristikon keskeisintä iloa. Jos joku haluaisi vain yhteen kohtaa apua, massiivinen paljastelu johtaa vääjäämättä siihen, ettärtatkoja saa apua enemmän kuin tarvitsee. Toiminta ei ole lahjojen sntsmista vaan lahjojen pilaamista! Paha pukki!
Tapio-Huuhaa kirjoitti:
Joulupukin paljastelut pilaavat ristikon keskeisintä iloa. Jos joku haluaisi vain yhteen kohtaa apua, massiivinen paljastelu johtaa vääjäämättä siihen, ettärtatkoja saa apua enemmän kuin tarvitsee. Toiminta ei ole lahjojen sntsmista vaan lahjojen pilaamista! Paha pukki!
Pukki ei taida ollenkaan ymmäetää, mitä on spoilaaminen?
Se, että pukki ei välitä siitä, että hän "lahjoillaan" spoilaa toisen ratkontailoa, on valtavan ylimielistä käytöstä pukilta. Paha pukki.
- Anonyymi
Ei king vaan ding.
Täällä näemmä ei enää voi käsitellä Punaista Pelikaania tai IS:n ristikoita ilman, että paljastetaan ristikoiden olennaisimmat ratkaisusanat, vaikka niitä ei kukaan kysy.
No ehkä niihin, joita HP ei ratko, voi saada maltillista apua.
Tämä säie on spoilattu ja trollattu.- Anonyymi
Voisiko HP selostaa, miksi hän kertoo nimen omaisesti pääkuvista johdetut sanaketjut. Niide hoksaaminen kun on kivinta ristikosss. Vastaavasti ikävintä spoilaamista on spoilata juuri sanaketjut.
Voisiko joku spolereista kiinnostunut selittää, miksi hän haluaisi tietää nimen omaisesti sanaketjut?
En millään käsitä tällaista toimintaa, vaikka kuinka yrittäisin. Moderaattori ei näemmä enää välitä HP:n paljasteluista. Minä en pysty ymmärtämään ainuttakaan PuPen ratkojaa, joka HP:n Punaisen Pelikaanin sanaketju- ja avainsanapaljastuksia haluaa hyödyntää.
PuPen kohdalla HP:n toiminta on erityisen absurdia. PuPe on tarkoitettu vaikeanpuoleiseksi lehdeksi ristikkofaneille. Sen yleensä ostavat henkolöt, jotka haluavat vaikeahkoja tai vaikeita ristikoita mahdollisimman itsenäisesti ratkoa.
Jos nyt paljastaa sanaketjut, jotka yleensä ovat mehukkainta ristikoissa, luulisi, että ratkomisesta häviäisi merkittävin osa ratkonnan iloa. Jos nyt haluaa oikeasti jotain paljastaa, sanaketjun kanssa risteävien paljastelu olisi minusta mielekkäämpää. Näin ratkoja itse voisi kokea onnistumisen iloa hoksattuaan sanaketjut.
Minusta HP saa omahyväisyyttä ilmentävää iloa siitä, että hän pystyy paljastelullaan spoilaamaan ratkojia ja riistämään siten toisilta onnistumisen ilon.
Koska HP:n paljastuksia poistettin, paljastelu on mielestäni myös kostoa, voitonhimoa ja hallinnan tavoittelua.
Koska mode ei enää välitä, HP:n kosto onnistui. HP halusi voittaa itselleen saitin hallinnan. Kaiken hallitseminen lieneekin päätavoite. HP on näemmä huudettu tämän sivuston Tsaariksi.
Inhoan, että jotkut kutsuvat minua keisariksi, sillä halusin tuoda vain mielestäni järkeviä toimintaperiaatteita. Mutta kun niitä täällä ei haluta, pitäkää Tsaarinne. Tsaarianne kyllä moni halveksii tämän sivuston ulkopuolella.
Pakko kai hyväksyä se, että Tsaari HP:n minusta aivan järjettömyyksiin menevä paljastelulinja voitti.
Joka Tsaarin paljastuksia hyödyntää, on minusta ostanut väärän lehden.
PuPen sijaan kannattaisi harkita Mantan MAINIOT Ristikot -lehteä. Passeli Pelikaanin kaksi viimeistä ristikkoa on Tsaarin paljastuksia kaipaalle liian vaikeita, mutta muut ristikot ovat varmaan aika passeleita.- Anonyymi
Aamuisten purkaustesi perusteella olet tehnyt jouluaikana aika monta valitusta. Kannattaa muistaa, että ainoastaan Sanariksen palstan mode toimii pyhinäkin, täällä on takuulla valitusruuhkaa ja ehkä viestisi vielä huomioidaan.
Keisari nimitti HP:n Tsaariksi ja ajattelee, että "kannattanee jättää palsta hänelle". Ken elää, hän näkee. Uskottavuus on 0,1 %. Anonyymi kirjoitti:
Aamuisten purkaustesi perusteella olet tehnyt jouluaikana aika monta valitusta. Kannattaa muistaa, että ainoastaan Sanariksen palstan mode toimii pyhinäkin, täällä on takuulla valitusruuhkaa ja ehkä viestisi vielä huomioidaan.
Keisari nimitti HP:n Tsaariksi ja ajattelee, että "kannattanee jättää palsta hänelle". Ken elää, hän näkee. Uskottavuus on 0,1 %.Palstan jättäminen Tsaarille koski IS- ja PuPe-säikeitä. Niihin ei kannata osallistua. HP:n toimintaa on mahdoton maltillistaa. Mutta on täällä mahdollista luoda muita säikeitä.
- Anonyymi
Tapio-Huuhaa kirjoitti:
Palstan jättäminen Tsaarille koski IS- ja PuPe-säikeitä. Niihin ei kannata osallistua. HP:n toimintaa on mahdoton maltillistaa. Mutta on täällä mahdollista luoda muita säikeitä.
Onnistuiko Sanariksen palstalla? Onnistuu vain omilla Onnenmaa-sivuillasi. Et pysty hillitsemään itseäsi muualla.
- Anonyymi
Se on surullista kaikille, Huuhaa mukaan lukien.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745339Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500