Maahanmuuttajat

Mielestäni maahanmuuttajat ovat ahkeria ja rehellisiä ihmisiä kaikin puolin. Kuhmokin voisi ottaa heitä muutaman lisää.
11655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei voisi.

Äänestä

Riippuu täysin maahanmuuttajasta. Maailma on erilaisia ihmisiä täynnä.
Kulttuuritaustalla on iso merkitys.
Ruotsin tie, ei kiitos.

Äänestä

Mikä mistään tykkää,Hyrynsalmella ei aikonaan tykännyt yksi urheilu mies Kuhmon Pölläsistä,kun maakuntaviestissä ohitti Hyrynsalmen viimeisellä osuudella,silloin suivaatu Hyryn kannattaja ukko ja hakkasi suksesa Petäjän kylkeen kappaleiksi ja totesi,että enempäsä nuita Pölläsie Kuhmossa riittää.Heh,Heh

Äänestä

Ei tarvita mutanokkia kuhmoon..

Äänestä

Jokainen itsensä työllään elättävä, olipa hän mistä tahansa on tervetullut.
Peräkamarin pojat voisi olla hiljaa ja etsiä töitä ja elättää myös itsensä ilman yhteiskunnan tukia.

Äänestä

Osa on ahkeria, osa ei. Jälkimmäiset vois lähettää kotiin.

Äänestä

Voisitko vähän tarkentaa, maahanmuuttajiakin on niin monenlaista.

Äänestä
  • Maahanmuuttajan on erotettava maallinen empatia ja laittaa se uskonsa edelle!

    Äänestä

kuhmoon somali taksiyrittäjäksi niin rupee perukan mummolla sukat pyörii jaloissa

Äänestä

Kyllä niitä raukkoja on kohdeltava hyvin - he ovat niin kovia kokeneet omissa kotimaissaan. Ei se nyt paljon ole jos annetaan heille lämpimät asunnot kalustettuna ja taulutelevisiolla varustettuna. Jos heille ei riittävästi rahaa anneta niin eivät he voi ruokaa ostaa. Kyllä suomalaiseen elintasoon kuuluu myös kohtalaisen uusi auto - ei se täyssähköinen tarvitse olla mutta hybridi on suotava.
Älkää kadehtiko näitä kurjia - on se heilläkin oikeus joskus elämässään nauttia paremmastakin. Kyllä meillä on varaa maksaa!

Äänestä

Jos vain on kunnon kansalaisia ja työhön ryhtyvät,kielen opettelevat(siis jos on työtä tarjolla) ja eivät liimaudu tuohon shellin marttakerhoon niin tervetuloa,täällä kyllä happea piisaa,ja kun katsoo paikallisia vetelehtijöitä joita todella on ihan näissä omissa juurikkaissa,niin ei pidä yleistää tulijoitakaan:!! Tervetuloa!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mielestäni maahanmuuttajat ovat ahkeria ja rehellisiä ihmisiä kaikin puolin. Kuhmokin voisi ottaa heitä muutaman lisää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu