Punainen Pelikaani 1/2022

Yleiskeskustelua ja maltillista auttamista lehden ristikoissa.

17

1852

Äänestä

    Vastaukset

    • Voisiko joku RATKAISUSANAA PALJASTAMATTA antaa jotain vinkkiä s. 30-31 ristikon vihjeen NUHAISEN SUUSSA SAA SYTTYMÄÄN logiikasta.

      Ratkaisusana on siihen on saatu, mutta yhteys vihjeeseen ei ole löytynyt. Ajattelin, että saattaisi olla tuplavihje, jolloin alkuosa olisi luettava erillisenä vihjeenä. Sitten ajattelin jonkinlaisena sisäkkönä. Mutta mitään tolkkua en niinkään saanut.

      • Kun nyt tässä säikeessä ei maltillinen auttaminen toimi, jos joku osaa antaa vinkin, jolla joku voi varmistua ratkaisusanan oikeellisuuden, hän voisi sen tulla toisaalle kertomaan.


    • Minulta on kysytty myös s. 25 ristikosta, johon olen antanut muutaman vinkin ongelmakohtaan.

    • Anonyymi

      Tässäpä on hyvä säie. Tähän joulupukki kohta täräyttää lahjojen lahjan Petteri Punakuonolle!

      • Et sitten voinut kunnioittaa säikeen luonnetta.


      • Anonyymi
        Tapio-Huuhaa kirjoitti:

        Et sitten voinut kunnioittaa säikeen luonnetta.

        Joulupukki ei lupia kysele! Hohottelee vain menemään 🎅🏻


      • Anonyymi kirjoitti:

        Joulupukki ei lupia kysele! Hohottelee vain menemään 🎅🏻

        Joulupukin paljastelut pilaavat ristikon keskeisintä iloa. Jos joku haluaisi vain yhteen kohtaa apua, massiivinen paljastelu johtaa vääjäämättä siihen, ettärtatkoja saa apua enemmän kuin tarvitsee. Toiminta ei ole lahjojen sntsmista vaan lahjojen pilaamista! Paha pukki!


      • Tapio-Huuhaa kirjoitti:

        Joulupukin paljastelut pilaavat ristikon keskeisintä iloa. Jos joku haluaisi vain yhteen kohtaa apua, massiivinen paljastelu johtaa vääjäämättä siihen, ettärtatkoja saa apua enemmän kuin tarvitsee. Toiminta ei ole lahjojen sntsmista vaan lahjojen pilaamista! Paha pukki!

        Pukki ei taida ollenkaan ymmäetää, mitä on spoilaaminen?


      • Se, että pukki ei välitä siitä, että hän "lahjoillaan" spoilaa toisen ratkontailoa, on valtavan ylimielistä käytöstä pukilta. Paha pukki.


      • Anonyymi

        Ei king vaan ding.


    • Täällä näemmä ei enää voi käsitellä Punaista Pelikaania tai IS:n ristikoita ilman, että paljastetaan ristikoiden olennaisimmat ratkaisusanat, vaikka niitä ei kukaan kysy.

      No ehkä niihin, joita HP ei ratko, voi saada maltillista apua.

      Tämä säie on spoilattu ja trollattu.

    • Anonyymi

      Voisiko HP selostaa, miksi hän kertoo nimen omaisesti pääkuvista johdetut sanaketjut. Niide hoksaaminen kun on kivinta ristikosss. Vastaavasti ikävintä spoilaamista on spoilata juuri sanaketjut.

      Voisiko joku spolereista kiinnostunut selittää, miksi hän haluaisi tietää nimen omaisesti sanaketjut?

      En millään käsitä tällaista toimintaa, vaikka kuinka yrittäisin.

    • Moderaattori ei näemmä enää välitä HP:n paljasteluista. Minä en pysty ymmärtämään ainuttakaan PuPen ratkojaa, joka HP:n Punaisen Pelikaanin sanaketju- ja avainsanapaljastuksia haluaa hyödyntää.

      PuPen kohdalla HP:n toiminta on erityisen absurdia. PuPe on tarkoitettu vaikeanpuoleiseksi lehdeksi ristikkofaneille. Sen yleensä ostavat henkolöt, jotka haluavat vaikeahkoja tai vaikeita ristikoita mahdollisimman itsenäisesti ratkoa.

      Jos nyt paljastaa sanaketjut, jotka yleensä ovat mehukkainta ristikoissa, luulisi, että ratkomisesta häviäisi merkittävin osa ratkonnan iloa. Jos nyt haluaa oikeasti jotain paljastaa, sanaketjun kanssa risteävien paljastelu olisi minusta mielekkäämpää. Näin ratkoja itse voisi kokea onnistumisen iloa hoksattuaan sanaketjut.

      Minusta HP saa omahyväisyyttä ilmentävää iloa siitä, että hän pystyy paljastelullaan spoilaamaan ratkojia ja riistämään siten toisilta onnistumisen ilon.

      Koska HP:n paljastuksia poistettin, paljastelu on mielestäni myös kostoa, voitonhimoa ja hallinnan tavoittelua.

      Koska mode ei enää välitä, HP:n kosto onnistui. HP halusi voittaa itselleen saitin hallinnan. Kaiken hallitseminen lieneekin päätavoite. HP on näemmä huudettu tämän sivuston Tsaariksi.

      Inhoan, että jotkut kutsuvat minua keisariksi, sillä halusin tuoda vain mielestäni järkeviä toimintaperiaatteita. Mutta kun niitä täällä ei haluta, pitäkää Tsaarinne. Tsaarianne kyllä moni halveksii tämän sivuston ulkopuolella.

      Pakko kai hyväksyä se, että Tsaari HP:n minusta aivan järjettömyyksiin menevä paljastelulinja voitti.

      Joka Tsaarin paljastuksia hyödyntää, on minusta ostanut väärän lehden.

      PuPen sijaan kannattaisi harkita Mantan MAINIOT Ristikot -lehteä. Passeli Pelikaanin kaksi viimeistä ristikkoa on Tsaarin paljastuksia kaipaalle liian vaikeita, mutta muut ristikot ovat varmaan aika passeleita.

      • Anonyymi

        Aamuisten purkaustesi perusteella olet tehnyt jouluaikana aika monta valitusta. Kannattaa muistaa, että ainoastaan Sanariksen palstan mode toimii pyhinäkin, täällä on takuulla valitusruuhkaa ja ehkä viestisi vielä huomioidaan.

        Keisari nimitti HP:n Tsaariksi ja ajattelee, että "kannattanee jättää palsta hänelle". Ken elää, hän näkee. Uskottavuus on 0,1 %.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Aamuisten purkaustesi perusteella olet tehnyt jouluaikana aika monta valitusta. Kannattaa muistaa, että ainoastaan Sanariksen palstan mode toimii pyhinäkin, täällä on takuulla valitusruuhkaa ja ehkä viestisi vielä huomioidaan.

        Keisari nimitti HP:n Tsaariksi ja ajattelee, että "kannattanee jättää palsta hänelle". Ken elää, hän näkee. Uskottavuus on 0,1 %.

        Palstan jättäminen Tsaarille koski IS- ja PuPe-säikeitä. Niihin ei kannata osallistua. HP:n toimintaa on mahdoton maltillistaa. Mutta on täällä mahdollista luoda muita säikeitä.


      • Anonyymi
        Tapio-Huuhaa kirjoitti:

        Palstan jättäminen Tsaarille koski IS- ja PuPe-säikeitä. Niihin ei kannata osallistua. HP:n toimintaa on mahdoton maltillistaa. Mutta on täällä mahdollista luoda muita säikeitä.

        Onnistuiko Sanariksen palstalla? Onnistuu vain omilla Onnenmaa-sivuillasi. Et pysty hillitsemään itseäsi muualla.


      • Anonyymi

        Se on surullista kaikille, Huuhaa mukaan lukien.


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      336
      7372
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      77
      4719
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3215
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3087
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      75
      1995
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1896
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      218
      1824
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1597
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1558
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1468
    Aihe