Jyrki Hyvölä aluevaltuustoon. Ainoa oikea ehdokas Kärsämäeltä. Jyrkin numero on 440.
Saviselin mies
Anonyymi
44779
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Miten olis Ilkka Repo Haapaveeltä. Ilkka on tolokun miehen maineessa.
Sama kuka o tai ei oo......eihän ne mittää päätä!! Oulu ja muut isot päättää asiat....
Siksipä Jyki Hyvölä, asuu Ouilussa mutta toinen jalka on Saviselissä.
seoo miinusta, altistuu "Ouiluiluun,,
Entäs entinen kansanedustaja----?
,,sekö #Tulkaa!
"sen suunnittelemia on "hyvinvointi-alueet, hyvänä apuna, vaan ei vähäisempänä Kokomuksen Oligarki Orpo,,
"lyövät yläwitosia; "meiltähän se käy, sano Pekka ja Pätkä,,
,, Purralle adjutanteille riittää töitä, vastoin 250000 työttömälle,,
Muut lähialueen ehdokkaat ovat osoittaneet, etteivät siipensä kanna noin vaativaan luottamustoimeen.
,, ne eivät lakeijaksi nöyrry koaliitio Sipilä ja Orpon tulevalle mandaatille,,
Koko maakunta jo syntyessään susi!!!!!! Helevetisti pikkupolitikkoja elätiksi....ei terveyden hoitoon jää rahhaa olleskaa...
Sipilä ottaa päältä "vakuutuskuoriinsa,,
kyllä se riitelyksi menee,,
Mitä siinä riitelyt auttaa, kun äänet ratkaisee. Muuten olen sitä mieltä, että Jyrki Hyvölä olisi hyvä edustaja kärsämäkisille. Läpimeno olisi varmempi, kun ääniä tulisi Oulusta ja kotikylältä Kärsämäeltä. Muitakaan ei oikeastaan ole, paitsi miten olisi tämä Haapaveen Ilkka Repo?
no tuota tuota, että mitkä asiaa ois tärkeimmät mäkisillä mielessä?
tietystihän yks tykkää tytöstä ja toinen äidistä hlö-kemiat on eri asia kuin asioitten ajo, nythän valittaan hlöä ajamaan ja korjaamaan yhteisössä huomattuja puutteita, ei puolueitten kannatusta, vaikka siihen se menee,,
se vaati yhteisöltä yhteishenkeä yli puoluitten asian puolesta edustajan taakse, sitä ei mäkisillä ole, kuin ei h-vetisilläkään,,
em näkee jo kirkossa kävijöistä, ne on vanhoillisia, vaikka pappi haluais saarnata kaikille tasapuolisesti, mutta vanhoilliset ei halua, he haluaa omia papin itselleen,,samoin sille käy aluevaltuutetullekin, Keskusta ei puolueen raidoistaan pääse,,
Ylen+kannatusmittaus+jo+osoitti,+että+kyse+on+puoluevaaleista,+hyvinvointialue+vaalien+nimellä,+Keskustakin+nousi+jo+5%,+koksu+oli+jo+etu+käteen+tiedossa,+Ps+äänestää+jaloillaan.
Repo olisi tosis.saan ihan hyvä. Tietävä,viisas ja ihan ok mies. Turhaa häntä ärsytetään.Syytä on sysissäkin.
Onkohan Kärsämäeltä muita ehdokkaita kuin Markku Koski? Eihän se saanut mitään aikaseksi siellä eduskunnassakaan.
ei niitä muita ole kuin H-veen Ile,,
,, lyö jauhot "Tauriaisellekkin,,
Kuka on Markku Koski?
"Ile pitää äänestää isommille vesille, irti H-veen klikkiytymästä,,
Miksi "Ile erotettiin virastaan, eihän häntä ole tuomisttu mistään?
mitä polittisia näyttöjä on "Hyvölällä?
Politiikka on siinä mielessä erikoinen ala ettei siihen osallistuminen edellytä pienintäkään osaamista ei edes palikkatestien läpäisyä narsistisen pätemisentuskan riittäessä ehdolle asettumiseen. Minä minä minä minä.
,, niinpä,muttei riitä äänestäjille,,
Voi voi kyllä riittää katso nyt vaikka minkälaisia persoonallisuushäiriöistä kärsiviä älyllisesti keskiverron alapuolella olevia vihannekssia yms. on tälläkin hetkellä maan istuvan hallituksen korkeimmissa viroissa salkkua silittelemässä audien takapenkillä. Puolueensa johdon jalkaannylkyttäjiä ja rakkikoiria sitä ennen useankin kohdalla. Esim. yksi tuoreimmista jota palstan kepulainen luotsi ei salli kutsuttavan pojaksi tms. sensuurin välittömästi sitä seuratessa vaikka viittauksella toimittajan käyttämiin sanoihin.
ei väliä hyvävelit nostaa jos äänestäjät ei heidän juoksupoikiaan arvosta.
justiisa ja sen tietäen vielä vähemmän arvostavat,,
Ei tule ihan heti jos tulee koskaan toista vihervasemmistohallitusta Suomeen sen verran raskaasti huulipunat oli/on vasemmalle kallellaan että ovat lähes äärivasemmistolaisiksi kutsuttavissa. Vihreily ja mamuilu niin äärivasemmalla että vihreät ovat puolittaneet kannatuksensa parhaista päivistä samasta syystä.
Ei sinne aluevaltuustoon olla politiikkaa menossa tekemään. Tulevan hyvinvointialueen yhteiset asiat tarvitsevat tietäviä, hyvän pohjasivistyksen omaavia ihmisiä. Siihen ei hitsarinkurssi riitäkkään.
ip-koodeja yrittävät somekytät selvittää henkilöllisyyden todentamiseksi eikä jää aina edes yrityksen tasolle hoitokokoustajilla.
Terveiisiä ;D
Porvarit kokoomus ja kepukokoomus sen verran raskaalla kädellä leikkaa seur. hallituksessa lihottaen omiensa lompakoita kepittäessään vähävaraisempia että estämällä Ohisalon paluu puolueen johtoon äitiysloman jälkeen ja puoluelinjauksien päivityksillä eron tekemiseksi antifaan edes nimellisen kannatus helposti nostettavissa oppositiossa sen verran varsinkin kepulaiset pistää haisemaan esim. Kärnän nähdessä jo kauan märkää unta vihreistä oppositiossa ja itsestään ministerinaitiossa. Voi sitä vttuilun määrää katkerana turpeen alasajosta mihin vihreät keskustalaiset pakotti. Siinäpä ne kepulaisten ilot Saarikon saadessa haluamansa eli paluun leikkauslinjoille jotka keskustan pohjamutiin ajoi mitä Sipilä kovasti edesauttoi maakuntamallin alkaessa ajamaan palveluja alas alueilta joilta kepu saa..sai äänensä.
,,kiireellisin "aluevaltuutetun työnkuvaan, mikä tulee mieleen, on vanhusten kotihoidon lisääminen, niile vanhuksille jotka avustaen kotona voivatja haluavat mahdollisiman pitkään vanheta, vammaiset ja muistisairaat poislukien, kotihoito tietää hoitajien lisäämistä, joka on Pörssi-sidonnaisille hoitolaitoksille kauhistus!
#Kärnän polla on nolla!
Kauhostus lähinnä ulkostaneille esim. Haapavesi missä miettivät purkavatko kihjat attendon kanssa joka on nostamassa hintoja pilviin hoitajamitoituksen korotukseen vedoten?
Kepu lupasi pyhästi jokaisessa kunnassa pysyvän terveyskeskuksen sen jälkeen kun ajoi mallin läpi joka mahdollistaa niiden terveyskeskuksien sulkemiset. Samaa ideologiaa kuin kuntaisien vapauttamiset huolesta sen suhteen kuinka he järjestävät sotepalvelut kuntansa asukkaille varoille käydessä samoin. Rohkein tai ajattelemattomin aluevaaliehdokas paikallislehdessä tuli jo lipsauttaneeksi kuinka olisi ihan kiva jos jatkossa joka kunnasta löytyiisi edes sotepalveluiden palvelupiste. Kioski varmaan jonka luukusta saa laastarin sormeen, reseptin uusittua ja jonotusnumeron johonkin naapurikunnan terv.keskukseen jos ihmeen nimeltä lääkäri joku haluaa nähdä ja tavata? Onnekkaimat Suomen kielen taitavan.
Rehulan kaltainen suuri ajattelija twiitteineen joille Trumpkin meinaa jäädä toiseksi eli ministeriainesta. Vuorossa seuraavana Kurvisen saadessa palkintonsa vuosien rakkikoiran roolista kliimaksina ennalta käsikirjoitetut ja tunnetusti huonosti näytellyt Marinin kampitusyritykset asianomaisen kannatuksen laskemiseksi jopa potkujen aikaansaamiseksi.
Viittauksella kikkelikuvan lähettäjään korkealla tasolla keskustan ehdokkaat jatkoa ajatellen eli luokattomalla tasolla. Väyrynen edelleen parasta materiaalia Vanhasenkin jättäessä hiekkalaatikon jouduttuaan taluttamaan keskustan pyhän lehmän turpeen teuraalle ja vielä nopeutetusti vaikka ei ensin aikonut tuoda eduskunnalle koko esitystä edellisestä.
Numero 90 on hyvä
Vitsinpä murjasit.
Oppositiossa hautasi puoluetta kuulematta kepujen maakuntamallin sopien kokoomuslaisten kesken viiden alueen sotemallista. Suuttui kepulaiset suurelle johtajalleen siinä määrin että laittoivat myöhemmin kaivamaan kuoppaamansa maakuntamallin ylös ja junttaamaan läpi. Onnistui sössimään senkin ja vatuloimiseksi meni mutta..Sitten katastrofaalisten eduskuntavaalien jälkeen kepu lupasi pyhästi ettei lähde hallitukseen pulinat pois jatkaen vaatimuslistallaan jotka saadessaan hyppää välittömästi hallitukseen listanumerolla yksi maakuntamalli joka iskee pahiten pieniin kepukuntiin ja läpi meni.
pohjoispohjanmaa on maakuntamallin myötä Suomen osavaltio lestadiolais keskittymineen joten läpihän tuo menee ja valtavalla äänimäärällä kun uskonveljet ja -sisaret taivaspaikkansa varmistaa äänestämällä suurta johtajaansa. Hällä väliä siitä, että ao. alkion kokoomuksen politiikalla korvannut upotti keskustan pohjamutiin mistä se ei pääse vieläkään pois vaikka miten useasti Saarikko uhkailee kaataa hallituksen keskustan kannatuksen nostamiseksi.