Keiteleen orjayhteiskunta

Keiteleen sahajätti rakentaa uutta orjayhteiskuntaa. Työntekijöitä pidetään kuin karjaa. Palkat ovat alinta tasoa ja ammattiyhdistystoiminta kielletään. Suomen oikeuslaitos puoltaa yhtiön toimia.
Kannattaa tarkkaan harkita puun myyntiä moiselle toimijalle. Työpaikkoja on kyllä muuallakin.
141319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Samaa mieltä!

Äänestä
  • Ainahan se on ollut varsinainen työmiehen/naisen ystävä!

    Äänestä

Porttien sisäpuolelle kun mennään, mennään myös aivan toiseen valtioon. Siellä ei mikään laki tai asetus päde. Valehtelun, uhkailun ja sanelun lait siellä pätevät!

Äänestä
  • Hirvein työpaikka.

    Äänestä

Pandemian aika näemmä koettaa vanhoja miehiä kaikkialla, vanhusten öykkäröinti on hupaisaa. Odotellaan konkurssiauutisia, idästä kuin muualtakin.

Äänestä

Onneks nuo on vaan maahanmuuttajille. Suomalaisen ihmisarvo on jakamaton.

Äänestä

Keiteleläisiä kunnon ihmisiä nolottaa, kun valtakunnanmäntti öykkäröi luullen olevansa jumala.

Äänestä

Taisi kuitenkin saada nenilleen siinä uhkasakkojutussa. Käräjäoikeus joutui sen virheellisenä perumaan.

Äänestä

Hölynpölyä. Jokainen saa tietääkseni vaihtaa työpaikkaa. Uimaharjulla on metsäjätin omistama saha ja osuuskuntien sahoja löytyy ainakin Pohjanmaalla ja Satakunnassa. Yksityiset sahat suojaa kateellisia tyhmiäkin metsäjättien ja osuuskuntien hintojen polkemiselta.

Äänestä
  • Höpöhöpö.

    Äänestä

Onko tiedossa, ketkä olivat ne tohelot, jotka lähtivät rikkuroimaan Keiteleen puolesta satamaan? Osoitti kyllä suurinta älyttömyyttä, mitä ajatella saattaa. Näiden muutaman tomppelin sähläämisen johdosta aiheutui konflikti, joka sulki koko Suomen ulkomaankaupan satamalogistiikan vuorokaudeksi.
Oliko siellä "suvun miehet" työelämään tutustumisjaksolla, vai ketkä?

Äänestä

Öykkäri sai öykkärin kohtalon. Yrityksen ennestään kehno maine sai lisäruttuja. Hyvä niin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Keiteleen sahajätti rakentaa uutta orjayhteiskuntaa. Työntekijöitä pidetään kuin karjaa. Palkat ovat alinta tasoa ja ammattiyhdistystoiminta kielletään. Suomen oikeuslaitos puoltaa yhtiön toimia.
Kannattaa tarkkaan harkita puun myyntiä moiselle toimijalle. Työpaikkoja on kyllä muuallakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu