w-124 kuljettajan istuimen verhoilussa ovenpuolella selkänojassa kangas kulunut puhki. kuulemma tyyppivika. mutta miten korjata. mistä ensinnäkin saisi samaa kangasta, jos pienen palasen liimaisi siihen. entä paljonkohan verhoilija ottaisi korjauksesta. onko kenelläkään kokemuksia vastaavasta. etukäteen kiittäen seppo
pieni kuluma
seppo
9815
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
a) Likimain jokaisen autoverhoiluliikkeen kautta saa varmasti myös W124:n alkuperäisiä kankaita. Niitä asennellaan aika paljon. Ainakin tietävät hankintakanavat. Penkki on tosiaan kuluvaa sorttian siitä oven reunasta. Kätevintä on hankkia korjauspala ylös asti ja antaa ammattilaisen kiinnittää se. Omat liimaviritykset ovat useimmiten tuomittu epäonnistumaan, tosin riippuu lopputuloksen laatuvaatimuksesta.
b)Hommaat koko istuinarsenaaliin mallikohtaiset plyysisuojat. Saa ainakin Tammer-Suojan valikoimista. Näitä ainakin taksarit käyttävät mieluusti, ovat siis kestävää ja hyvin istuvaa laatua.
c) Suojasarja maksaa muistaakseni 170€ hujakoilla, joten verhoilijan pakeilla käynti saattaa tulla hyvinkin edullisemmaksi. Menee jo tapauskohtaiseksi tuo hinta-arviointi.
..Sisustusexperteiltä Helsingistä: 09-757 0339. Kannattaa ottaa myös huomioon, että joskus saattaa löytää myös uudenveroisia käytettyjä istuimia _todella edullisesti_, jos jousitus alkaa olla jo lässähtänyt tai mekanismi rikki.
Tervehdys! Mulla on valkonen 200D vm/90, jossa sininen verhoilu. Verhoilutin istuinosan ja selkänojaosan vasemman reunan verhoomossa alkuperäiskankaalla. Työ kesti pari tuntia ja maksoi joulukuussa 2001 tasan 500 mk ja erittäin siisti jälki, ei uudesta penkistä erota, kun olin just pesettänyt pesulassa koko rikkinäisen istuimen. Paikka on Jyväskylän lähellä ( 6 km Laukaaseen päin). Mersumiesten suosikkipaikka Keski-Suomessa. Kaivelen nimen ja osoitteen puhelinnumeroineen, jos tarviit ! Suosittelen !
W124
Mulla on sama vika. Asun Jyväskylässä ja olen kuullut, että joku verhoomo olisi Vaajakoskella. Eli juuri tuon 6km Jyväskylästä Laukaaseen päin. Onko kyse juuri tuosta verhoomosta?
Tervehdys!
Autoverhoomo Myllynen Mestarintie 1 Tiituspohja
Siis Laukaantietä Tiituspohjan huoltoasemalle asti. Käännyt sinne huoltoaseman risteyksestä Laukaantieltä ja heti oikealle Laukaantien suuntaiselle tielle - muistaakseni muutama sata metriä ja vasemmalle risteävä katu on Mestarintie, ja paikka on heti siinä kulmassa!
Puhelinnumerot sinne 014-632062 ja 040-5806601
Asiallinen ja ystävällinen kaveri palvelee siellä!
Toivottavasti olet tyytyväinen, kunhan käyt jututtamassa verhoilijaa!
Lämpimämpää kevättä odotellen
MB-mies
Kävin kysymässä saman kohdan paikkuuta omaan autooni, muistaakseni ~750mk tuon kohdan paikkaaminen penkin istuinosan ryhdistäminen tukipaloilla. Verhoomo lahdessa, voin kaivaa yht. tiedot jos jotakuta kiinnostaa.
jos ystävällisesti viitsisit sen lahden verhoilijan yhteystiedot laittaa. seppo
[email protected] niin laitan verhoilijan yhteystiedot vastauksena.
--juha
Mitä käytettiin tukipaloina? Sanoovat, että mikäli pistää vaahtomuovia tai sitä hieman tiiviimpää ainetta (eksakti nimike??), istuinosasta tulee liian kova. Ja ajan kanssa painuu kasaan ja kovenee.. Tiedä sitten. Omassa penkissäni epäilen tehdyn näin, en tosin ole katsonut sisälle. Tuntuu vaan penkin sivut ilkeästi painavan reiteen. Kyselin tuolta Hgistä, W116-penkin kunnostus kaikkinensa verhoiluineen 1500 mk:n pintaan.