Hoitajapykälä on koettu epäoikeudenmukaiseksi kun vakituisia hoitajia ei ole huomioitu

Anonyymi

Hoitajapykälä on koettu epäoikeudenmukaiseksi
Säkylä | Pia Mattila-Lonka
Säkylässä ammattijärjestöt pettyivät kunnanhallituksen tekemään hoitajien palkkioratkaisuun ja vaativat siihen oikaisua.
Sote-alan hoitajapulan helpottamiseksi viime kunnanhallituksessa sorvattu palkkioratkaisu on otettu Säkylässä pettyneenä vastaan. JHL:n, Jukon, Superin ja Tehyn pääluottamusmiesten kunnanhallitukselle osoittamassa oikaisuvaatimuksessa vaaditaankin nyt yksiselitteisesti hoitajapulan ratkaisupäätöksen oikaisua.
Luottamusmiesten kirjeessä todetaan, että kunnanhallituksen päätös on epäoikeudenmukainen, eikä palkkaratkaisu tunnu reilulta päätöksen ulkopuolelle jäänyttä hoitohenkilöstöä ajatellen.
Terveydenhuollon henkilöstö ja erityisesti hoitohenkilökunta on pääluottamusmiesten mukaan joutunut venymään jo pitkään myös ennen koronapandemian aikaa. Oikaisuvaatimuksessa nostetaan esiin muun muassa kunnanhallituksen päätöksessä mainittu kohta, jossa todetaan, että uudet rekrytoidut hoitajat tullaan palkitsemaan 1500 euron kertakorvauksella.
– Tämä sulkee kokonaan pois vakituiset hoitajat, jotka ovat venyneet jaksamisensa äärirajoilla. Myös heidät tulisi huomioida työhön sitoutuneisuudesta. Viitaten kunnanhallituksen päätöksessä mainit
tuihin ammattiryhmiin, joissa töitä on eniten tehty alimiehityksellä: myös alimiehitystä on monenlaista, nekään eivät kaikki näy tilastoissa. Kaikilla toimipisteillä on hoitohenkilöstön rekrytointihaasteita – myös päivävuorossa työskentelevien hoitajien keskuudessa, pääluottamusmiesten kirjelmässä todetaan.
Kirjelmän ovat allekirjoittaneet pääluottamusmiehet Arja Heinonen (JHL), Janika Heikkilä (Juko), Veera Männistö (Super) ja Tea Virtanen (Tehy). Oikaisuvaatimuksessa muistutetaan myös sitä, että päivävuorossa tapahtuu suurin osa toiminnasta ja ylitöitä tulee väkisinkin.
Jo pitkään veivattua hoitajapulaan liittyvää palkkiokysymystä jatketaan siis Säkylän
kunnanhallituksessa ainakin vielä ensi viikolla. Palkkakysymys kuuluu kunnanhallituksen ratkaistavissa oleviin asioihin. Hoitajille tulevasta joulurahasta päätettiin marraskuun lopulla, jolloin kunnanhallitus yksimielisesti muun muassa linjasi, että ylimääräinen palkkio maksettaisiin vielä joulukuun loppuun mennessä hoiva- ja hoitoyksiköissä toimivilla lähi- ja sairaanhoitajille, jotka työskentelevät vähintään kahdessa vuorossa.
Lähtökohtana koko asialle on ollut hoitohenkilökunnan historiallisen huono saatavuus Säkylässä.?

2

2395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jatkuu
      Rekrytointiongelmiin lähdettiin hakemaan aluksi vähintään määräaikaista palkkojen nostoa, ja ratkaisua on haettu jo pitkään uusn muassa sote-lautakunnassa.

    • Anonyymi

      Vaarallisella tiellä on Säkylä, jos palkkoja aletaan nostelemaan sullemulle periaatteella. Palkoista sovitaan kunta-alan järjestöjen kesken. Typerää että Säkylässä on tällaisesta alettu edes keskustelemaan, koska aina joku kokee jäävänsä ilman.
      Missähän lienee sylttytehtaan alkujuuri tässä asiassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      82
      6391
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3501
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3098
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2292
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2181
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      121
      2087
    7. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      190
      2022
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2009
    9. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      1652
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1618
    Aihe