Painon korjaantuminen, kasvojen pyöreys

Anonyymi

!TW! syömishäiriöstä puhuminen, mainintaa painonlaskusta !TW!

Hei, on aijemminkin tullut tänne avauduttua joten teen sen nytkin..

Olen syömishäiriöstä toipuva 13v. tyttö, aina alipainon ylärajoilla mennyt, sh ajatusten kanssa olen kesästä -20 asti ollut ja painoa tippunut kevät-kesän välillä yli 11 kiloa, paino on pysynyt samassa lokakuuhun asti kunnes sain halua toipua.

Olen edelleen alipainoinen mutta 5kg kuitenkin nyt tullut lisää, tiedostan tarvitsevani lisää painoa. En niinkään enää pelkää painon ja kehoni palaamista ”entiseen”(ennen tarkkaillut jalkoja, erityisesti reisiä) mutta nyt jotenkin kehon muutokset käsiin, käsivarsiin, kasvoihin ja rintakehään ovat kasvaneet, taidan ikävöidä todella sairasta kehoani? Kasvot ovat eniten mielessä…

Monilla normaalipainoisilla tai kehosta tukevilla esim. tiktokissa tai koulussani on tosi luiseva kasvot, miksei minulla?? Olen yrittänyt etsiä tapoja kaventamiseen. Kun katson kuvia minusta normaalipainoisena niin kasvoni näyttävät ihan ylipainoisen kasvoilta ja melkein turvonneilta.

Siitä olen yllättynyt että kun vertaan vanhaa kuvaa kropastani tilanteeseen missä olen samoissa painoissa kun tällähetkellä, näytän nyt hoikemmalta?? 😳

Saan nyt lääkärin mukaan harrastaa jotain urheiluakin, MUTTA saan tietää (isäni mukaan) vasta päätöksen tilanteeseen poliklinikan porukan mielipiteen jälkeen. Tyhmää, eikö lääkärin sana ole tarpeen!? Haluaisin harrastaa CrossFittiä, tiedän kuulostaa sh valitsemalta mutta ei. Haluan enemmän voimaa! Lihasta käsiin ja jalkoihin. On muuten aika kallista, mikähän siinä maksaa??..😂
(Suoraansanoen sain halua parantua ja ideaa CrossFitistä ihanalta Nelli Kniivilältä!❤️)

Niin siis, jos täällä on sh(syömishäiriöstä) toipuneita painollisesti, tuliko teillä reilusti pyöreyttä kasvoihin ja onko ajansaatossa kaventunut?

2

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kasvojen luiden ei pidä näkyä. Sä katot liikaa anorektikoita.Miksi sun kasvojen luiden pitäis näkyä.Onko se susta kaunista kun kun posket on lommollaan?

      • Anonyymi

        Sä oot vielä kaukana toipumisesta.Niin kauan kuin ihannoit luista ulkomuotoa niin oot kaukana toipumisesta.Sanoit että kaipaat luiden näkymistä.Tolla menolla sä et toivu ikinä kun tavoite on näyttää luisevalta mikä ei ole normaalia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      130
      14310
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      29
      5944
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5505
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      301
      4349
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4107
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      105
      3671
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      6
      3592
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3548
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2645
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1438
    Aihe