Hornettien kunto on erittäin hyvä, ei kannata romuttaa vaan pitää tallessa.

Anonyymi

Minulla on tietoa että Hornettien kunto on erinomainen ja ne on pidetty kunnossa.

Mielestäni on useiden miljardien eurojen haaskausta alkaa romuttamaan täysin sotakuntoisia koneita kun F35 alkaa tulla. Siinä ei ole järkeä.

( puolustusvoimain komentajalta ei tullut mitään järkevää ylen haastattelussa kun ykkösaamussa kysyi mitä horneteille käy, kivinen vastasi jotain että kun vanha auto menee niin se romutetaan. Terveiset kiviselle että ei hyväkuntoisia vanhoja autoja romuteta.

Tilojen takia ei todellakaan kannata romuttaa vaan järjestää säilitystilat koneille! Rakentaa niitä jos ei ole. = miljardien säästöä.

Sotatilanteessa on tarvetta kaikille koneille koska niitä niitä ammutaan alas ja tilalle ei saa uusia koneita sormia napsauttamalla, käytännössä ollenkaan tule tilanne F35

F18 hornet on erittäin käytännöllinen. Kun katsoo mitä muilla on käytössä.

4

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ...eikö Sinua yhtään huoleta jos vaikka vakoojat pääsevät perille ehdottomasta asiantuntemuksestasi ja kaappaavat...

    • Anonyymi

      Lentokone, moottorit, akut, hydrauliikka ja elektroniikka vaativat jatkuvaa huoltoa. Koko huoltojärjestelmä täytyy olla pystyssä. Ei hävittäjää voi vaan öljytä ja pistää varastoon, kuten konekivääriä.

    • Hornetien runkojen lentotuntimäärät alkavat täyttyä vuoteen 2025 mennessä, joten niille pitäisi tehdä erittäin kallis peruskorjaus, johon tarvittavien varaosien saanti saattaa olla jo mahdotonta.

      Tai sitten romuttaa suurin osa ja siirtää muutama museoitavaksi ja muistoksi Yhdysvaltalaisten tukialushävittäjien kunniakkaaseen historiasta Suomen ilmavoimissa. Se on häpeäksi, että hädin tuskin yksi Brewsteri on säilynyt jälkipolville, sekin aivan sattumalta.

    • Tuskin kukaan ainakaan ilmavoimissa on sitä mieltä, että käyttökelpoisia koneita alettaisiin romuttaa. Ensin naulatehtaalle... vai pop-niittitehtaalle lähtevät koneet joiden runkojen tunnit on täynnä. Näistäkin koneista irrotetaan kaikki käyttökelpoinen ja arvokas tavara. Avioniikka ja aseet joille käyttö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      60
      2498
    2. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      12
      1555
    3. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      21
      1493
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1367
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1202
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      83
      1119
    7. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      12
      978
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      22
      960
    9. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      20
      957
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      897
    Aihe