Vatsakipua vasemmalla puolella

Peppi

Vatsakipua on esiintynyt enemmän tai vähemmän jo kaksi vuotta aivan vasemman kylkikaaren alla ja siitä hiukan keskivatsallekkin päin. Ultraäänessä todettiin vas. munuaisen angiomyolipooma sivulöydöksenä. Syytä ei ole ei ole löydetty, Verikokeet kunnossa, gastroskopia ok. Uusi ultraääni nyt huhtikuussa yksityisellä, jossa lausuntona vasemmassa munuaisessa 3x4 cm muutos. Voi kuulemma olla myös suolenmutka!
Onko kellään muulla samanlaisia oireita tai angiomyolipoomaa todettu? Entä voisiko se olla munuaissyöpä ja millaisia kokemuksia teillä on?
Pelottaa ihan kamalasti, kun olen nuorikin vielä (27v.)

3

2781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anjeliini

      paikan jonka sanoit näen että siinä on jonkinasteinen kysta joka saattaa olla syntymälahja...nyt se on ponnistusten tai jonkun väärän ruuan ansiosta ruvennut vihoittelemaan..Tai väärän asennon liikaa istunut tai kantanut syystä.. joten saadaan paranemaan... Lääkärit hoitavat joko poistolla tai lääkkeillä... vaarallinen se ei ole kuolettavasti.
      Hyvää vappua sinulle ja unohda vaivsi päiväksi.

    • tuolta

      viestiketjusta "painon tunnetta" oikealla puolella.
      Sieltä voisit saada jotain valaisua asiaan.
      Ehkä olet jo huomannutkin ne kirjoitukset.
      Parempi kuitenkin muistuttaa, jos et olekkaan huomannut.

    • peppi

      Vähän aikaa vierähti kun kerkesin vastaamaan taas takasinpäin.
      Näytin ultraäänilausuntoa meitin kirurgille ja se järjesti saman tien vatsan varjoainetietokonetomografian.Vastauksen oon jo saanu ja helptus oli suunnaton! Ei siellä mitään syöpää ollut onneksi, kaikki oli niin kuin pitääkin kohdallaan. Angiomyolipooma oli vielä mutta niitä kuulemma on ihmisellä siellä sun täällä joten ei syytä huoleen. Muutos minka lääkäri oli ultraäänessä nähnyt oli ollut suolenmutka!Minulla on vähän väkkyräiset suolet:)

      Ette arvaa kuinka helpottunut!Pernaa ei ole ikinä tutkittu paitsi kun sairastin mononukleoosin, todettiin silloin että se on vähän suurentunut. Niin ja näkyihän se tuossa ultraäänessäkin, kunnossa oli.

      Olen miettinyt itekkin voisiko nuo kivut johtua siitä,palleatyrää ei ole ainakaan ollut.
      Yksi lääkäri ehdotti, että kipu voisi olla hermoperäistä tai lihaskipua. Koska kipu tuntuu välillä kyljessäkin niin siitähän kulkee isot vinot lihakset selästä vatsaan. Tiedä häntä sitten onko oikea diagnoosi mutta pääasia ettei syöpää ainakaan ole.

      Kannattaa aina vaatia lääkäriltä lisätutkimuksia tietokonekuvaus on todella tarkka. Naisilla vatsan alueelle tahtävä vähän rasittaa munasarjoja mutta haitta on pieni verrattuna tietoon ettei ole syöpää!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1423
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1400
    3. 76
      1175
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1125
    5. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      985
    6. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      82
      971
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      952
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      895
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      74
      879
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      841
    Aihe