Täytyypä mennä ihan paikanpäälle seuraamaan miten homma toimii kun lakko alkaa, luvassa taitaa olla suurta hupia.
Umpin mukaanhan rikkureita on tulossa paljon töihin.
Umpin mukaanhan rikkureita on tulossa paljon töihin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 30 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 242
Vanhimmat
Pikkupomot ei uskaltautuneet lakkoon...hävetkää!
Mitä tarkoitat pikkupomoilla?
Alemmat toimihenkilöt paperitehtaalla ilmeisesti menossa töihin kuin lampaat, sellun puolella eivät taida mennä. No ilmeisesti nuo tykkäävät työnantajan yksipuolisesti sanelemista ehdoista. Työajat tulee sitten aikanaan määräytymään sen mukaan millaiseksi paperiliitto ne neuvottelee taas kerran vuoromestarien puolesta.
Niitä jotka ei uskalla mennä lakkoon. Niillehän on ihan oma kutsumanimikin jonka tulevat taatusti oppimaan ja muistamaan .
Ai sellun puolellako pitää rintama? Onko se rintaman pitämistä, jos henkilö siirtyy toimihenkilöstä ylemmäksi toimihenkilöksi, jotta voi mennä töihin?
Ei pidä rintama, jos joku noin tekee! Rikkuri on, jos vaihtaa porukkaa noin vaan. Täytyy olla kusta päässä jos noi tekee.
No näitä,millä on ruskea ja pitkä kieli.
Mitäs ne vm muuta tekee kun suuta soittavat kopista koppiin tunnit merkkaavat!Seisokeissa kädet ristissä tärkeänä seisovat! Kiva palkka tuosta 80k vuodessa!
Elämässä epäonnistunut koulukiusattu mikki hiiri jolle joku ääliö on antanut muutaman alaisen
Jos lakkovahdeista on pulaa niin voin lähteä ilmaiseksi jeesaamaan.
Mitä siellä muutatekisit, kun pönöttäisit kylmässä.
Kieltää menemästä voi, mutta ei fyysisesti estää. Jos kaverilla kulkulupa tehdasalueelle.
Sen kulkuluvattomankin hoitaa vartija. Antamalla kulkuluvan, paikallisen vierasisännän nimissä.
Tuskinpa on yhtään työntekijää pyrkimässä.
Ei sinne kaverin luvalla pääse.
Ok. Tarkennetaan. Henkilöllä jolla kulkulupa tehdasalueelle, hänen menoa ei voi estää, ellei ylemmältä taholta ole tullut määräystä.
Mutta rikkurin koko loppuelämä tulee olemaan hyvin hankalaa -varsinkin siellä tehtaanporttien sisäpuolella.
Vartijat ei lakkoaikana kulkulupia myönnä.
Kukas sitten kirjaa vieraat sisään, neuvottelu ym tapaamisiin?
Mitä siellä lakossa neuvotellaan?
Onpas muuten yksi hyvä puoli, kun kaikki putket ym jäätyy niin eipä haise tehdas enää.
Lakkovahti muistuttaa käynnissä olevasta lakosta, muuta ei käytännössä voi tehdä eikä myöskään tee. Käytännössä nuo lakkovahdit ovat paikalla vain ehkä ensimmäisenä päivänä ja silloin vain median mannekiineina, lehdet kun haluavat aina kuvia noista lakkojuttuihinsa. Kaikki työntekijät kyllä tietää tilanteen, eikä töihin pyrkijöitä varmaankaan kovin montaa ole, jos edes yhtäkään työntekijää.
Jos joku töihin menisi niin sitten menee, lakon jälkeen voi kyllä tuollaisen aika ikävä olla työyhteisössä.
Nyt on tärkeää ajatella omilla aivoilla ja mennä töihin. Sellun puolelta moni tulossa.
Eipä ole yksikään työntekijä menossa.
Ne toimihenkilöistä jotka sinne menevät eivät ole työntekijöitä vaan pellejä jotka kantavat rikkurin viittaa hautaan asti.
Oma valinta.
Valehteleminen on tässä asiassa nyt aika turhaa, vaikka se monin ideologiaa tukisikin. Olen itse sellulla töissä ja tiedän tasan tarkkaan ettei yksikään työntekijä ole töihin tulossa lakon aikana.
Lakkovahti palelee turhaan. Ne menee jotka haluaa
Kateellisesti katsoo ihaillen perään kun siinä menee ihminen joka ajattelee itsenäisesti, ihminen jolla on töitä, ihminen joka on sinut itsensä kanssa ja ihminen joka saa seuraa jos haluaa
Korostan että ylilyönneistä portilla tai kylillä tulee kerrasta potkut. Ohje ylhäältä
Eikä potkut, ole ainoa seuraamus. Käy vähintään miinus suuntaan lompakossa, ym.
Ohje ylhäältä: rikkuri on pohjasakkaa josta sitä myös muistutetaan aina kun nähdään, porttien sisä- ja ulkopuolella.
Nämä väkivallalla uhkaamiset ovat todella mauttomia. Siinäkö on AY-liikkeen voima nykyään eli uhata vetää turpaan eri mieltä olevia?
Tuskin täällä edes yhtään itse asiaan liittyvää kirjoitelee. Kuten et sinäkään?
Herää nyt ja hae itsellesi töitä.
Miten ne tyhjätputket jäätyy.
Ei noita ikinä tyhjiksi saa, aina jää johonkin mutkaan nestettä.
Sehän nähdään. Tule käymään Voikkaalla, niin otetaan tatamilla matsi. Sano sitten kuka louskuttaa ja kelle.
Menen tehtaalle,treenaan Utissa,jurpo
Miehiä riviin mihkä se rikkuri siitä menee!Kääntyy kannoiltaa ja lähtee!
Mikä on upm n voima ? Pelolla johtaminen ja narsistiset pomotko? Onko työhaastattelussa jo vaatimukset näihin johdon osalta?Muistelkaa vaikka sota aikaa MISSÄ olivat silloin hyvät johtajat joita miehistö kunnioitti
Epäilen että aika tylsää seurattavaa kun pari möhömahaista luottamusmiestä seisoskelee portilla ja kosarin kuvaaja käy heidät kuvaamassa seuraavan päivän lehden etusivulle.
