Kekkilä kotikompostori

Anonyymi

Onko kokemuksia kekkilän kotikompostorista. Toimiiko hyvin talvella?
Pitääkö haittaeläimet poissa?

7

9092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kekkilä 230 kompostori ei pidä haittaeläimiä loitolla, koska luukun saavat pettävät itsestään. Myöskään kansi ei pysy paikallaan, vaan lähtee lentoon kovemmalla tuulella.

    • Anonyymi

      Biolanin vastaava ECO220 pitää tuhoeläimet loitolla, mutta ei toimi talvella. Toimii kyllä pitkälle syksyyn, mutta ei ainakaan meillä ole pysynyt pakkasilla plussan puolella.

      Keväällä kompostorin voi herättää kuumalla vedellä ja herätteellä. Jos noita ei käytä, menee meillä ainakin tosi pitkään, kunnes herää.

      • Anonyymi

        laita lämpöpuhallin kompostorin viereen. rakenna suoja ympärille, ettei lämpö karkaa harakoille. ehkä kannattaa myös olla yöllä vartiossa, parin tunnin välein tarkastaa, pitääkö lisätä lämpöä tai rakentaa suurempi suojarakenne kompostitin ympärille….

        tai vaihtoehtoisesti odotella, että iso valo alkaa vaikuttamaan js luonto hoitaa hommansa. pitää olla riittävästi tilaa astiassa ja ehkä useampi astia, yhdessä biomassan lisäämisvaihe, toisessa prosessi käynnissä, kolmannessa prossi valmiina.


    • Anonyymi

      Kekkilän kompostori 230l turoksinen, kansi niin jäässä ettei kantta saa auki, ulkona pakkasta muutama aste, nolla asteessa vielä toimi hyvin,
      Ei anna todellakaan hyvää kuvaa kekkilän kompostorista. Kokemusta kompostoinnista on yli kaksikymmentä vuotta, 2023 kesällä hankittu uusi kompostori ei vaan toimi.

      • Anonyymi

        Aivan samaa mieltä, susi kompostori talvikäyttöön. Kantta sekä tyhjennysluukkua mahdotonta saada talvella auki, jäätyy helposti kiinni. Toimii kyllä kesällä ja sillokn kun on pluskelit. Itselläkin kokemusta kompostoinnista , eri firma n kompostorilla tosin, ja siinä ei ongelmaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan samaa mieltä, susi kompostori talvikäyttöön. Kantta sekä tyhjennysluukkua mahdotonta saada talvella auki, jäätyy helposti kiinni. Toimii kyllä kesällä ja sillokn kun on pluskelit. Itselläkin kokemusta kompostoinnista , eri firma n kompostorilla tosin, ja siinä ei ongelmaa.

        Rättiin pakkasnestettä, siis glygolia ja pyyhkäisee sillä kompostorin kannen tiivisteen, niin ei jäädy enää.


    • Anonyymi

      Kansi on hankala käyttää koska siitä puuttuu saranat, joten se on aina nostettava sivuun. Lisäksi kansi jäätyy aina pakkasella ja kompostori on talvella käyttökelvoton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10865
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8137
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      141
      3612
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3548
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3504
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3147
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2489
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      1991
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1776
    Aihe