Hei, osaisiko joku kertoa aloittelijalle, mistä johtuu, kun ostin kolme päivää sitten valmiina yrtteinä oreganon ja sitruunamelissan ja nyt sitruunamelissa on aivan nuukahtanut, oregano voi sen sijaan hyvin. Ovat ikkunalla ja molempia olen kastellut saman verran eli päivittäin. Onkohan kyseessä liika kastelu vai liian vähäinen..
sitruunamelissa?
Nina
3487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ehkä olet kastellut liikaa, onko sinulla maata minne sen istuttaisit, siis ulos ? Omani on siellä kasvanut monta vuotta,ilman peittelyitä.Leviää ja kukkii kesällä.
Yrttien taimia saa edullisesti nimenomaan kaupan vihannestiskiltä. Purkissa taimet ovat vain liian tiheässä. Leikkaa ensin latvat pois (jätä vain kolmasosa pituudesta) ja käytä ruokiin. Poista paakku purkista ja irrota taimet varovasti toisistaan. Osan juuret katkeavat, mutta silti saat riittävästi taimia. Istuta nämä sitten ruukkuihin tai maitopurkin puolikkaisiin (pohjaan reikiä!). Leikkaus edistää juurtumista ja saa latvat haaromaan. Salaattiruukustakin saat uuden sadon, kun poistat kaikki muut lehdet, paitsi keskimmäiset aivan pienet, eli kasvupiste pitää jättää. Myös ulos voi istuttaa tai kasvihuoneeseen.
Vihanneksista asiaa: http://www.cedunet.com/~rte47
Sinun sivustoihn kannattaa tutustua lähemmin. Olen saanut sieltä jo monia hyviä vinkkejä itselleni. Valokuvat ovat myös hyvä juttu. Kiitos sinulle, kuka sitten oletkin!!!