Toivottavasti UPM:n henkilökunta nyt ymmärtää, kuinka hyvä työnantaja Kymin Osakeyhtiö oli. UPM:n aikana henkilöstöstä huolehtiminen on mennyt alamäkeä huonompaan suuntaan. On kuitenkin ymmärrettävä, että työnantajalla on määräysvalta, jota lakkoilulla ei voi muuttaa. Jos työnantajan määräysvalta pyritään murtamaan lakoilla, voi yhtiö myydä koko tuotantolaitoksen tai osan siitä esim. ulkomaiselle yritykselle, mikä ei välttämättä neuvottele edes sen tasoisia sopimuksia kuin UPM.
Ei ne ymmärrä, tai iso osa ainakaan. Muistan sen valituksen jatkuvan määrän. Sitä riitti.
Niin ja nykyinen ja lakon jälkeinen Kymi on myös hyvä työnantaja. Saa vaikka ravintola, hoito, kaupan ja henkilöstövuokrauksen firmoista hakea vertailua. Ongelmahan on se että liian moni kymiläinen ei ole käytännössä koskaan ollut muualla töissä ja se hämärtää kuvaa siitä mitä työelämä on
Ei upm mikään hyvä työnantaja ole. Päinvastoin, varsin kaukana hyvästä.
Kyllä se näkyy suoraan tässä kymmenien vapaapäivien poistossa ja palkkojen leikkaamisessa mitä ne nyt yrittää ajaa läpi, työntekijästä yritetään repiä kaikki irti mahdollisimman halvalla.
Sitten jos lakot ja työsulut päättyy siten että tehdasta vielä aletaan käynnistelemään niin ehdotan että jokainen, ihan jokainen hakee vähintään 2 kuukautta sairaslomaal
Onko niin pahoja psyykkisiä ongelmia, että 2kk saitua.
Kyllähän sitä voi olla muutenkin sairaslomalla, vaikka ei psyykkisiä ongelmia olisikaan, kuten sinulla. Olen koronan takia ollut poissa ihan hyvät pätkät ja yhdistänyt saikut muihin vapaisiin. Hyvä vedota lapsen ja muijan korona epäilyyn ja välil myös oma mahdollinen altistuminen. 🤣
Voi veikkonen, minä olen paperihommani tehnyt ja nyt eläkkeellä. Seuraan vain miten huvittavaa uhoa. Usea lakot ja työsulut on tullut koettua.
Olet mutta et tämmöistä!
Lakkovahdit on hupiukkoja. Suomessa on järjestäytymisvapaus ja oikeus mennä töihin , jos huvittaa. Ihan ilman minkään liiton lupaa. Kymillä ei ole huonot sopimukset jatkossakaan, jos sinne töihin pääsee.
Mistäs vitusta sä sen tiedät etukäteen pelle? Jokainen voi arvottaa henkilökohtaisesti mikä on hyvä sopimus ja mikä ei. Mutta tässä vaiheessa tarjolla on pelkkää paskaa. Onko paperitehtaalla nyt niin tukala tilanne, että pelkäätte työpaikan puolesta. Vaikka nyt rikkuroitte ja nuolette herrojen anuksia, niin ei se takaa teille kovinkaan montaa lisävuotta. Alan vaihto, jonka jo melko moni on ymmärtänyt tehdä, taitaa olla ainoa oikea ratkaisu. Matti myöhäsille ei jää mitään jäljelle ja perseen nuolijoille ei mitään!
155 tuntia ja 37 minuuttia niin viimeinen työntekijä sammuttaa lähtiessään valot ettei rikkurit näe sählätä.
Sähkömiehet, jemmatkaa oleelliset osat hyvään piiloon. Hehhehheheeeeeh! Siinähän rikkurit etsivät osia palellessa kun lämmitys prakaa!
Kuulemma kaikenlaista pientä jippoa on jo sovittuna ja vielä paljon lisää suunnitteilla ,yös käyttöhenkilökunnalla😉
😁👍👍👍👍 Kyllä tulee kiva uusivuosi Kylmälehdolle, Flipperille, 🐿:lle, 👍:lle ja ylemmille th:lle kun ratkovat pikku jippoja, muiden juhliessa vuoden vaihtumista. 🤣 Turha soitella perään, mehän ollaan vaan turha kuluerä ja muutenkin turhia tehtaalla. Varatkaa mulkut lämmintä vaatetta, älkääkä syökö liikaa lakua!
No sinä et ole edes tehdasta nähnyt. Puhumattakaan että jotain henkilökohtaisesti tietäisit työelämästä.
Mikäs vitun urpo se sieltä pilkistää? Vedä nahka taakse ja lyö alasinta vasten suurimmalla lyijylekalla. Muutama laite kun täällä surautetaan lennosta jumiin viimeisellä tunnilla, niin voit ihan rauhassa miettiä syntyjä syviä kun vuosi vaihtuu.
Tuossahan omalta osaltasi toit tärkeimmän esiin.
Jos Jipon tekijä jää kiinni niin kerrasta lähtö. Se on varma
Se on sitten liiton ruskeakielille töitä
Hyviä pesuja vain. Eipä taida koneet viimeisenä vuorona pyöriä. Hyvät jyräykset sitten vaan. Itte siivoatte.
81 tuntia niin viimeinen sammuttaa valot
Jokos surautuksetjumiin on tehty? Heh!
Sabotaasi on rikos.
Voi olla myös inhimillinen erehdys, tai puhtaasti unohdus. Sellaisia käy myös ruskeakielisille rikkureille.
Ruskea se luottomiehen kieli vasta on
UPM on tosissaan ja vie voiton, se löytää keinot
Portin riehujat ja paikkojen rikkojat saavat lähdöt
Mikäs pelokas paperitehtaan toimihenkilö pelle se tuollaisia kirjoittelee? Onko paskat jo valmiiksi housussa? Ei muuta kuin palautat auton takaisin, niin ei tarvi osamaksuja maksella. Sen jälkeen hakeudut koulun penkille ja opettelet uudelle alalle.
Puhut asiaa!!
Ei ammattimiehille käy sellaisia.
Ei ammattimiehelle, mutta tiedätkö, ihminen se ammattimieskin on. Ihminen on erehtyväinen.
Ihan vain kokemuksesta voin kertoa, että kun ne rutiinit menee kantapäähän, ei niissä temppujasatu. Äkkinäiset sekoilee nappuloissa.
Älä sie äkkinäinen selitä paskaa. Oletko itse täydellisyys herra 🐿?
Joo osa luottareista niitä pahimpia herrjen p nuolijoita terv lopettaneelta upm!
Mitähän hyötyä näistä mahdollisista muutamista rikkureista olisi? Mitään tuotantoa ei pysty tekemään pienen porukan voimin, palovahdeiksikin riittää ne toimihenkilöt.
Näiden kysely kertoo aika hyvin mistä tässä koko hommassa on kyse, eli Pesosen Jussin hyökkäyksestä ammattiliittoa vastaan. Rikkurit olisi vain sulka Jussin hattuun tässä touhussa, siksi uskon ja toivon ettei kukaan lähde näiden lahtarien perseitä nuolemaan muutaman euron tähden.
Näinhän tämä on, hyödyttömiä rikkureita yritetään houkutella tehtaalle tyhjänpantiksi periaatteen vuoksi. Huvittavaa muuten kun vielä viime vuonna jaeltiin 1-3 päivän lomautuslappuja säästön vuoksi, nyt kuitenkin oltaisi valmiita maksamaan palkkaa pelkästä kahvinkeittelystä.
Tuskin monella paikkakunnalla näitä lahtareita ja punikkeja nykyaikaan tuodaan. Yli sadan vuoden takaisia asioita on turhaa yrittää tuoda tämän päivän työelämään.
Eiköhän ne prosessista tietäviä ole jotka tuolla rikkureina olevat!Jollain tavalla tehtaalle tulevat!
Lomautusten ym työtaisteluiden aikana on paljonkin tehtävää, muutakin kuin pelkät pesut. Ei tosin viiran ym vaihtoja, mutta muuta yksinkertaista huoltohommaa. Palo ym vartiointi on tarkempaa varsinkin jos reppuremppamiehiä tuppaa sisään.
Tosiasiassa perus paperi-, sellumies tietää murto-osan mitä tehdas pitää sisällään ja missä.
Joo kiukkupäissään pestään miten sattuu. Parempi, että joku joutaa parsimaan. Ettei järjetöntä paskarypemistä startissa, sitten joskus.
Entä sitten, jos tulee työsulku ja tehdas ei käynnistkkään. Edellisessä työsulussa työnantaja otti, mitä tatoi.
Sitten on porttikiinni. Työnantaja voi kutsua erikseen, reppu-ukkoja, huoltoja ym suorittamaan. Jos tehtaalla on palokunta, ne henkilöt pääsevät hälytykseen..
Jätkät ei tiedä, kun oman osaston ja hieman naapuriosastoa. Iha kokemuksesta puhun.
Toivottavasti pakkanen aiheuttaa mahdollisimman suuret taloudelliset vahingot alasajetuilla riistäjä-UMPin tehtailla.
Ja ihan turhaa uhota tehtaiden lopettamisella koska paperitehtaita tullaan lähitulevaisuudessa lopettamaan useita kun paperin kysyntä laskee koko ajan.
Yhtään sellutehdasta ei sensijaan lopeteta vaan niitähän rakennetaan jopa uusiakin.
Ja mitä lakon kestoon tulee niin se voi tarvittaessa kestää vaikka vuoden, ei haittaa.
Jos noin raskasta. Kannattaisiko vaan ottaa ihan lopputili, niin elämä helpottaisi.
Kyllä minä menen sheemataulukon mukaisesti töihin pituusleikkurille. Olenhan sentään työn sankari.
Meinasitko mennä leikkurille nukkumaan, vai mitä meinasit? Pitääkö paikkansa, että leikkurilla pärjäävät ne, jotka eivät paperitehtaan muissa töissä pärjää? Vai onko siellä joku muu pesti, jossa pärjää ne vähemmän terävät henkilöt?
Aattelin mennä lekomaan kiilaa vaivasenluu varpaiden väliini. Sitten voin taas litkiä olutta tursasnaamaani pesosen extra kolmekymppisellä.
Leikkuri on se jossa kananpaskasta tehdään inkivääriä. Hylkytavarasta myyntikelpoista.
Reunanauha pulpper voipi jäätyä hoitajaa taas tarvitaan!
Kasin vai ysin leikkurille? Ysillä kuulemma sankareita riittää.
Minä menen unissani vielä töihin seiskan leikkurille. Mukavaa munmovauhtia.
Ahaa. Minäpä menen etelän aurinkoon.
Aaaah!!! Kohta saa nauttia raikkaasta ulkoilmasta myös Kuusaalla! Aloitetaanpas alasajo vähän ennenkuin mitä herrat ovat suunnitelleet! Eihän siitä joudu kuin 🐿:n ja Flipperin kuulusteluun. Siellä voi haistattaa pitkät paskat ja lähteä lomaa viettämään! 😁
Kun edellinen työsulku oli kestänyt pari viikkoa, oli suurin osa upm:läisistä valmiita tulemaan töihin. Kaupungilla kuului soraääniä liiton johtoa vastaan ja myöhemmin tehdasta käynnisteeäessä myös luottamusmiesten suusta kuului: ikävää, että tämä näin päättyi mutta mikäs teet, kun työnantajalla on määräysvalta. Yritysjohdolla on määräysvalta edelleen ja neuvottelu kumpaankin osapuoleen tyydyttäviin ratkaisuihin on kaikkien etu.
voivat toki määrätä "omista" romuistaan mitä haluaa mutta työntekijöihin niillä niljakkeilla ei ole mitään sananvaltaa sopimuksettomassa tilassa kun eivät itse halua päättyvän sopimuksen jälkivaikutusta tunnustaa joten haistakoon pitkän v:n.
>ainiin, pesonen(kirjoitetaan tästä lähtien aina pienellä) on kuulemma saamassa potkut ja Umppi etsii uutta johtajaa.
Kyllä töitä oltaisiin kuules valmiita jatkamaan ihan ilman lakkoakin mutta kun työnantajapuoli näköjään väkisin haluaa lakon aikaiseksi niin mikäs siinä.
UPM ei noita päättömiä vaatimuksia tule saamaan läpi.
No se on hyvä uutinen, että pesonen saa Nokian saapasta! Vielä kun saatte sen saatanan pelle Nallen pois, niin se on juhlavuosi!
Nuo sinun jutut haisee nyt siltä että ajat vain omaa etua, et kaikkien etua. Eli pää kiinni ja sukella syvälle.
Se on Kymin joryn tapa toimia. Ensin oma etu ja sitten vasta yhteinen etu. Ettekö ole sitä huomanneet?
On huomattu!
