Kaularangan hermojuuren ahtauma

Anonyymi

Itselläni todettu hermojuuren ahtaumaa välissä c6-7, joka oireilee lapakipuna ja sormien puutumisena, voiman vähenemisenä ym. Myös prolapsi välissä c5-6, ei oireile.

Leikkaus ilmeisesti jossain kohtaa edessä, mutta onko kukaan saanut apua traktio- eli venytyshoidosta? Tai jostain muusta ei-leikkaushoidosta? Jumpalla olen kivuttomampi kuin pari kuukautta sitten.

6

5231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Usein kävelykin auttaa. Kun vaan liikkuu, niin lisääntyvä verenkierto parantaa itsestään paikkoja.

    • Anonyymi

      Usein aika parantaa, itse olen käynyt hermoratahierojilla ja osteopaateilla niistä on ollut apua.

    • Anonyymi

      Millä lailla aika parantaa kuluman aiheuttaman hermojuuriahtauman? käsittääkseni aika pahentaa. Fysiatrille pitäisi mennä kontrolliin piakkoin. Olen kokeillut kuntosalia joka hetkeksi auttaa mutta kun nyt ei pääse, ja venytyshoitoa. En tiedä saako näillä toimin apuja. Onko muita saman kokeneita? Mikä on auttanut, onko pitänyt leikata?

    • Anonyymi

      Onko sinulla niskalihakset olleet jumissa? Minulla samassa välissä hermojuuren ahtauma, kulumaa niskanikamissa. Olen leikkausjonossa. Mutta nyt kun olen kovasti kuntoillut: sauvakävelyä, kuntosalia, joogaa, kotijumppaa, ovat nyt lihakset rennommat, samoin hermosärky helpottanut. Olenkin miettinyt pääni puhki perunko leikkauksen vai mitä teen.

    • Anonyymi

      Puoskari voi pilata vaativan leikkauksen ja sit sitä ollaan vihannes? Et kannattaa jatkaa jumppaa!

    • Anonyymi

      Millaista "venytyshoitoa"olette kokeilleet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      225
      1588
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      37
      1449
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      62
      1288
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1280
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      76
      1189
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1173
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      1008
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      992
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      179
      883
    Aihe