Onko nyt ähky ?

Jälkeenpäin ajatellen jos saisit joulupöytääsi vain kolme jouluruokaa, mitkä valitsisit?
25192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Kuoriperunat , savukalaa, reissumiäs leipää .- Koiruohoviinaa ja olutta :D

Äänestä

Hapanjurella kohotettu ruisleipä tietenkin on numero 1. Sen päälle vaikkapa vuohenjuistobrie. Lisukkeeksi vaikkapa tomaattia. Siinä 3 yhteensopivaa. Toki muutakin haluaisin mukaan, mutta nuo maistuvat kyllä ja riittävät tarvittaessa.

Äänestä
  • Kunnon jouluruokaa!!

    Äänestä

  • Ostaa räväytin kinkkua yhden 400 gr pakkauksen leikkeenä.
    Kyllä sillä 2 henk. yhden joulun viettää.

    Äänestä

Minä olen jälkeenjäänyt. En koskaan katsele juutubeja.

Äänestä

Useimmat suosikkiruokani eivät ole jouluruokia. Graavilohen ja lasimestarin sillin vain valitsisin & keitetyt perunat.

Äänestä

Riisipuuro, kylmäsavulohisiivut ja joululimppu.

Äänestä

Riisipuuro, kinkku ja hapanjuureen tehty ruisleipä.
Kaupan valikoimasta on jäänyt pois Marskin limppu. Nyt oli tilalla Halmeen, menihän sekin.

Äänestä

Väskynäsoppa ja riisipuuro.

Äänestä

Mun pöydässäni vain laatikoita jotka kertoo joulusta, jätin vähän itsellenikin kun tein niitä lapsen perheelle. Kinkkua en ostanut vaan syön poroa ja lämminsavulohta.

Äänestä

En vietä joulua.

Mutta ei ole ähkykään. Sesonkiruokia toki seurailen ja ostelenkin. Jouluruoka ei oikein iske, mutta kun kysyttiin, kylmäsvulohi, kinkku ja rosolli. Eli ei oikeastaan varsinaisesti mitään juhlaruokaakaan. Tälle vuodelle sattui tympeän makuinen lohi, liikkaa savuaromia. Kinkkukaan ei ollut kovin erikoista, liian vähän läskiä.

Sitä pitää erikseen ihmetellä, miten kahdesta niin hiton hyvästä raaka-aineesta, kuin porkkana ja riisi, saa niin mauttoman ja tyhjänpäivisen ruuan, kuin porkkanalaatikko? Jostain syystä samat ainekset vaikkapa itämaisissa ruuissa maistuvat erinomaisille....

Joop, ois pitänyt ostaa mätiä. Lisäks mulla toki on ilmakuivattua italialaista kinkkua jääkaapissa, mutta jostain syystä ostin kuitenkin kappaleen joulukinkkua. Onhan tässä aikaa syödä, muulloinkin, kuin jouluisin :D



=DW=

Rosolli ok, lisäsin juustoa ja majoneesia, pippuria, suolaa ja etikkaa. Yleensäkin mainostaisin rosollia, sopii ympäri vuoden tuunailemalla ja tuunailumahdollisuuksia rutkasti. Halpaa ja helppoa, mutta jostain syystä sitä saa kaupasta lähinnä jouluisin.

Äänestä
  • Rosolli on kyllä hyvää perusruokaa vaikka päivittäiseen menuun. En pitänyt siitä lapsena, koska sitä tarjottiin lähes aina kermavaahdon kanssa, jota minä olen aina inhonnut. Aikuisena löysin uudestaan rosollin, kun hoksasin syödä sitä turkkilaisen jugurtin tai kermaviilin kanssa. Etikasta en pidä ainakaan suurina määrinä. Maitohaposta rosolliin saa sopivasti maltillista hapokkuutta. Jos itse kokoan rosollin, niin laitan suolakurkuksi aina hapankurkkuja. Lostosafkaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rosolli on kyllä hyvää perusruokaa vaikka päivittäiseen menuun. En pitänyt siitä lapsena, koska sitä tarjottiin lähes aina kermavaahdon kanssa, jota minä olen aina inhonnut. Aikuisena löysin uudestaan rosollin, kun hoksasin syödä sitä turkkilaisen jugurtin tai kermaviilin kanssa. Etikasta en pidä ainakaan suurina määrinä. Maitohaposta rosolliin saa sopivasti maltillista hapokkuutta. Jos itse kokoan rosollin, niin laitan suolakurkuksi aina hapankurkkuja. Lostosafkaa.

    Smetana.

    Ite joskus tykästynyt majoneesiin, mutta nyt se lopahti ja laitoin smetanaa. Mä muutenkin tykkään käyttää smetanaa, hyvä maku ja hyvä koostumus. Sopii moneen, myös rosolliin.

    Joop, kesäien grillirosolli, hyvää kyljysten kans: Keitettyä punajuurta, keitettyä porkkanaa, kirpakoita omenia,, sämpätään kulhoon. Majoneesi, sipuli, suola, pippuri, snadi etikka soosiksi ja sekaan. Lisäks murusteltua saksanpähkinää riittävästi sekaan ja kokonaisia päälle koristeeksi.

    Mutta juu, rosolli simppeli resepti ja sitä voi tuunailla miten tahansa. Rosolliin voi laittaa vaikka mitä potuista alkaen, mutta punajuuri mun mielestä pakollista ja porkkanasta makeutta. Mä laiska veitsihommiin, siks kiva, kun jouluisin saapi sikamaiseen kilohintaaan valmiina kaupasta.

    =DW=

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Smetana.

    Ite joskus tykästynyt majoneesiin, mutta nyt se lopahti ja laitoin smetanaa. Mä muutenkin tykkään käyttää smetanaa, hyvä maku ja hyvä koostumus. Sopii moneen, myös rosolliin.

    Joop, kesäien grillirosolli, hyvää kyljysten kans: Keitettyä punajuurta, keitettyä porkkanaa, kirpakoita omenia,, sämpätään kulhoon. Majoneesi, sipuli, suola, pippuri, snadi etikka soosiksi ja sekaan. Lisäks murusteltua saksanpähkinää riittävästi sekaan ja kokonaisia päälle koristeeksi.

    Mutta juu, rosolli simppeli resepti ja sitä voi tuunailla miten tahansa. Rosolliin voi laittaa vaikka mitä potuista alkaen, mutta punajuuri mun mielestä pakollista ja porkkanasta makeutta. Mä laiska veitsihommiin, siks kiva, kun jouluisin saapi sikamaiseen kilohintaaan valmiina kaupasta.

    =DW=

    Creme fraiche miun maun mukaista, ei niin rasvaista eikä hapanta.

    Äänestä

Riisipuuro, omenahillo ja sokeri. Kalkkuna, täysin suolaamaton, keitettynä.
Yksinkertaiset ruuat on hyviä, kunhan niihin tottuu.
Jälkeläisillä syömme kaikkea, paitsi kaloja ja tuorejuustoja.


(riisit tietysti yön liotetuista riiseistä jotka on runsaassa vedessä.
en ole syönyt kotona kinkkua 30 vuoteen ja sitä ennenkin oli sikaa vain 1 päivänä vuodessa.
tänäkin jouluna kysyin vaimolta, ostettusiko vuoden eka tuubi sinappia, vastaus ei.

(isä sai kolesteroli varoituksen 45v ja hyvä kun otti tosissaan, ajoi autoa 90v saakka.

Äänestä
  • Eiks toi perinteinen riisipuuro ole täysin mautonta tärkkäystarkoitukseen soveltuvaa massaa, varsinkin niukka suolaisena. Tummassa riisissä on tietty makua, mutta tärkkäyksessä se taitaa liata kankaan.

    Äänestä

naurishautulaisia ja siankylkeä

Äänestä

Lämminsavulohta sekä omatekoista imellettyä perunalaatikkoa ja aura-punajuurilaatikkoa.

ent kyökkipiika

Äänestä

Hurstin joulukassin, roskiksen kinkunjämät, muuhun ei sitten olekaan varaa:(

Äänestä

Itse graavaamaani lohta, lipeäkalaa valkokastikkeella ja omatekemää lanttulaatikkoa. Jos valkokastike lasketaan niin tässä tuli neljä....

Äänestä

Kaikki perinteiset pöydässä ja nyt lasissa terästetty glögi ja lautasella torttu, joulutorttu. Ähky siis tiedossa tapaninakin.

Äänestä
  • Ettei vaan menis änkyrän puolelle :))))))

    Äänestä

Saaristolaisleipä, kinkku ja imelletty perunalaatikko. Perustana.
Sitten kaikki muut laatikot ja salaatit. Ja kalapöytä alkuun. Kotikaljaa.
Lopuksi glögiä ja leivonnaisia, piparkakut, tortut ja kakku.

Äänestä

Kolme asiaa joulupöydästä pitäisi valita. En voisi jättää pois karjalanpaistia, lanttulaatikkoa enkä riisipuuroa. .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jälkeenpäin ajatellen jos saisit joulupöytääsi vain kolme jouluruokaa, mitkä valitsisit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu