oletteko huomanneet olevanne venäläisiä?
paitsi suomenruotsalaiset jotka ovat islantilaisia
suomalaiset eivät tienneet että he ovat venäläisiä
11
881
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän se ole niinpäin että, slaaveihin on sulautunut niin paljon suomalais-ugrilaisia että meillä on paljon yhteistä, ulkonäkö, rakkaus luontoon, viinapää, ruokailu tottumukset mm.ruisleipä.
- Anonyymi
Minä olen todellakin ylpeä venäläisyydestäni. Minulla on ihan omat hohtimet!
- Anonyymi
Emme tasan tarkkaan ole venäläisiä, kansanluonne siellä on aivan erilainen kuin meillä. Sen näkee jo siitä, että uskovat P:n valheita.
- Anonyymi
"emme ole ruotsalaisia, venäläisiksi emme halua tulla, olkaamme siis Suomalaisia"
Näin lausui eräs viisas suomalainen, eikä kukaan sitä voi muuttaa!- Anonyymi
Tuo on Adolf Ivar Arwidsson lausuma lause ja kuului alunperin kylläkin näin: 'Ruotsalaisia emme enää ole, venäläisiksi emme halua tulla, olkaamme siis suomalaisia'.
Huomaatko eron?
Jossain vaiheessa joku väärensi lauseen niin että 'ruotsalaisuus' olisi jotakin mitä suomalaiset eivät koskaan voisi saavuttaa (huolimatta n.560 vuotisesta yhteisestä valtiollisesta historiasta), mutta 'venäläiseksi' suomalaiset voisivat tulla, mutta emme halua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on Adolf Ivar Arwidsson lausuma lause ja kuului alunperin kylläkin näin: 'Ruotsalaisia emme enää ole, venäläisiksi emme halua tulla, olkaamme siis suomalaisia'.
Huomaatko eron?
Jossain vaiheessa joku väärensi lauseen niin että 'ruotsalaisuus' olisi jotakin mitä suomalaiset eivät koskaan voisi saavuttaa (huolimatta n.560 vuotisesta yhteisestä valtiollisesta historiasta), mutta 'venäläiseksi' suomalaiset voisivat tulla, mutta emme halua.Lause kuuluu näin:
"Ruotsalaisia emme enää ole, venäläisiksi emme tahdo tulla, olkaamme siis suomalaisia."
- Anonyymi
Monet suomenkielen sanat on otettu venäjänkielestä.
Jos joku kammoksuu Venäjää ja sitä kieltä, niin älköön lausuko sanoja, jotka on otettu siitä kielestä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_suomen_venäläisistä_lainasanoista
https://www.iltalehti.fi/fiidifi/a/2014032818163640 - Anonyymi
Aloittaja väittää, että Suomi sijaitsee Aasiassa?
- Anonyymi
"paitsi suomenruotsalaiset jotka ovat islantilaisia"
Saksan rotuoppien mukaan ovat arjalaisia. - Anonyymi
Siitähän tuo ryssäviha juontaa, vihaavat itseään.
- Anonyymi
Aloittaja puhuu jostain 1800- luvun geeneistä. Minussa on svedua, juutalaistaverta.
Suomalaiset on nykyään vähän muuta kuin ne mongolit aikoinaan Venäjältä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3942842Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata762239Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1121785Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1921499- 771472
- 271447
- 1091445
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva191323- 801287
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois401256