Joulu on minulle pelkkä vapaapäivä

Anonyymi

Ja jos voisin tehdä töitä jouluna (tai siis saisin palkkaa työstä) niin taatusti menisin töihin vapaaehtoisesti. Mutta nykyisessä työssäni se ei ole mahdollista.

En siis vihaa joulua, se ei vain merkitse mitään. En pidä joululauluista, en perinteisistä jouluruoista, en ostele lahjoja enkä itse lahjoja kaipaa, en siivoa ja koristele jouluksi ollenkaan (en ole koskaan omistanut joulukoristeita enkä koskaan tuonut kuusta kotiin) jne. Joululla vain ei ole muuta merkitystä kuin se, että kyseessä on vapaapäivä kuten normaali sunnuntai.

6

834

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      onko sinun elämässäsi muuta kuin työ ja vapaa-aika. Ei siis mitään perinteitä jotka saavat hetkeksi juhlantuntua ja sisältöä elämään. Joulu on eräänlainen tilinpäätös koko vuodesta. Oman itsensä tutkinnan hetki. Uudenluomisen ja rakentamisen paikka. Miksi olen täällä ja mikä on oman olemassaololleni tarkoitus . Ja keitä ovat nuo toiset ihmiset jotka saunovat ja viettävät joulua yhdessä kanssani. Oliko mennyt vuosi sellainen että voin olla kiitollinen paljosta. Teinkö jotain oikein vai jätinkö isot asiat tekemättä.

      • Anonyymi

        En usko perinteisiin ja tilinpäätöksen ja itsensä tutkimista voi tehdä milloin itseä huvittaa. Enkä ole uskovainenkaan.

        Ja vuosi meni miten meni, en rupea muistelemaan mennyttä vuotta. Minulla ei ole koskaan tavoitteita, joten en voi arvioida mennyttä vuotta. En aio tehdä mitään isoa, joten mitään isoa ei voi jäädä tekemättä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En usko perinteisiin ja tilinpäätöksen ja itsensä tutkimista voi tehdä milloin itseä huvittaa. Enkä ole uskovainenkaan.

        Ja vuosi meni miten meni, en rupea muistelemaan mennyttä vuotta. Minulla ei ole koskaan tavoitteita, joten en voi arvioida mennyttä vuotta. En aio tehdä mitään isoa, joten mitään isoa ei voi jäädä tekemättä.

        Ja jos aion tehdä jotain muutosta elämässäni niin aloitan muutoksen heti, en odota jotain hetkeä kalenterissa. En tee uudenvuodenlupauksiakaan, koska niissä ei ole järkeä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja jos aion tehdä jotain muutosta elämässäni niin aloitan muutoksen heti, en odota jotain hetkeä kalenterissa. En tee uudenvuodenlupauksiakaan, koska niissä ei ole järkeä.

        Kyllä kai meitä muitakin kaltaisiasi on suomessa, varmaan monia tuhansia. Monet varakkaammat viettävät joulua jossain eksoottisessa maisemassa.
        Thaimaassa tai välimeren kohteissakin.


    • Anonyymi

      En ehtinyt ½-demendikkona tehdä juuri mitään aikomiani työrästejä tänäänkään.
      On iso etu, että huomenna Tapanina voin hakea itselle ja talvehtiville linnuille provianttia lähikaupasta.

    • Anonyymi

      Joulu 2021 on jo ohi. Vapaa rento meininki. Tuli juotua ruokajuomana 1 keskiolut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      111
      737
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      529
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      485
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      482
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      445
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      98
      413
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      411
    8. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      363
    9. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      362
    10. Haluat siis irl

      Ettemme ole missään väleissä?
      Ikävä
      43
      355
    Aihe