Volvo v 70 abs ja luistonesto vika

Nyt tarvitsisin apua kipeästi. Kyseessä siis volvo v70 2004
Eli siis yks päivä vetäisin kepillä luisua ja abs ja luistoneston vikavalo alkoi palamaan ja mittari meni nollaan ja trippi ei ota kilometrejä ja cruise lakkasi toimimasti. no olen sen jälkeen ajellut ja tämä vika lähtee aina satunnaisesti pois mutta palaa jokakerta takaisin. silloinkun valot eivät pala ja mittarit ottavat lukemaa niin ainut ongelma on että cruise ei silloinkaan jokakerta toimi. Entiedä mitä tehdä ja tämä alkaa olla jo melko outoa sillä miksi vikavalot palavat ns sillointällöin eikö kokoajan. Kyllä siellä varmasti vika on mutta mikä vika kyseessä että vaikuttaa niin moneen asiaan.
KIITOS AVUSTA JO ETUKÄTEEN.

5

8337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Auto ottaa nopeussignaalin vasemman etupyörän ABS anturilta. Eli jos sieltä ei tule kunnon signaalia, alkaa nuo mainitsemasi ongelmat, jotka tarvitsevat toimiakseen sen nopeussignaalin.

      Vika voi olla itse ABS-anturissa, sen johdotuksissa, mutta myös hammaskehässä jota kyseinen anturi lukee. Sieltä voi olla kehältä hampaita poissa, siellä voi olla ruostetta tai sen kiinnitys voi olla pettänyt (kehä poikki).

      Toki, vika voi olla myös ABS yksikössä, mutta nuo ensinmainitut on merkittävästi halvempia selvittää ensin.

      Jos käyt vaikka motonetissä lukemassa vikakoodit niin olet sen jälkeen asiassa viisaampi. Veikkaan että vikamuistista löytyy:

      Wheel speed sensor, front left incorrect or no signal.

    • Anonyymi

      Ettei vaan olis takapyörän magneetikehä rapainen ja laakereeissa väljää?

      • Anonyymi

        Kaikkihan on toki mahdollista, mutta tuo vika ei pudota nopeusmittarin näyttämää nollaksi.


    • Anonyymi

      Abs.ja lutstonestovika ym.. tietääkö joku mistä johtuu?
      Ei lähde kunnolla liikkeelle kun painaa kaasua.

      • Anonyymi

        Auttaakohan jos painaa napista dstc pois päältä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe