Kertokaa kokemuksia suomen päihdekuntoutus laitoksista.
Pitäisi löytää 30v miehelle jonka elämästä on kulunut 2/3 päihteiden ja päihderikollisuuden parissa ja nyt tuli seinä vastaan pakko muuttaa elämänsuunta raittiille raiteille mutta ei tiedä mihin sitä sitten menisi kuntoutumaan kun kelan hyväksymiä laitoksiakin taitaa olla n.30kpl
Sosiaalitäti ehdotteli jopa 6kk kuntoutusta.
Kertokaa kokemuksia niin hyviä kuin huonojakin kiitos.
Päihdekuntoutuslaitokset
2
1047
Vastaukset
- Anonyymi
Eri päihdehoitomalleista toimivin on ehdottomasti Minnesota-mallinen hoito.
Se on yksityistä, ilman verovaroja toimivaa, ja siksi potilaalle kalliimpaa kuin julkisen puolen "kuntouttamis"-hoidot. Mutta sen raitistumistulokset puhuvatkin sitten puolestaan. Jotkut kunnat myöntävät maksusitoumuksen Minnesotahoitoon, joten sitä kannattaa kysellä omasta kunnasta.
Minnesota-mallisen hoidon etuna on päihderiippuvuuden kokonaisvaltainen hoitaminen, missä otetaan aina myös potilaan läheiset ihmiset mukaan hoitojaksoon. Tämä on tärkeää siksi että päihderiippuvuus koskee aina koko perhettä ja lähipiiriä, ja on näinollen aina koko perheen sairaus.
Minnesota-mallisia hoitopaikkoja on viimeisen 10 vuoden aikana perustettu Suomeen useita, ja niiden hoitotulokset ovat kauttaaltaan hyviä.
Itse selvisin alkoholi- ja pilleririippuvuudesta juuri tällaisessa hoidossa, ja olen viettänyt täysin raitista elämää jo yli 20 vuoden ajan.
Uskallan siis suositella. - Anonyymi
Mul on tämmöset kokemukset hki/vuosaari/a-klinika.
Oon ite ollu 12vuotta hki a-klinikan korvaushouidossa .
Kokosen ajan puhtaat seulat/maksa arvot ja tol kidutuslaitoksella i oo mitää osuutta asiaan, päinavastoin..niitte takia tehny mieli vetää päihteitä..
Semmost alentava,nöyryyttävää, eriarvoista kohtelua..
Esittää et ajattelee mun parasta ja samaa aikaa puukottaa selkään ja tekhny elämästä helvettiä.
Koko ton 12v minkä anta nupuhtaat seulat oon ollu valmis lähtemää ja antanu seulat 4 tunnin aikaikkunas..ilman minkäänlaista lomaa 12 vuoteen.
Koita siinä thä töitä tai lähteä mökille tai etelää..Josst pöäse seuloihi vaarana t ne lopettaa lääkityksen=kuoleman pelko.
Tänä kesänä halusin tarkistaa omien tietojeni paikkansa pitävyyden.
Vastaus: ei onnistu kysy potilasasiamieheltä ja sen jälkeen kostoksi seulat juhannusta seuraavana päivänä..Nousin vastarintaan ja kieltäydyin. Lääkitys lopetettiin 1 päivässä. Ja tää on tosi juttu...iha vitun sairasta.
Vaadin uutta omahoitajaa,lääkäriä ja hoitopaikkaa..Vastaus:ei onnistu ja kostoksi katkaisivat myös mun koko 12vuoden hoitosuhteen , perusteettomasti. Syytä kun kysyin sanovat etten ole pitänyt yhteyttä 3 kuukauteen. Tämähä ei pitäny paikkaansa.
Nyt oon ollu ilman lääkkeitä juhannuksesta ja vituttanu nii paljo et 4 vuoden täys raittiuden jälkee alko keitto maistumaa..Tein valitukset lääkäristä ja hoitajasta valviraan,aluevirastoon, tein muistutuksen ja kaiken mitä tehtävissä..ei vaikutusta. Ne ei nähny tos mitää väärää.
Halusin tarkistaa tietoni sen takia ku selvis rokotuste yhtydes et mun arkaluontosten ns. salaiset tiedot on kaikkien nähtävillä..Hoitaja/lääkäri laittanu kostoksi ne maisaan josta ne on nähny kaikki sossut,kelat,hammaslääkärit sun muut. Viimiset 2 vuotta olen ollut valmis lopettamaan lääkityksen ja tiedustellut kuinka nopeasti se onnistuis..Lääkärin /hoitsu vastasivat naureskellen..Lopeta ominpäin kotonas.
Ehkä tollasta on vaa tuol vuosaaren a-klinikalla..
Noilääkärin touhut alko senjälkeen ku ei kirjottanu ajokorttilausuntoa johon mul oli oikeus..oon viel mekaanikko ja kaikki harrastukset liitty niihi..koita siin sit tehä alan töitä. Ton jälkee se lääkäri evöäs mult moneks vuodeks lääkärin sijaisten tapaamisen etten sais sitä kltää muulta ja ettei sen touhut paljastuis.
Toi tuntuu siltä et mut ois leimattu ikuisiks ajoiks yhteiskunnan alhasimpaa kastiin jolla ei ole minkäänlaisia oikeuksia ja jota voi huoletta kohdella ilman seurauksia miten haluaa.
Itel kyl meni usko koko touhuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6717457Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?435281HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3032876- 1622278
Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki362225- 241824
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1401688mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k121642Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon4111628Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t51567