Niin vai onko se niin että työntekijä luulee näin kun kaikki päätökset eivät ole työntekijälle edullisia. Eli kuka on lopulta itsekäs
Siellä niitä myllyjä sammutellaan pikkuhiljaa, otetaanko pienet vedonlyönnit siitä koska tuotanto on jälleen normaalitilassa?
Itse sanon että 1.3. vaikka se onkin aika positiivinen arvaus, todennäköisesti menee paljon pitempään ennekuin laitteet toimii taas.
Sieltä tulee seuraavaksi YT ruletti ja asiaa yritetään ratkoa niissä pöydissä paikallisesti
Vappumarssin jälkeen. Tai riippuu oikeestaan siitä, miten Kylmälehto kumppaneineen saa rekryttyä uutta porukkaa pois lähteneiden tilalle.
Eipä näillä kommareilla ole yhtään ystävää tehtaan ulkopuolella..
Se jo tiedetään että Umpilta siirtyy työntekijöitä kilpailijoille mutta minkä verran, se on vielä arvoitus.
Esim Metsä Groupin uudelle Kemin tehtaalle on jo värvätty porukkaa Umpilta.
Metsä Group, tuo Suomen metsänomistajien yhtiö. Olisipa Kymenlaaksossa kyseisen yhtiön sellutehdas! Hakisin heti töihin. Kemiin on pitkä matka, mutta hatun noston paikka, ketkä sinne lähtee. Uusi hieno ja iso laitos on nousemassa sinne! Muistan muutama vuosi sitten, kun täältä lähti todella pätevä kuitupuolen osaaja Kemiin. Hänen ansiosta on Kymillä sellun tuotantoa nostettu. Taisi vaan kyseinen henkilö olla liian viisas Kylmälehdolle. Rumat huhut kertoivat, että olisi painostettu lähtemään Kymiltä. Samaa paskamaista toimintaa harrastaa edelleen johtajat..
Pitää huhut paikkansa. Oli liian viisas Kylmälehdolle, jonka jälkeen alkoi armoton ajojahti kyseistä henkilöä kohtaan. Ei siinä kovempi luonteinenkaan olisi kauaa jaksanut. Tuosta olisi voinut haastaa tirehtöörin käräjille, oli malli esimerkki työpaikkakiusaamisesta. Jos joku luulee, että kirjoitan tätä huhu puheiden perusteella, se ei pidä paikkansa. T: sivusta seurannut
Heh, arpajaiset lähestyvät. Minkä tehtaan valot sammuvat?
Kymillä sammuu 56 h kuluttua.
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍 JIBIDII
"Paperiliiton päätös toimia ilman lakkorajoja on täysin kohtuuton sivullisia kohtaan."
KYLLÄ SE ON UPM, JOKA ON KOHTUUTON TYÖNTEKIJÖITÄ KOHTAAN!
SE ON UPM:N SYY, ETTÄ "kaupungeissa joudutaan miettimään, miten esimerkiksi hoitolaitosten tai sairaaloiden lämmitys turvataan."!!!
Ni se on taas ihan kaupungin vika ellei ole varavoimaa järjestetty.
Mites ne sitten on aikoneet hoitaa sen jos Kymin Voimalla sattuu vaikka hieman rajumpi räjähdys ja kattila on tuhannen palasina pois käytöstä koko talven?
KSS on varautunut jo pikku kattiloilla. Löpö auto tankannut säiliöt täyteen, joten mikä ongelma? Kaasu palaa ja löpö kattilat tulille jos tulee kovat pakkaset. Tää on näitä UPM:n johdon kahelien mustamaalaus yrityksiä liittoja kohtaan taas. Alkaa olla ala-arvoista toimintaa.
Ollos huoleti, Kymin Voiman kattila ei räjähdä näissä vallitsevissa olosuhteissa. Se on vankkaa tekoa ja on käytössä vähintään sen 80 vuotta! Olin muutes mukana rakentamassa sitä, joten tiedän mistä puhun! 😅😂👍🏻
Kukaan ei enää ota tosissaan UPM:n pellekerhon sanomisia, tekemisiä tai mustamaalusyrityksiä.
Ovat leimanneet itsensä totaalisesti pelleiksi🤡🤡🤡🤡🤡 laukomalla nuo idioottimaiset vaatimukset palkkojen pienennyksestä ja vuosityöajan pidennyksestä.
Totta helevetissä pitää olla varavoimaa käytössä tarvittaessa, yleinen käytäntö on että sen verran on reserviä kuin jatkuvassa käytössä olevan suurimman voimalan tuotto on.
Kuuluisat viimeiset sanat....
Umppi ruikuttaa lakkorajoja käräjäoikeudelta!!!!!!
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/upm-vaatii-karajaoikeudelta-lakkorajoja-paperiliitolle-paperiliiton-paatos-on-taysin-kohtuuton/17097840-4ec2-459f-983c-c65587a422e0?ref=iltalehti:562b&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_kauppalehti_ohjausboksi&utm_content=ohjausboksi
Ja Paperiliitto on ja on ollutkin koko ajan valmis turvaamaan voima- ja vesilaitostoiminnat vanhaa TES:siä noudattaen.
MUTTA EI KELPAA UPM: LLE
Työt eivät ole lakossa. Ei koskaan. Jotkut lakkokiimaiset työntekijät ovat.
Työnteon estäminen tai uhkailu on rikos. Siitä pitää tehdä rikosilmoitus. Nollatoleranssi.
eli nyt kun UPM asettaa lakon perään työsulun niin silloin se estää työnteon joten teet siitä rikosilmoituksen.
Hyvä.
Se alko nyt poijjaat.
Terveisiä tehtaalta. Töissä ollaan ja palkka juoksee. Aliurakoitsijoitakin on paikalla.
Mikä pettymys.
Tehtaat ei pyörikkään rikkureiden avulla vaikka kova oli uho vielä eilen.
Itse asiassa yhtään rikkuria ei mennyt tehtaalle aamulla.
Ja voihan peijakas, AKT:n Keiteleelle asettama saartokin on todettu lailliseksi ja miljoonan euron uhkasakko peruttu.
Kyllä nyt eräitä ottaa pattiin , jippitii vaan niille.
