Kuinka auttaa narsistia?

Anonyymi

Ongelma ei ole nyt se, etteikö narsistia voisi jättää oman onnensa nojaan, vaan se että kuinka auttaa häntä?

Mikään apu ei kelpaa, ellei se ole ruokaa, rahaa, tai "muuta mannaa." joka sataa taivaalta.

Samalla kuitenkin kaikki se iso määrä apua mitä hänelle annetaan, pönkittää vain lisää hänen narsistista käytöstä ja minäkuvaa ja viimekädessä tekee auttamisesta mahdotonta.

19

1194

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lopettaminen. Mutta se onnistuu luultavasti vasta tulevaisuudessa, ellei paholainen aio pelastaa itsensä kaltaisia jollain erikoissäädöksellä, ja sen se varmati tekee!
      Narsistit ovat hyvässä turvassa niin kauan, kun lässyhumanismi (satanismin alalaji) hallitsee.

      • Anonyymi

        "Lopettaminen"

        Et tajunnut? NAPPI OTSAAN TAI MERKKAAMINEN!
        Lässyhumanistit: ei, koska ihmisoikeudet... lässyn lässyn lässyn...


    • Anonyymi

      Kysymys on tosi outo. Mihin tuo narsisti siis apua mielestäsi tarvitsee? Narsisti kyllä osaa ottaa mitä haluaa.

      • Anonyymi

        Se on ihan oman keskustelun paikka, kuka tarvitsee, tai ansaitsee apua. Samoja kysymyksiä voi kysyä alkoholisteilta, tupakoitsijoilta, liika lihavilta ja kaikilta sairaudentunnottomilta ja hoitokielteisiltä ihmisiltä. Listaa riittää.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Mietin myös tuota, miksi narsistia ylipäätään pitäisi auttaa? Ehkä tarkoitat sitä hämmennyksen tilaa mikä itsellekin tuli ennen kuin tajusin että kyseessä ei ole normaalisti ajatteleva ja toimiva ihminen.

      Narsisti oli kova valittamaan, elämä oli yhtä draamaa. Itsekin sorruin aluksi empatiaan ja lähestymään asioita ongelmina jotka pitäisi ratkaista. Etsin tietoa ja välitin narsistille. Kerroin omista kokemuksista ja mikä niissä on auttanut. Ostelin tavaroita jotka olisivat helpottaneet hänen elämäänsä. Oli hämmentävää että narsisti vaikutti suuttuvan sitä enemmän mitä enemmän yritin helpottaa hänen elämäänsä. Tajusin lopulta että narsisti ei halua empatiaa eikä apua, hän haluaa vain huomiota. Avun tarjoaminen on kuin sanoisi hänelle päin naamaa että hän on osaamaton typerys. Narsistin ylivertaisuutta loukkaa verisesti avun tarjoaminen. Narsisti haluaa paistatella niin draaman käänteissä kuin omassa huikeassa erinomaisuudessaan kun hän tilanteesta sitten selviää.

      Narsisti suorastaan hehkui mitä enemmän elämässä oli draamaa ja ongelmaa. Ne eivät rasita narsistia samalla tavalla kuin omatunnolla varustettua ihmistä koska hän ei ota mistään vastuuta. Jos joskus oli tasaisempia aikoja ja elämä sujui, narsistia selvästi ahdisti. Näitä hetkiä oli tosin vähän, narsisti on haka kehittämään ongelmia ja draamaa.

      Kun tajusin mistä on kyse, lakkasin niin auttamasta kuin erityisemmin noteeraamasta hänen "ongelmiaan". Vouhottakoon itsekseen.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Niin no, se kuitenkin on luonnollista ettei niiltä kiitosta saa, joilta apu on evätty.
        Vaikka mä nyt saatan joskus kiittää semmosestakin, jos oon kiinnostunut pohtiin kuinka häviöt käännetään voitoksi. Koska mulle on joskus käynyt semmosta, kun ei joltain taholta jotain saa vaikka arvostusta, niiin saakin jotain parempaa toiselta taholta. Mitään riehumista en kannata koskaan.

        ppoiiiiii


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin no, se kuitenkin on luonnollista ettei niiltä kiitosta saa, joilta apu on evätty.
        Vaikka mä nyt saatan joskus kiittää semmosestakin, jos oon kiinnostunut pohtiin kuinka häviöt käännetään voitoksi. Koska mulle on joskus käynyt semmosta, kun ei joltain taholta jotain saa vaikka arvostusta, niiin saakin jotain parempaa toiselta taholta. Mitään riehumista en kannata koskaan.

        ppoiiiiii

        Mä oon ratkaissut köyhyyden sillä, että vaikka olen materiaalisesti köyhä pidän huolta siitä että henkisesti on luksusharrastukset.

        ppoiuiuuuuy


    • Anonyymi

      Tuollainen henkilö lypsää ja kuppaa sulta irti aivan kaiken mitä saa.
      Sisimmässään hän voi olla tyytyväinen kun onnistuu loisimaan, mutta esitykseen kuuluu esittää koirailmeistä reppanaa, jotta sinä empaatikkona yrittäisit miellyttää häntä jatkossakin. Näin hän koukuttaa. Mitä tyytymättömämpää hän esittää, sitä enemmän yrität miellyttää.
      Kannattaa miettiä mistä oma miellyttämisentarve tai "pelastajasyndrooma" on peräisin.

      Mieti että sinulla on oikeus omaan tahtoon. Puhelimeen ei tarvi aina vastata. Ovea ei tarvi avata. Jos kuitenkin juttelee sen kanssa, älä avaudu asioistasi. Feidaat ajan myötä. On täysin ennalta-arvattavaa että irtaantumisyrityksen myötä hän hätääntyy koska on riippuvainen huomiosta. Sitten hän onkin kiva ja siinä moni taas heltyy. Jos päätät ja pystyt pitämään päätöksen, hän voi vainota vielä aikojen päästä.
      Onneksi tietoa tulee koko ajan lisää, näitä kannattaa lukea. Ja arvostaa itseä. Huonoa kohtelua ei tarvi sietää.

    • Anonyymi

      Mä aion tehdä eri narsistien kanssa eri tavoin.
      Osan pidän kavereina, osalle en puhu mitään, osa voi olla taiteen inspiroijia jne. :)


      ppiuiuu

    • Anonyymi

      Aloittaja, oletko narsisti. Hae apua. Sitä tuo aloitus kertoo. Ei mistään muusta. Eikö sinulle sada rahaa ja ruokaa. Hanki apua ja äkkiä.

      • Anonyymi

        Kiitos kysymästä, en ole. Olen myös hakenut apua, ja jossain määrin saanutkin sitä. Arvaa minkälaisen ihmisen takia sitä jouduin hakemaan? Syytökset ovat siis tuttuja, vaikka narsistiksi epäileminen onkin sieltä miedoimmasta päästä.

        Nälkää ei ole koskaan tarvinnut nähdä, mutta toki palkka voisi olla piirun verran parempi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos kysymästä, en ole. Olen myös hakenut apua, ja jossain määrin saanutkin sitä. Arvaa minkälaisen ihmisen takia sitä jouduin hakemaan? Syytökset ovat siis tuttuja, vaikka narsistiksi epäileminen onkin sieltä miedoimmasta päästä.

        Nälkää ei ole koskaan tarvinnut nähdä, mutta toki palkka voisi olla piirun verran parempi.

        "Nälkää ei ole koskaan tarvinnut nähdä"

        Siinä tapauksessa olet todennäköisimmin niitä, jotka hymyillee kun media tulee ottamaan kuvan. Älä ota tätää henk.kohtaisesti, vaan lue tämä:

        Kun kuusijärvellä oli tapaus, missä lapsi taisi hukkua, ja kun media tuli ottamaan silminnäkijöistä kuvan, he kaikki hymyilivät kuin olisi juuri tapahtunut hyvä asia!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Nälkää ei ole koskaan tarvinnut nähdä"

        Siinä tapauksessa olet todennäköisimmin niitä, jotka hymyillee kun media tulee ottamaan kuvan. Älä ota tätää henk.kohtaisesti, vaan lue tämä:

        Kun kuusijärvellä oli tapaus, missä lapsi taisi hukkua, ja kun media tuli ottamaan silminnäkijöistä kuvan, he kaikki hymyilivät kuin olisi juuri tapahtunut hyvä asia!

        Non taken. Olen tässä puolen vuoden sisään ollut kaksi kertaa omilla kasvoillani julkisuudessa puhumassa omasta mielenterveys taustasta ja muiden kuntoutujien puolesta.

        Olen hymyillyt molemmilla kerroilla.


    • Anonyymi

      Eihän narsistia voi auttaa eikä patantaa, kun eihän maailman parhaimmalla ihmisellä voi olla mikään vialla eikä mitään vikaa vikaa vikaa, ainakaaan narsistin omasta mielestä, nih!

    • Anonyymi

      Narsismista ei voi parantua, se päättyy vain kuolemaan aikanaan.

    • Anonyymi

      Oletteko varmoja ettei ongelman nimi ole narsismi-diagnoosi? Teitä vaan ärsyttää henkilö joka on avoin eikä ole teidän hallittavissa omalla tahdollaan tai ole ymmärrettävissä. Tätä narsismia viljellään vähän liikaa. Narsismi-diagnoosi ei oikein auta asiaomaista, jos hänellä on jokin ongelma tai ongelma on vain keskinäisessä vuorovaikutuksessanne.

      Julkkikset vaikuttavat narsistelta, koska he eivät tunnu ymmärtävän etteivät miljoonat kanssaihmiset välttämättä halua nähdä ja kuulla heidän yksityielämästään ja käsityksistään vuositolkulla. Moni tavis vetäytyisi ja menisi oikeisiin töihin jo "yhden kauden" jälkeen. Hajoaako tämä maailmamme, jos puhutaan eri tavalla eikä mielipidejohtajia ole?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      416
      2001
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      183
      1512
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      149
      1467
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1376
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1176
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      244
      937
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      113
      907
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      67
      752
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      675
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      655
    Aihe