Mistä voisin saada sellaisen mittarin joka näyttää nurmikon pinnasta matkan mahdolliseen kallioon maan sisälle. Täytyisi asentaa ruuvipaaluja ja täytyisi jotenkin mitata, että onko kallio lähellä. Osaako tavallinen pulliainen sellaisilla laitteilla mittailla ja onkohan niitä vuokrattavissa ja minkähän niminen tällainen vehje on?
Maatutkaa vailla
8
203
Vastaukset
- Anonyymi
lämpökaivojen tekijöillä, saattaisi maatutka löytyä, mutta ruuvipaalujen kanssa sitä ei kyllä mihinkään tarvita.
- Anonyymi
Tuota avaajan mainitsemaa maatutkaa tunnetaan myös toisella nimellä, se on RAUTAKANKI !
Ruuvipaalut on niin lyhyitä että rautakanki esiin!- Anonyymi
Rautakangella homma työlästä ja raskasta -laiskempi ottaa tai ostaa muutaman kympin poravasaran ja pitkän terän siihen niin homma sujuu hetkessä vaikka isommalta alaltakin joutuisi tilanteen selvittämään.
Mitään tutkaa ei kannata alkaa hommaamaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rautakangella homma työlästä ja raskasta -laiskempi ottaa tai ostaa muutaman kympin poravasaran ja pitkän terän siihen niin homma sujuu hetkessä vaikka isommalta alaltakin joutuisi tilanteen selvittämään.
Mitään tutkaa ei kannata alkaa hommaamaan.- niin no joo jos verkkosähköä ei ole saatavilla niin akkuporavasarat on sitten kalliimpia, mutta saahan niitä sitten vuokrattuakin.
- Anonyymi
Ruuvipaaluja voi ja joskus kannattaa laittaa syvälle. Rautakanki käy äkkiä lyhyeksi.
- Anonyymi
Jos mielessä on kaivon teko rautakanki on auttamatta liian lyhyt.
Minulla on torppa mäellä jossa kallio on lähellä maan pintaa, ja nykyinen kaivo on saatu vain 3 metriä syväksi. Kuitenkin on oletettavaa että löytyisi mäeltä paikkoja joissa kallio olisi huomattavasti syvemmälläkin.
Minua kiinostaisi että onko maatutkia joilla yltäisi vaikka 5 metrin syvyyteen? - Anonyymi
Milläköhän menetelmällä asennellaan noita pohjavedentason mittaukseen käytettäviä putkia? Olisi varmaan helpohko työ tarkistaa kaivon tekijälle samalla veden saatavuuskin aiotulla kaivon paikalla.
- Anonyymi
Tuollainen 8mm'n pyöröteräs tanko, jonka toinen pää on teroitettu. 2m pätkä riittää ruuvipaalun mitalle. Uppoaa vasaralla lyömällä.
Tuollaisella tuli etsittyä vanhoja arkkuja hautausmaalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131703Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1391697Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2891286Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221088Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285965
- 130962
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3905Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49878- 10875