Arvostan+Jussi+Pesosta+korkealle.+Hän+on+johtaja,+jota+pystyy+seuraamaan+UPM:n+omistajana.+Osinkotuotto+on+3%.+Silloin+pitää+UPM:n+osaketta+olla+omistuksessa+2+000+000€+verran,+että+saa+60+000€+palkkaa+sijoitukselle+osinkona.+Eli+kannattaako+öykkäröinti+sijoittajan++rahoilla.+Tämä+teidän+öykkäröintinne+johtaa+paperin+teon+loppumiseen+varmasti.+Tilalle+tulee+synteettisten+polttoaineiden+valmistus.+Paperiliittolainen+mentaliteetti+tapetaan+lopullisesti.
Kyllä tämä on surullinen episodi koko seutukunnalle. Kyllä tästä se palkkio saadaan, että konevertailussa seuraava sulkeminen kohdistuu taas Suomeen. Ja sitten ihmetellään ja päivitellään. Tähän päätyminen on täydellinen epäonnistuminen molemmille osapuolille.
Pitkässä juoksussa on selvää, että sopimusjärjestelmä on nykymuodossaan tulossa tiensä päähän. Työt eriytyvät, ja samoin niistä maksettavat korvaukset. Paperiliitto tietää sen ja käy nyt "viimeiseen taistoon". Jos ei ratkaisua pikaisesti synny, veikkaan pitkää työsulkua kolmen viikon jälkeen. UPM kyllä kestää sen.
Ei haittaa, koska ei Kuusaalta paperikonetta suljeta, vaan Jämsäkoskelta tai Raumalta.
Tässä+vaiheessa+on+100%++varmaa+ainakin+se+että+veikkauksesi+meni+väärin+😉
Miksi tulisi työsulku? Lakko jatkuu niin pitkään kun asiasta päästään sopuun, yhtään työpäivää ei tulla tekemään työnantajan yksipuolisesti määrittelemillä ehdoilla. keskiviikkona tulee ilmoitus lakon jatkumisesta.
Kyllähän tässä idea heikkenee jos ja kun ulkopuolinen työvoima ajaa mm kyminvoimaa. iso kiitos myös paperin mestarien mestareille, tosin ei teistä ole ajamaan kuin ramirentin 3kw puhallinta.
Ja sitäkin vain siihen asti kun sille ei tarvitse tehdä mitään, siis joku muu on laittanut johdon pistorasiaan ja käynnistänyt koneen.
Mikään ei ole niin tyhmä kuin insinööri, paitsi toinen insinööri.
Ei helvetissä paperin mestareille voi antaa 3 kw puhallinta ajettavaksi! Siinähän on kaksi nappulaa liikaa!
Paperin mestarit. 🤣 Tehkää sketsiä paperin mestarit tötöilee. Pirkka-Pekka ja Aake kirjoittamaan käsikirjoitusta, jos sitä edes tarvitaan! 😂
Eikö teitä hävetä yhtään luuserit? Geeli masan anneliako siellä nuolette? Ne ketkä ei alistunut tuohon paskaan, ovat jo lähteneet pois.
Joko tiedossa tuliko yhtään rikkuria töihin? Siis työntekijöitä, toimihenkilöt oma juttunsa.
Ei tietenkään tullut/ mennyt, eihän ne hölmöjä ole. Kun liitto julistaa lakon niin silloin ei töihin mennä.
Paitsi paperin mestarit
Paikallisuutisissa oli kuvaa Kymin portilta. Vaikka en alalla olekkaan, niin kyllä työ olette nyt oikealla asialla! Tsemppiä sinne ja oli ilo huomata, että rivissä oli rohkeasti nuorempaa kaartia myös! 👍 Jos alan vaihto, tai työnantajan vaihto kiinnostaa, niin yhteystiedot voi jättää tänne. Pystyn tarjoamaan muutamalle luotettavalle ja suoraselkäiselle jantterille tekniikan alan töitä Kymenlaakson alueella.
Soita vaan seuraaville
1. Valvomon nukkuva pastori muumilaaksossa
2. Autourheilumies
3. Osastoluottamusmies, tiedätte kuka
4. Kalamies
5. Sellun tietäjä ja kunnossapidon profeetta
Niin saat oman arvonsa ja omista oikeuksistaan tarkat kaverit töihin. Alkaa tuottavuus nousemaan
Töissä oli porukkaa, monenlaista sakkia.
Niitä ei Paperiliittoon huolittaisi vaikka polvillaan anelisivat
Terveisiä töistä. Pelikirjaa hiotaan, perästä kuuluu
Kun hiot sitä peliäsi niin muista vaihtaa välillä kättä ettei karvat kasva kämmeneen.
Kymin voimaa tässä suunnitellaan käyttöön. Ei ehdi muihin käsihommiin nyt
Ja duunaripuolueen sanojen mukaan, lisää jytkyjä on Kymin voiman jälkeen tulossa. Odottakaa pari viikkoa
Uhkailut sitten otetaan muuten erittäin vakavasti. Esimerkiksi tämä on jo uhkailu jonka voisi työnantajalle että viranomaisille ilmoittaa
No itke jo hyvä neiti!
On hyvä muistaa että moiset uhkailut ja niiden tekijät kyllä jäljitetään täältäkin. Että jos jotain tapahtuisi oikeasti niin odottele soittoa!
Vetäseppä joutessasi vaikka kätöseen.
Joo sinunkin kannattaa keskiviikkona pitää radio auki 😉
No jos sinua tai läheisiäsi uhkailtaisiin niin saattaisi takkisi kääntyä kouluttamaton-moukka-luuseri
Olet tänne jälkesi jättänyt ja jos uhkailuja tulee niin sinut sitten löydetään. Onnea spede
Usein kyllä
Sekään tai mikään ei tee uhkailuista kuin epävarmojen tuhkamunien touhua, joka on jopa rikollista ja työoikeuden myötä sellaista josta kerrasta heilahtaa potkut. Naattikaa, ny saa rillata
Vai menisitkö rikkuri ihan vaan ruuvaamaan peltejä katolle! Tai olisit mieluummin jäänyt eläkkeelle, jo aikoja sitten.
Hienoa,että kerrankin paperimiehille on annettu älyä vaativaa hommaa eli arvokas lakkovahdin toimi.
Ja kerrankin saavat vastuun mukaista palkkaakin
No eihän tuo huono korvaus ole, 100€ päivässä eikä tarvitse tehdä mitään.
Tekisikö 8h mukaan 12,5€ tunti.
Vertailuna saarrettu Keitele oy maksaa työntekijöilleen 8,73€ tunti
Tosin Keiteleen palkkakin on aika paljon enemmän kuin sinun peruspäivärahasi vai mitä?
Tehtaanjohto ja sijoittajat ovat samaa mieltä.12.50€/h on sopiva korvaus. Kun olette samaa mieltä niin miksi lakkoilette ? Ai niin,liitto määrää mitä lampaat tekee.:)
Oletko kotona? Tullaan kylään.
Tienaan+sinua+enemmän+nyt+ja+ikuisesti+
Sokea+liitton+propagandaan+mennyt+pöhkö+jos+uskot+Keiteleen+palkkojen+olevan+nuo,+70%+ei+kuulu+siellä+liittoon+ja+hommat+sujuu
Tulee vaan tarjoan 12,5€ kahveet ja LIDLn paperimiespullat
Olen joo,tervetuloa . Aamulla töihin joten tulkaa kohta. (Viime vuonna tienasin 78650€. Työaika 8-16
Sorvaatko käpyjä?
Terveisiä täältä Jämsänkoskelta. Paikallislehden artikkelin mukaan Jämsänkosken tehtaalle ei ole päivämäärällä 1.1.2022 pyrkinyt portista sisään ainuttakaan rikkuria. Jämsän keskustelupalstalla (yli 5000 lukukertaa) oli kyllä jos jonkinlaista uhoajaa, kuinka vanhanliiton miehet tulee eläkkeeltä laittamaan koneet käyntiin, vaan eipä ole vellihousuja tehtaalla näkynyt.
lappeenrannassa kuulema voimalaitos pyörii ulkoisella työvoimalla
Näin on ja etävalvontaa rakennetaan. Ei tarvi tulevaisuudessa niin paljon väkeä
Kovempi kaveri se ”rikkuri” on kun liiton mies
Ei voimalaitoksia voi etänä ajaa, kyllä siellä ihmisiä tarvitaan
Olet kuulkaa jäänyt ajastasi jälkeen. Toki siellä pitää jonkun mennä paikalle jos tulee ongelma, mutta kattilan nimenomaan voi ajaa etänä
Suomessa ajetaan kymmenittäin voimalaitoksia etänä
Sehän on pelkästään hyvä, nyt UPM tietenkin sitten laskee sähkön ja kaukolämmön hintaa! ...EIKU MITES SE MENIKÄÄN...........
Ei UPM niitä hinnoittele
Ajetaan juu, mutta vertaappa etänä ajettavien kattiloiden tyyppejä ja teholuokkia, jos ymmärrät mitä tarkoitan. Kyvon kattilaa ei koskaan tulla ajamaan etänä, eikä muita vastaavanlaisia kattilalaitoksia.
Kuinkas se nyt menee kun Kymin Voima, KyVo, siis UPM:n tehdasalueella oleva ns. "vain uusiutuvia polttoaineita käyttävä " ( TURVETTA KYMMENIÄ REKKAKUORMIA VUOROKAUDESSA) EI ole UPM:n vaan Pohjolan Voiman omistama laitos.
Miksi se on lakossa?
Käyttöhenkilökunta on UPMn retkuja
"Käyttöhenkilökunta on UPMn retkuja"
Tuossa keskustelun taso. Ja esimerkki Suomi24:n vakiokirjoittajista. Toki asiaakin täällä ja fiksuja kirjoittajia.
Täällä on ylempiä toimihenkilöitä🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡 ne ei osaa mitään tai tee mitään
🧻🧻🧻🧻🧻🧻🧻🧻 sitä tässä tarvitaan kun mua jännittää niin kovin
UPM:n tehdasalueiden voimalaitokset käyvät ainakin Kaukaalla, Tervasaaressa ja Raumalla. Tämän voi todeta paikallisista medioista. Huhujen mukaan Kymikin lähtee tulille huomenna. Ei taida Paperiliiton rintama pitää.
Niin ei noita taida paperiliittolaiset lämmittää, toimihenkilöt ulkopuolisten apuvoimien tuella hommissa. Ja ihan hyvä näin, ei paperiliittolaisetkaan halua työpaikkoja jäädyttämisellä tuhota, mielellään menisivät lämmittämään jos vain ehdoista sopuun päästäisi. Mitään taloudellista vaikutusta ei tällä lämmittämisellä ole, eli ei työnantaja tuolla mitään tienaa.
Hyvähän se vaan on jos KyVo lähtee käyntiin, onpahan mukavempi köllötellä kotona kun lämmintä piisaa ilman että saa olla koko ajan puita lappamassa uuniin.
'
Yksikään Paperiliiton jäsen ei lakon aikana töihin mene, se rintama pitää kyllä.
Vingutaan visaa jipidii kun rahat loppuu parin viikon päästä🤡🤡🤡🤡🤡 samalla 🐿 tienaa. Kuka nyt onkaan tyhmä
Ei lopu, ei parin viikon , ei parin kuukauden eikä vielä parin vuodenkaan päästä.
Sitäpaitsi, liiton maksama lakkoavustuskin on paljon suurempi kuin sun🤡💩💩 peruspäivärahasi
DIBIDYYYYYYYYY
asiahan ei minulle kuulu mutta mitä tuo möykky tekstissäsi esittää?
""🐿 saa kerrankin luvalla asua tehtaalla,""
Tienaan ikuisesti sinua enemmän, samalla kun haaveilet taas tuottavasi 🧻🧻🧻🧻🧻
Ilman tehdasta et ole mitään. Minä olen.
🧻🧻🧻🧻🧻🐿🤡🤡🤡🤡🤡🤡
Tienaa vaan, minulla on jo tarpeeksi.
En haaveile tuottavani enää yhtään tonnia paperia enkä mene takaisin töihin mikäli UMPin orjavaatimukset jostain syystä menisi läpi.
Ainoastaan vanhaan TESsiin perustuvalla sopimuksella mennään vielä portista sisään.
Mutta meneppä sinä🤡 kokeilemaan työntekoa, jokaisen on hyvä edes kerran elämässään tehdä' töitä.
Etkö tunnista möykkyä? Sehän on kurre, ilmiselvä käpysorvi.
Kyseinen 🐿 pystyy sorvaamaan teille hyvät sopimukset! Miten olisi toimihenkilöstä ylemmäksi toimihenkilöksi, niin voit tulla lakon aikana tehtaalle! 😁🤣😂🤣😂😁
Ja säkö oot sitten kova kattilamies? Onhan näitä kovia kattilamiehiä nähty. Puheet on kovat, mutta kun pitäisi alkaa kattilaa paineeseen ajamaan, niin johan menee sormi perseeseen ja sieltä suuhun. Se että pääsee kattilan ajomieheksi, vaatii jonkin verran koulutusta. Sori vaan, mutta sinusta ei ole kattilaa ajamaan.
