Aluevaalit lähestyy

Kummasti alkaa löytymään näillä aluevaaleissa ehdolla olevilla henkilöillä asiaa kerrottavaksi lehtien mielipidekirjoituksiin. Osa näistä ehdokkaista ollut jo kymmeniä vuosia mukana politiikassa. Voi kysyä miksi he eivät ole hoitaneet näitä ongelmia kuntoon jo aikaisemmin.

11

102

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ennen ei ole ollut hyvinvointi alue vaaleja

    • Anonyymi

      Sulla ei oo ollu asiaa missään kirjotuksessa.

    • Anonyymi

      SDPn asetelmat vaaleissa näyttävät erinomaisilta niin että sieltä vaan ehdokasta hakemaan oikein joukolla.

    • Anonyymi

      Älyäisit sinähi pysyä siellä metässä etkä täällä jakamassa mäntyäyriäsen aiheuttamaa pahaa oloasi, varmaan rasite sille eläköityvälle kans, älysihi jo jäädä pois!!! 👍

    • Anonyymi

      Mielestäni on hyvä, kun kommentoi hyvällä äidinkielellä silloin, kun on asiaa. Kauhulla olen lukenut erään "persuihin" lukeutuvan vanhan naisen kirjallisia tuotoksia. Niitä on liian usein ja kieliopillisesti ne ovat heikkoja ja sisällöltään tyhjiä. Viimeisin tuotos oli aluevaalimainos. Olipa siinä taas kerran mielikuvitus saanut siivet. Minä en usko siihen "hapatukseen" pätkän vertaa. Joillekin se näkyy olevan katkera pala, kun ei ole koulutusta. Pitää koettaa keksiä vaikka mitä. Olisi tosi mielenkiintoista nähdä joskus niitä opintotodistuksia, mutta niitä ei taida olla olemassakaan.

      • Anonyymi

        Ei varmasti ole, kyllä olisi pöytään läväyttänyt ne, mikäli hänen hehkuttamat opinnut pitävät paikkansa. Kyllä on itsetunto ”kohdillaan” kun pitää itsensä itse ylentää.


      • Anonyymi

        Kuvastaa epävarmuutta ja heikkoa itsetuntoa. Jollainhan sitä on koitettava pönkittää. Kun antaa väärän kuvan julkisesti sehän on äänestjien pettämistä..no itse kun tulee petetyksi niin varmasti menee pasmat sekaisin. Se kehen luotat ja uskot..ja selviääkin, että asiat ovat olleetkin vain harhaa


      • Anonyymi

        Kiitos tittelistä. Mielelläni otan sen vastaan. Sain aikoinaan äidinkielen opinnoistani stipendin ja tämä "kielpolliisi" -ilmaisu tuntuu lähes yhtä hyvältä.


      • Anonyymi

        Meneppäs lapsi jo nukkumaan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meneppäs lapsi jo nukkumaan!

        Sehän sattui kohdalleen😁😁😁😁😁😁😁


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meneppäs lapsi jo nukkumaan!

        Mene sinä ja näe niitä Sanna unia.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      9
      1014
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      966
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      939
    4. 55
      909
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      812
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      766
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      711
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      157
      707
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      63
      683
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      586
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      521
    14. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      36
      519
    15. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    16. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      496
    17. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      480
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      52
      449
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      443
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe