Persoonallisuushäiriöinen ahdistaa uhrinsa nurkkaan kuin peto jolloin uhrilla ei olisi pakomahdollisuutta.
Uhri voi jäädä nurkkaan ja alistua sille mitä narsisti tekee tai uhri voi tulla lopulta nurkasta ulos väkivaltaisesti. Tätä varmaan tapahtuu paljon ja uhri saa aina syyt niskoilleen väkivaltaisuudesta, henkisestä tai fyysisestä. Se ei tule näkyviin kenellekään kun narsisti vähitellen ja pikkuhiljaa edeten asettaa esteet uhrin pakenemiselle. Uhri itse sen kyllä tunnistaa. Se taas näkyy kaikille, kun uhri räjähdyksenomaisesti murtautuu ulos ja lyö narsistia kovaa joko fyysisesti tai henkisesti.
Häiriöinen narsisti saalistaa uhriaan, hän on kuin peto, joka yrittää saada uhrin kiinni ja tehdä hänestä itselleen henkinen ja fyysinen orja. Tätä on katsottu aina hyväksyen ymmärtämättä mitä oikein tapahtuu.
Eihän nurkkaan ajetulla uhrilla ei ole minun mielestäni montaa vaihtoehtoa, hän voi alistua tai murtautua ulos. Jos hän jää nurkkaan hänen elämänsä ei ole enää hänen omansa ja se voisi johtaa vaikka itsemurhaan tai alkoholin suurkulutukseen. Muista kaikki näyttää olevan päällisin puolin ok Se joka murtautuu nurkasta ulos hyökkäämällä narsistia kohti, taas saa väkivaltaisen maineen ja hänet saatetaan tuomita sairaaksi syyttä suotta. Jos hän jää narsistin ulottuville narsisti uusii aina yrityksensä, koska narsisti ei kauaa muista opetusta jonka hän tilanteessa sai.
Mitä keinoja nurkassa olevalla on mielestänne?
Mikä on keino
5
836
Vastaukset
- Anonyymi
Pysyä erossa narsistista täysin. Se on ainoa hyvä keino.
- Anonyymi
Kannattaa muistaa että jos tunnistat jonkin olevan säälimätön ja juoma kiusaaja, niin jos hän muuttuukin mukavaksi, niin hän on vain sillä päällä väliaikaisesti, kunnes iskee paljon kovemmin. Olemalla mukava hän tekee uhristaan heikomman. Kiusattu ehkä haluaa antaa anteeksi ja unohtaa koko asian, ja iloitsee siitä että kiusaaja onkin mukava. Joistakin on kiinnostavaa kokeilla kuinka pitkälle voivat mennä ja kuulemma sadistejakin on olemassa.
Mutta toisaalta itsekin olin nuorena hetken aikaa koulukiusaaja, koska halusin tehdä vaikutuksen isompiin poikiin. Lopulta nuo isommat pojat menivät niin huonoiksi kavereiksi. Heidän paska luonteensa paljastui lopulta, eivät oikeasti olleetkaan kavereita. Kiusaamastani henkilöstä tulikin vuosiksi paras kaverini. Nuorena saattaa olla tosi tyhmä, eikä ajattele toisen tuntemaa kärsimystä, eikä edes käsitä sen mittaa, kuten itsekin olin. - Anonyymi
Ja vielä, mitäpä jos narsisti onkin sellainen jolla on laaja ystäväpiiri ja vaikutuspiiri, mutta uhri on täysi vastakohta? Ikävä tilanne? Ratkaisu on että uhrin on hankittava liittolaisia, että näkee tilanteen paremmin ja pärjää siinä tilanteessa, tai lopetettava kaikki yhteispeli ko. Narsistin kanssa, joka aiheuttaa harmia hänen elämäänsä ja psyykeensä monin tavoin.
- Anonyymi
Siinä onkin kiperä tilanne jos vaimo on tuo nurkkaan ahdistava peto miehelleen, joka taas sattuu olemaan sellainen joka ei alistu koskaan, vaan tulee nurkasta väkisin aina ulos. Narsisti helisee vähän aikaa ja on nöyrää vähän aikaa mutta koska kyseessä on sairaus joka ei parane, hän aina uusii tekonsa. Narsisti ei koskaan opi vaan toistaa tekoaan, hän on kuin taparikollinen jolla on aina sama metodi millä hän tekee. Narsistin kanssa huomaa olevansa aina samassa tilanteessa uudelleen ja uudelleen.
- Anonyymi
Samoin riittävä irtautuminen narsistista tai munchausen-vanhemmasta:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/puuttuvatko-vanhemmat-edelleen-elamaasi-vaikka-asut-jo-omillasi-psykoterapeutti-kertoo-kuinka-asetat-rajat/8292684#gs.kmvh8q
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675931Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,665421Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515313Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41251Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381046Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471032