Suomen perustuslakiin on kirjattu yhdenvertaisuuden periaate, jolla tarkoitetaan syrjinnän kieltoa ja ihmisten yhdenvertaisuutta lain edessä. Yhdenvertaisuuslaki kieltää syrjinnän, häirinnän sekä käskyn syrjiä. Yhdenvertaisuuslaki myös velvoittaa viranomaiset, työnantajat, koulutuksen järjestäjät ja oppilaitokset aktiivisesti edistämään yhdenvertaisuutta ja muuttamaan olosuhteita, jotka estävät yhdenvertaisuuden toteutumista.
Perustuslain ja yhdenvertaisuuslain lisäksi syrjinnän kielto sisältyy myös muihin lakeihin. Rikoslaki ja tasa-arvolaki kieltävät syrjinnän.
Asiakaspalvelu -nimike rikkoo näitä kaikkia lakeja.
Nimikkeessä oleva palvelija -sana asettaa ihmisryhmän alempaan asemaan, joita voi sortaa ja halveksia. Palvelija mielletään yleisesti yläluokkaa alemmaksi väestönosaksi, joita aiemmin nimitettiin orjiksi. Orja nimike muuttui palvelijaksi, kun orjuus kiellettiin ja palvelijoille alettiin antaa korvauksia työstään.
Nykyään ei ole olemassa palvelijoita, ei asiakkaiden, eikä muidenkaan ryhmien.
Sivistysvaltioissa ei voida käyttää asiakaspalvelija -nimikettä. Nimikkeiden käyttäjistä kannattaa tehdä tutkimuspyyntö poliisille.
Asiakaspalvelu on laiton ja typerä nimike
3
541
Vastaukset
- Anonyymi
Näin se on, ei ole mitään palvelijoita. Rahalla saa ostaa tavaraa ja eriläisia työsuorituksia.
- Anonyymi
monet hullut kuvittelet saavansa ilmaiseksi työsuorituksia. RAHAA PÖYTÄÄN!
- Anonyymi
Palvelut määritellään yleensä suhteessa konkreettisiin hyödykkeisiin, jolloin niillä voidaan nähdä olevan seuraavat neljä erityispiirrettä:
Palvelut ovat ainakin osaksi aineettomia.
Palvelut ovat prosesseja tai toimintasarjoja.
Palvelut kulutetaan (tai koetaan) samanaikaisesti kun niitä tuotetaan.
Käyttäessään palveluja asiakas itse osallistuu palvelutapahtuman tuottamiseen
Jotkut vaan on palveluntuottajia ja jotkut kuluttajia. Jokainen kumpaakin omassa elämässään. Entäs tarjoilu? Eikö voi ketään sanoa tarjoilijaksikaan? Toisaalta ihan sama, millä sanalla kutsutaan. Palveluntuottajat haluavat kuitenkin tietää miten ovat onnistuneet. Ja joistakin ei vaan ole asiakaspalveluun, oma ego astuu tielle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893872
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1981509- 761400
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401090Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051030Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3261023- 47939
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os86909Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en131908- 98899