Sijoituskoirasta.

Haluaisin kuulla kokemuksia sijoituskoirasta. Itsellä olisi mahdollisuus hankkia koira sijoituksena kasvattajalta, mutta kiinnostaisi kuulla miten muilla on aika menny ennen kuin koira siirtyy kokonaan uudelle omistajalle.
5576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla on ollut kaksi narttua sijoitettuna. Molemmat kokemukset hyviä.
Sijoituskoiran ottaminen vaatii enemmän viitseliäisyyttä kuin oman pitäminen. Sitä on koulutettava näyttelyjä varten. Myös sosiaalistaminen pitää tehdä huolella.
Kannattaa keskustella KAIKKI asiat selviksi ja laittaa KAIKKI sijoitusehdot paperille. Kasvattajan kuuluu vastata pevisa-tarkastuksista ja astutukseen, tiineyteen, synnytykseen ja pentujen hoiton liittyvistä kuluista. Myös näyttelykulut/näyttelykäynnit kuluvat kasvattajalle. Vakuutussopimus pitää myös tehdä.
Sinä vastat rokotuksista, madotuksista ja muusta koiran terveyteen liittyvistä kuluista.
Älä epäröi ottaa puheeksi pienintäkään mieltäsi askarruttavaa asiaa. Jos tuntuu, ettei "synkkaa" kasvttajan kanssa, älä tee sopimusta.

Äänestä

Itsellämme on 7 vuotias "entinen" sijoituskoira Koiramme teki kasvattajan nimiin pentueen ja omistusoikeus siirtyi sen jälkeen kokonaan meille. Nyt itsellä sijoituskodissa yksi kasvattimme.. sijoitusjutut kannattaa sopia tarkaan paperilla ja aika tärkeää on myös että henkilökemiat kasvattajan ja sijoituskodin välillä pelaa ja koiran parhaasta ajatellaan samalla tavalla..

Äänestä

Meille on tulossa kesällä sijoitusnarttu. Kasvattajan kanssa ollaan sovittu ehdot tarkoin ja häneen luotan täysin.

Kaikki asiat laitetaan paperille, ettei myöhemminkään tule epäselvyyksiä asioista.

Me otamme koiralle vakuutuksen ja maksamme näyttelyt joihin itse pääsemme/haluamme. Hän maksaa ne näyttelyt joihin haluaa koiran viedä.

Kasvattaja maksaa lonkka,kyynär ja silmäkuvaukset. Kasvattajalla on oikeus teettää koiralla yksi pentue.

Kannattaa keskustella kasvattajan kanssa noista ehdoista, olenpa kuullut että kasvattaja on laittanut sellaiset ehdot ettei siinä ollut mitään järkeä. Esim. 3 pentuetta ja koira siirtyy vasta 5 vuoden ikäisenä haltijan omistukseen..

Äänestä
  • Jos kyseessä on joku harvinainen ulkomaan tuonti, voidaan joskus sopia kahdesta pentueesta.
    Käytäntö on yksi pentue. Pentue on vaikka yksi kuollut pentu. Tavallisten rotujen kohdalla ei enempään kannata suostua.
    3-4 vuotta on yleinen sopimusaika.

    Äänestä

Kyllähän nuo yleensä onnistuvat ihan hyvin jos kaikesta tehdään mahdollisimman tarkka sopimus. Eli ainakin pitää sopia siitä ketä vie näyttelyihin, ketä tutkituttaa, kuinka monta pentuetta/pentua, lasketaanko esimerkiksi yksi kuollut pentu pentueeksi, kuka maksaa eläinlääkärikulut, kuka näyttelykulut, minkä ikäisenä koira viimeistään siirtyy kokonaan sinulle mikäli pentuja ei ole tullut, kenen luona narttu synnyttää ym. Asioita joista pitää sopia on hyvin paljon. Listatkaa muutkin lisää jos jotain oleellista unohtui.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asiaa harkitseva kirjoitti:

Haluaisin kuulla kokemuksia sijoituskoirasta. Itsellä olisi mahdollisuus hankkia koira sijoituksena kasvattajalta, mutta kiinnostaisi kuulla miten muilla on aika menny ennen kuin koira siirtyy kokonaan uudelle omistajalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu