Monta eri öljy laatua autohuoltamolla on hyllyssä

Anonyymi

Autohuoltoon tulee aika erilaisia ajoneuvoja kuitenkin, vai haetaanko niitä samalla kun joutuu sen suodattimenkin hakea. Toki jos huolto on etukäteen suunniteltu niin kuin monesti onkin niin kuinka rehellisiä autohuollot on tässä asiassa että autoon tulee asiallisesti oikeanlaista öljyä.

4

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Merkkihuolloissa ei välttämättä ole montaa laatua hyllyssä. Merkkihuolloissa ihan yleisesti , vieläkin, laitetaan moottoreihin sitä laatua mitä sattuu tynnyrissä olemaan. Valmistajan suositukselle viitataan kintaalla. Tästä syystä kannattaa viedä huoltoon omat öljyt.

      Suodattimet ovat vaihtokelpoisia usean eri merkin ja mallin välillä. Jos kierre sopii ja suodattimen koko on alkuperäsisuodatinta vastaava, vastaavalla mennään. Merkkiliikiestäkin voi saada hyvän tai huonon suodattimen alkuperäismerkkisenä. Kiinassa tehtyjä suodattimia en osaa pitää hyvänä vaikka kuinka olisi automerkin leimat ja logot. Kiinassa valmistaja ja tuote voi olla mitä sattuu.

      • Anonyymi

        Merkkiliike laittaa aina alkuperäisen suodattimen ja laatuluokituksen täyttävän öljyn.
        Muita merkkejä ei juurikaan noissa huolloissa käy, joten ei tarvita monenlaisia öljyjä ja aina voi käyttää parempaa kuin mitä auto vaatii.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Merkkiliike laittaa aina alkuperäisen suodattimen ja laatuluokituksen täyttävän öljyn.
        Muita merkkejä ei juurikaan noissa huolloissa käy, joten ei tarvita monenlaisia öljyjä ja aina voi käyttää parempaa kuin mitä auto vaatii.

        Mistä merkistä puhut? T-merkki ei ainakaan laita.


    • Anonyymi

      On vain kaksi laatua EU kakka ja sitten Toyota öljy on ainutlaatuista aina!🤓

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      226
      3322
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      2817
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      24
      2446
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2441
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      72
      1924
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1840
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1812
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1795
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1652
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      66
      972
    Aihe