Vuosia sitten harrastelin vähän hifi laitteita, mutta nykyään en ole oikein kaikesta perillä, ja pitää siksi tulla tänne kysymään.
Suunnittelen äänentoiston parantamista talliin, jossa vietän paljon aikaa. Budjetti on "mahdollisimman edullisesti". Eli 100€ ylöspäin johonkin 400€ asti. Siksi olenkin ajatellut ostaa käytetyt kaiuttimet. Mielessä on nyt olleet aktiivi kaiuttimet, mutta niitä löytyy aika vähän Bluetooth ominaisuudella käytettynä.
Jos hankin ns.normaalit aktiivikaiuttimet niin onko niiden ja puhelimen väliin olemassa palikoita jotta saan toistettua äänen puhelimesta kaiuttimiin? Katsoin että joku Logitech Bluetooth adapteri on ainakin, mutta sen esittelyssä sanottiin, että huonontaa vähän äänentoistoa.
Onko siis vastaavia adaptereita/soittimia jotka eivät huononna äänenlaatua? En tiedä kyllä kuinka hyvänä se ääni yleensäkään voi lähteä, jos käyttää puhelinta "soittimena"? Mutta en silti haluaisi mitään osaa väliin jonka jo ajatuksissani tiedän olevan huono äänenlaadulle, vaikka tiedänkin etten pääse budjetillani huippulaatuun
Hyvä äänentoisto talliin
3
1076
Vastaukset
- Anonyymi
Vastaavassa tilanteessa tekisin helpoimman kautta ilman mitään erillisiä palikoita ja vahvisimia puhumattakaan mistään adaptereista. Ostaisin esim. JBL:n blutooth -kaiuttimen (voi olla myös muu vastaava merkki) tai sitten niitä kaksi mitkä voi ketjuttaa jos haluaa vaikkapa stereo -ääntä. Eiväthän ne hifiä ole mutta kyse olikin siitä helpoimmasta vaihtoehdosta ilman kikkailuja. Eli, esim. JBL Extreme tai vastaava tai JBL Partybox 300, siinä on verkkovirta-, tupakantöpseli- liitäntä sekä kiinteä akku eli voi käyttää monessa muussaki paikassa, kahvoihin voi viritellä jonkinsortin kantohihnan (näin olen tehnyt) niin se on jollain lailla vielä raahattavissa mukana jos tarve.
- Anonyymi
Minulla on ollut samantapaisia jo pari kappaletta. Enkä oikein pidä partyboxien äänentoistosta, vaikka se ensi alkuun kuulostaakin ihmeen hyvältä kokoonsa nähden.
Tarkoitus onkin nyt saada tuosta astetta parempi äänentoisto, ja ns.puolikiinteä. En halua oikein kuljetella niitä tallin kaiuttimia mihinkään, hyvä olisi myös jos ei tarvitse latailla.
- Anonyymi
Bluetooth sellaisenan huononta ääntä ei se palikka eli hyvin voit käyttä Logitech palikka saat bluetooth tasoista ääntä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1593927Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1013674Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423213Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest222547- 1842248
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu271447- 971277
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1301127Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241111Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691058