Milloin kertoa lapselle?

Olen viikolla 12 ja mietin että milloin esikoiselle joka on 5 vuotias, voisi kertoa vauvasta. Jotenkin hirvittää keskenmeno ja muutenkin, tuleeko sille liian pitkä aika venttailla vauvaa jos kertoisin jo nyt? Milloin te muut olette sanoneet?
6805
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ystäväni kertoi lapselleen vasta reilusti yli puolen välin. Ei halunnut tehdä odottamisesta liian pitkää esikoiselle ja halusi pelata varman päälle.

Tuntuu olleen hyvä ratkaisu. Esikoinen on edelleen innoissaan vauvasta, mutta kylläkin äärimmäisen kärsimätön odottamaan.

Äänestä

Minä ja mieheni kerrottiin esikoiselle tulevasta raskaudesta n.3kk aikoihin eli vielä ei mahaa näkyny mut oireita kylläkin. Koin että esikoisella on hyvää aikaa sulattaa/elää mukana uuden perheenjäsenen tulossa. Ja tietysti lapsi jo vähän arvasi et "jotain" on meneillä ku äiti ja isi on noin iloisia...

Äänestä

Meillä esikoinen 4,5 v, emmekä aio kertoa hänelle ennenkuin näkyy päällepäin. Ettei tule turhaa odotusta ovat muutenkin tuossa iässä niin malttamattomia joka asian suhteen.

Äänestä

Kerroin kahdeksan vuotiaalle esikoiselleni ensimmäisen ultran jälkeen.Olisi suuttunut jos olisi tajunnut ettei hänelle ole kerrottu. Ja ainahan elämässä voi sattua mitä vaan,niin ei sitä pidä murehtia etukäteen.
Kyllä siihen se esikoisen ikä vaikuttaa viisi vuotiaassa ja melkein yhdeksän vuotiaassa on ymmärtämisessä suuri ero!

Äänestä

se, että milloin muutkin läheiset ja ystävät saavat tietää. Olis se väärin, että lapselta kysyis esim. mummi et onko kivaa kun tulee pikkuveli tai -sisko ja laps olis ymmällään.. Eli silloin kun muutkin tietävät. Ei ne lapset kokoaikaa sitä tulokasta odota malttamattomana ellei siitä kokoajan puhuta. Mut on tärkeää että lapsetkin saavat valmistautua uuteen perheenjäsenen tuloon.

Iloista odotusta! =)

Äänestä

12 on ihan hyvä kertoa. Ainakin se pitää kertoa ennen kuin se näkyy päälle päin ja ennen kuin muille siitä on kerrottu. On erittäin epäreilua, ettei lapsi tiedä oman perheensä asioista ennen muita tai kuulee ne jostain muualta ensimmäiseksi. Ja lapset arvaavatkin nopeasti, että jotain on oudosti ja saattavat huolestua, jos eivät tiedä mikä.

Lapselle on pitkä aika odottaa vaikka sen kertoisi edellisenä päivänä. Kyllä se siihen odottamiseen tottuu. Toisaalta, jos lapsi ei olekaan innoissaan asiasta, on hyvä, jos jää riittävästi aikaa sulatella ajatusta.

Itse kerroin joskus viikon 10 paikkeilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiny kirjoitti:

Olen viikolla 12 ja mietin että milloin esikoiselle joka on 5 vuotias, voisi kertoa vauvasta. Jotenkin hirvittää keskenmeno ja muutenkin, tuleeko sille liian pitkä aika venttailla vauvaa jos kertoisin jo nyt? Milloin te muut olette sanoneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu