Kekkilä kotikompostori

Anonyymi

Onko kokemuksia kekkilän kotikompostorista. Toimiiko hyvin talvella?
Pitääkö haittaeläimet poissa?

7

8631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kekkilä 230 kompostori ei pidä haittaeläimiä loitolla, koska luukun saavat pettävät itsestään. Myöskään kansi ei pysy paikallaan, vaan lähtee lentoon kovemmalla tuulella.

    • Anonyymi

      Biolanin vastaava ECO220 pitää tuhoeläimet loitolla, mutta ei toimi talvella. Toimii kyllä pitkälle syksyyn, mutta ei ainakaan meillä ole pysynyt pakkasilla plussan puolella.

      Keväällä kompostorin voi herättää kuumalla vedellä ja herätteellä. Jos noita ei käytä, menee meillä ainakin tosi pitkään, kunnes herää.

      • Anonyymi

        laita lämpöpuhallin kompostorin viereen. rakenna suoja ympärille, ettei lämpö karkaa harakoille. ehkä kannattaa myös olla yöllä vartiossa, parin tunnin välein tarkastaa, pitääkö lisätä lämpöä tai rakentaa suurempi suojarakenne kompostitin ympärille….

        tai vaihtoehtoisesti odotella, että iso valo alkaa vaikuttamaan js luonto hoitaa hommansa. pitää olla riittävästi tilaa astiassa ja ehkä useampi astia, yhdessä biomassan lisäämisvaihe, toisessa prosessi käynnissä, kolmannessa prossi valmiina.


    • Anonyymi

      Kekkilän kompostori 230l turoksinen, kansi niin jäässä ettei kantta saa auki, ulkona pakkasta muutama aste, nolla asteessa vielä toimi hyvin,
      Ei anna todellakaan hyvää kuvaa kekkilän kompostorista. Kokemusta kompostoinnista on yli kaksikymmentä vuotta, 2023 kesällä hankittu uusi kompostori ei vaan toimi.

      • Anonyymi

        Aivan samaa mieltä, susi kompostori talvikäyttöön. Kantta sekä tyhjennysluukkua mahdotonta saada talvella auki, jäätyy helposti kiinni. Toimii kyllä kesällä ja sillokn kun on pluskelit. Itselläkin kokemusta kompostoinnista , eri firma n kompostorilla tosin, ja siinä ei ongelmaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan samaa mieltä, susi kompostori talvikäyttöön. Kantta sekä tyhjennysluukkua mahdotonta saada talvella auki, jäätyy helposti kiinni. Toimii kyllä kesällä ja sillokn kun on pluskelit. Itselläkin kokemusta kompostoinnista , eri firma n kompostorilla tosin, ja siinä ei ongelmaa.

        Rättiin pakkasnestettä, siis glygolia ja pyyhkäisee sillä kompostorin kannen tiivisteen, niin ei jäädy enää.


    • Anonyymi

      Kansi on hankala käyttää koska siitä puuttuu saranat, joten se on aina nostettava sivuun. Lisäksi kansi jäätyy aina pakkasella ja kompostori on talvella käyttökelvoton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      5
      2935
    2. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      109
      2781
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      23
      2698
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      45
      2578
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      74
      2421
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      35
      2332
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2274
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      77
      1908
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      196
      1772
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1685
    Aihe