Tätä ketjua lukemalla voisi ajatella että taidatte tykätä kun ihmisiä morkataan oikein nimen kanssa. Et sitten tykännytkään vaikkei kirjoittaja edes sanonut tuon hampin nimeä. Huhut kertoo että sukunimessä on a-kirjain.
Se on just näi. Turha kenenkään mennä rutisemaan ja arvostelemaan sk operaattorille kun ei kompetenssia ole. Hän kenellä kompetenssia oli, lähti jo pois. Viisas ratkaisu!
Kerrankin lakkovahdit olivat juovuksissa ja kun tehtaan omistajia tuli tehtaalleen käymän, lakkovahdit käyttäytyi väkivaltaisesti, poliisit tulivat ja panivat käsirautoihin, veivät säilöön ja hakkasivat putkassa.
Onko tuo sun fantasia?
Ehkäpä omistajat oli käsirautansa, putkareissunsa ja selkäsaunansa ansainneet.
Eipä tullut Kymin Voiman piipasta sauhua kun äsken kävelin tehtaan ohi ja muutenkin oli aika hiljaista., parkkipaikatkin täysin tyhjiä yhtä kettua ja kahta jänistä lukuunottamatta.
Ei vissiin rikkurit ole vielä saaneet ajettua myllyjä käyntiin mitä?
Pellet ajaa apukattilaa. Maakaasu palaa.
Hienoa, että KyVo käy taas! 👍
Kun paikalla on työmiehiä (eikä lakkokeisareita), niin homma toimii!
Joo, sitä on ihmetelty että pitää yhtiöltä naaria kaikki mikä irti lähtee, vaikka oman firman verovähennyksiin saisi kun rehellisesti ostaisi.. Tais olla sellain sanonta et ahneella on paskanen loppu?
Viddu, vapaajakelu alkaa olla tyhjä, eikä kukaan huolehdi tankkauksesta.
Onks lakko ohi jo? Pääportin parkkis täynnä autoja
Lakko ei ole vielä ihan vähään aikaan ohi 😉
Prolle toiset 3 viikkoa nyt kuluvien päälle! 👍
Pro voi toki julistaa lakkojaan, kun sen jäsenet käyvät pääosin töissä lakonkin aikana.
Eikä se koskaan saa UPMltä enää työehtosopimusta
Eikäkö miä vaa vein oman kaluston sinne jöpöttämää ku sielä oli niin paljo ilmasta parkkitilaa. Pitää hakee kesemmällä pois.
Ei tule piipasta sauhua , mikähän siellä kiikastaa? Olisko rikkureilta irtokipinät loppu kun ei miilussa liekki loimua?
Taidat tietää jotain kadonneesta irtokipinästä. 😀 Jätetään arvoitukseksi. 😂
Älä hyvä mies hätäile! Kyllä se siitä
Heh ehä mie hätäile. Ei miul minnee kiire oo. 🤣
Pari viikkoa lisää lakkoa, eikä jää vielä siihenkään. Nauran kun pesonen ja holmeen joutuvat perumaan nöyrinä poikina puheensa.
KOHTA ON YHTIÖ POLVILLAAN!! 💪💪
Sitä se ei ole
Edessä on sopu UPMn mielen mukaan, YT neuvottelut ja pääkonttorin siirto pois Suomesta
Kyllä UPM:llä kassa kestää
Pääkonttorin siirto Suomesta? Kerro toki lisää.
Ei kuule lopu umpilta raha. Pian persaukiset lakkolaiset pyytelevät töihin pääsyä, kun pistetään työsulkua juhannukseen asti.
Aiaa, kuinkas paljo niillä on sitä rahaa?
Mun puolesta Kymin saa sulkea kokonasn ja tätä menoa maksettava osinko tulee putoamaan, niin UPMn hallituksen🙅♀️🙅 🐷🐑🐑olisi syytä erota ja asettaa toimiva hallitus ja nykyinen tj sivuun. Me osakkeenomistajat olemme erittäin tyytymättömiä!!!⁉️👹👺😈👿🤬
Kun vaan löytyy TYÖMIEHIÄ, eikä lakkoluikureita, niin Kymi kukoistaa!
Kouvolan sanomista poimittua:
Paperitehtaan toimihenkilöiden luottamushenkilö xxxx xxxxxxxxxxx katsoo, ettei lakosta ole hyötyä. Hänestä Ammattiliitto Pro voisi uudistua ja vaatia aiempaa kevyempiä työehtosopimuksia.
Kommentoitu mm:
-Tuli luottamushenkilöksi nainen, niin hän haluaa miehillekin sen naisten euron 70 senttiä.
Onko paperitehtaan muutkin toimihenkilöt naisia, vai naisellisia kun ovat töissä?
Paperitehtaan toimarit sai sellasen luoton et en kehtaa edes kirjoittaa mikä sitä kiinnostaa ja mikä ei . mutta kaikkihan sen tietää .
Joo kaikki kelpaa hoh hoh hooo ei senteillä oo mittää merkitystä höhhöhöö.
Eiköhän ne kaikki paperitehtaan toimihenkilöt nyt eronnut ihan itse liitosta, ei tarvitse enää erottaa. Neuvottelevat tästä eteenpäin ihan itse työehtonsa ja palkankorotuksensa, pron osalta peli nyt selvä tuossa tehtaassa. Voi vielä vuosien varrella monella tulla liittoa ikävä kun yksin kävelee siihen kehityskeskusteluun missä korotuksista sovitaan, työnantajan kun on aika helppo tehdä noille "ota tai jätä" tarjous.
Näin käy kun riittävän moni eroaa liitosta ja liittyy siihen työnantajien luomaan YTK-kassaan, niin kauan homma pelaa kun enemmistö neuvottelee liiton kautta noillekin edut, mutta kun YTK:n jäsenet menee enemmistöksi niin edunvalvonta romahtaa. Näin kävi nyt paperitehtaalla, sellun puolella vielä vähän yritystä mutta eiköhän nekin lopulta taivu.
Miksi pitää liittyä YTK-kassaan?
YTK on perustettu vain ammattiliittojen murtamiseksi, ei siihen kannata liittyä.
On myös A-kassa joka on Teollisuuden, rakennustyöväen ja Finka:n yhdessä perustama työttömyyskassa.
Jäsenmaksukin n.20€ halvempi kuin YTK:lla ja saman päivärahan saa.
Säälittävää, mutta samalla aivan ymmärrettävää.
Suurimmalla osalla toimihenkilöistä ammatillinen osaamisen rajoittuu siihen, että osaa vastata puhelimeen ja delegoida työt alaisille. Vastuuta siirretään ja pakoillaan viimeiseen saakka.
Kun työllä ei ole mitään merkitystä, niin ei lakkokaan auta. Aikaisemmin toimihenkilöt ovat ratsastaneet Paperiliiton siivellä, mutta nyt ei riitä kantti enää edes siihen.
Vuoromestareiden tittelin muistoa kunnioittaen. T.risahousu
Mitä??
Luinkohan nyt ihan oikein?
Työntekijöiden edustajakseen valitsema luottamushenkilö liiton julistaman lakon aikana töissä??
No jos kaikki työntekijätkin menee niin hittoako se luotto yksin lakkoilisi? Voisi varmaan lakkoilla vaikka maailman loppuun asti eikä työnantaja välittäisi pätkääkään. Nämä lakkohommat on vähän sellaisia että joko suunnilleen kaikki on tai sitten ei ole ketkään, ainakin pienen vähemmistön on järjetöntä lakkoilla.
Kun liitto julistaa lakon niin silloin ei yksikään liiton jäsen mene töihin.
Rikkuri erotetaan välittömästi liitosta.
Ihmettelemme sitä samaa myös täällä konsernissakin!???🤣😂👎🏻👎🏻👎🏻
Mitäs jos se töihin mennyt on jo eronnut itse liitosta? Pro on tehnyt itsestään hyödyttömän toimihenkilöiden silmissä, siksi nuo nyt varmaan liitosta eronnut ja neuvottelee itse ehtonsa. Tähän heillä lienee täysi oikeus vaikka homman järkevyydestä voidaan olla mitä mieltä hyvänsä.
Luottamushenkilö edustaa järjestäytyneitä työntekijöitä, siis ammattiliiton jäseniä, työpaikalla.
Luottamushenkilö valitaan vaalilla joissa on äänioikeus vain ammattiliiton jäsenillä.
Luottamushenkilö on liiton jäsen, ja jos tämä eroaa liitosta ei hän silloin ole enää luottamushenkilö.
Samoin jos alkaa rikkuriksi liiton julistaman lakon aikana, silloin erotetaan liitosta eikä voi olla luottamushenkilö.
Et lukenut oikein. Ei työntekijöiden, vaan paperitehtaan toimihenkilöiden luottamushenkilöstä oli kyse.
Mennyttä maailmaa koko lakko. Fiksut menee töihin ilman toveri isoveljen ohjeita.
Orjuus kunniaan.
Siellähän siivoilevat ja palovartioivat. Eipähän laitteet pyöri kuitenkaan.
Halvalla myivät maineensa ja kunniansa.
Palkka juoksee ja niin tekee jatkossakin niille, joilla on työ halukkuutta.
Siis ne joilla vielä oli.....
Palkka? Aivan... Neuvottelee itse? Aivan....
Molemmat sanelee työnantaja eli Pesonen ja pojat, ei se ole neuvottelua vaan sanelua.
Miten+muuten+tuollaiset+henkilökohtaiset+sopimiset+menee+ihan+käytännössä?+Korotuksia+ei+varmaan+ole+työnantajan+pakko+antaa,+ei+edes+inflaatiotarkastuksia+palkkaan.+Mutta+mitäs+jos+sanotaan+että+nyt+tarjolla+on+-20%+alennus,+niin+onko+se+sitten+ota+tai+jätä?+Jos+tarjous+ei+kelpaa+niin+työsuhde+on+sitten+siinä?
Mitään lakia ei ole Suomessa olemassa minimipalkasta. Ay-liike siinä kaikkien turva. Liittoon kuulumattomatkin saa ne korotukset mitkä sovitaan. Moni luulee että kun menee johonkin töihin, ei kuulu liittoon tai edes ei tiedä alan palkkoja, niin luule että itse neuvotteli samat palkat kun muissakin saman alan työpakoissa. Tosin sehän menne niin että jos ei maksa alan palkkoja, niin saa työntekijöikseen alan "pohja sakkaa".
Jos aletaan siihen, että mennään pelkkien lakien vaatimusten mukaan, niin monelle tulee ikävä nykyistä menoa. Ja palkan osaltahan voi tarjota vitosen tunti tai vähemmänkin, ja sitten sanoa ota tai jätä.
Monilla keskustelupalstoilla ei tätä ymmärretä, kun kateus naapuriin ja muihin vie voiton. Samoin ei ymmärretä mihin kaikki johtaa jos lähdetään sille linjalle ettei kukaan pidä kenenkään puolta työelämässä. Ostovoima kun putoaa niin siinä joutuu yritykset jotka elää ostovoimasta ahtaalle ja samoin heidän työntekijät kun ei ole varaa maksaa palkkaa. Sitten ei yritykset ja palkansaajat enää maksa veroja kuten nyt, ja se taas vaikuttaa koko yhteiskunnan toimintaan.
Esimerkiksi Kouvolan Sanomien uutisten kommenteissa on sama kolmikko uutisessa kun uutisessa niin ulkona yhteiskunnasta kun vain voi olla. Vaikka on tietoakin, niin heillä ei riitä taito lukemiseen ja ymmärtämiseen.
Tänään elokuva klo 23.30 TV5: Kunniattomat paskiaiset.
Nyt vois mennä töihin jos sais viel kympin kylkee tohon kolmenkympin lisukkeeseen. Maksaiskohan roskakala sen?
Mitäs sä tarkoitat roskakalalla?
Ei.
Google kertoo, vaikka en tiedä mistä tässä tapauksessa kyse.
https://www.ratkojat.fi/hae/roskakala
Olikos pron lakkovahteja portilla ollenkaan?
No lakkohan nyt sitten loppuu, niin miksi vahtia enää mitään.
Ei niitä huvittanut kuin nuolla ruskeaa reikää.. 😝💩
Hyihyi! 💩💩💩
Jokaisen rikkurin nimi ja kuva lehteen.
Olen samaa mieltä! Jaetaan sitten kuinka monta 💩 saa rikkuri pellet!