Mikä häiriö kyseessä?

Anonyymi

Elän päiväunelmissani 24/7, eläydyn niihin, vietän paljon aikaa yksin ihmetellen mielenliikkeitäni. Ryhmissä olen hiljainen tai vastaan kun kysytään, kahden kesken uskallan jutella. Välttelen vihantunteita ja niiden esittämistä tai eniten ehkä riitelyä. Olen huono näyttämään positiivisia tunteita, en osaa niitä näyttää muuten kuin viesteissä. Murehdin paljon: aktiivisesti ja epäaktiivisesti. Koen itseni vaillinaiseksi, yksinäiseksi tyhjäksi sivustakatsojaksi ja muiden ihmisten varjoksi. Näkymättömyys on minulle hyvä olotila, vaikka yritän näyttää normaalilta ja vastata ihmisten toiveisiin vastuunotosta. Yleensä vetäydyn hyvän sään aikaa, ennen kuin joudun kiusalliseen tilanteeseen. Liioittelen uhkakuvia asioista, jotka voivat mennä pieleen ja jätän tekemättä tärkeitä eteenpäin vieviä asioita. Lähipiirini on suppea, sillä kuka tälläisen kanssa haluaisi viettää aikaa enkä osaa ystävystyä/aloittaa keskusteluja porukoissa.

5

944

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Terve kuin pukki

    • Anonyymi

      Aina väärin ymmärretty

    • Anonyymi

      Kuulostaa psykoosipiirteiseltä persoonallisuudelta

    • Anonyymi

      Mulla on skitsotyyppi ja tunnistan itseni monessa kohden. Toisaalta rajat on häilyviä eri persoonallisuushäiriöissä. Voisi olla myös eristäytynyt persoonallisuus.

      • Anonyymi

        eli sama kuin psykoosipiirteinen persoonallisuus.Itse olen saanut diagnoosin koska mulla on vain kaksi pitkäiaikasta ystävää ja juttelen netissä parin muun kanssa.Lääkäri pitää tätä liian vähäisenä määränä sosiaalisena kanssakäymisenä. Minulla ei ole hoitosuhdetta eikä lääkitystä.Vaikka ei ne lääkkeet lisäis sen yhtään enempää niitä sosiaalisia suhteita.Kaikki ei ole niin halukkaita olee joukon keskipisteenä.Ikinä ei ole todellisuuden taju pettämään tai ei ole maagisia ajatuksia.Minulla ei vaan satu olemaan paljon ihmissuhteita.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1740
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      61
      1414
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      80
      1397
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      946
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      943
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      876
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      873
    Aihe