Vaikuttaa nyt kovasti siltä, että vanha rakkaus on ohi ja uutta alkua toivotaan tälle vuodelle. Onnea vaan matkaan, toivotaan että se oikea rakkaus nyt vihdoin löytyisi ja myös pysyisi.
Martina taisi aloittaa rakkauden vuoden sinkkuna
Anonyymi
1824563
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 182
Vanhimmat
Moni muukin ihminen on sinkkuna ja etsii rakkauttaan.
Seli-seli-seli... Onko Martina sun mielestä kuin moni muukin? Ei kai! Martinahan on paras, ihanin, urheilullisin, ahkerin, kaunein, itsenäisin, onnellisin, siunatuin, kiitollisisin, rakastunein ja rakastetuin, paras äiti ja yrittäjä jne. VAMOS!
Lisäisin tuohon listaan vielä KUKKUU 👍
Siis mitä? Ihanko tuota kaikkea… älä nyt liiottele jessus
On se. Ihan on itse kertonut kaikkea tuota olevansa. On varmaan monta muutakin hyvää ja kaunista hänessä, mutta kaikesta en tiedä. Eräästä taidosta en tiedä, mutta on kai siinäkin hyväksi todettu Levin-reissuillaan... :O
Seli-seli-seli... Onko Martina sun mielestä kuin moni muukin? Ei kai! Martinahan on paras, ihanin, urheilullisin, ahkerin, kaunein, itsenäisin, onnellisin, siunatuin, kiitollisisin, rakastunein ja rakastetuin, paras äiti ja yrittäjä jne. VAMOS!
Vamos ja piriä,piriä piireistä.
Samaa piiriä huumeiden kanssa ! vamos homo!
Ei hyvään oloon ja rakkauteen tarvita toista ihmistä. Eniten surettaa ihmiset, jotka eivät osaa/uskalla elää yksin.
Tämä on aivan totta, ei ihminen tarvitse väkisin toista ihmistä rinnalleen, mutta jos sellainen kiva ja rakastava ihminen löytyy, niin olkoon se sitten bonusta.
Eihän Martina yksin elä ilman miestäkään. Hänellä on kaksi lasta, joista toinen nyt asuu isällään. Sehän Martinalla juuri onkin, ettei näköjään ymmärrä, että viettäisi enemmän aikaa lapsen/lasten kanssa ainaisen miehen vaihtamisen sijaan. Hannu on jo kolmas ukkeli avoeron jälkeen. Nyt nimenomaan olisikin syytä olla miehiä metsästämättä ja rauhoittua. Siihen Martina tuskin pystyy, vaikka vaikeaa on varmasti taas uuden löytäminen.
Äläkä sä fanittaja tule selittämään, että eivät ole eronneet. Kaikki merkit viittaavat siihen, että ovat eronneet/eroamassa, mutta M tapojensa mukaan ei sitä nyt ihan heti paljasta/myönnä, kun pitää esittää hyvinvoivaa, onnellista, rakastunutta, siunattua, itsenäistä ym. ym.
Eihän ne oo edes eronneet
Vähän sotkevat ku ioita että saatte puheenaihetta kyttäämisellenne
Martina paljastaa eron silloin kuin se asia on hänen julkisuuskuvan kannalta suotuisaa, ei uutena vuotena missään tapauksessa, silloin biletetään ja ollaan mielettömän onnellisia.
Puuttuu enää postaus, että on taas voimaantunut ja kasvanut vuonna 2021 järjettömän paljon, etenkin tämä henkinen kasvun saralla.....LOL
No kerropa miksi sinulle täysin vieraan ihmisen parisuhdestatus kiinnostaa sinua niin paljon, että teet "syväanalyysiä" hänestä ja vieläpä lapsiensa tarpeista tällaisella palstalla ? Vahvasti oletan, että oma elämäsi kaipaisi enemmänkin energiaasi. Aloittaisit siis siitä.
16:49 Itsehän on tunkenut väkisellä julkisuuteen ja haluaa sairaalloisesti että hänestä oltaisiin kiinnostuneita.
Sulle mä en kerro yhtikäs mitään. Hoida sä vaan omat asiasi! 😝
Paljastaa heti eron, kun uusi saalis on varmistettu.
Just ja presiis. Martina läväyttää taas jotain eeppistä satuilua ja somekampanjaa parisuhteensa tilasta. Tuskin lähtee nyt saappaat sojossa istumaan jonnekin portaille dubaihin, että tässä näette vahvan naisen, jota elämä heittelee eli ero tullut. Parin kuukauden päästä nähdään erosurusta toipunut ja salamyhkäisesti somettava rakastunut nainen. Näin se menee vanhoja latuja tallatessa,
14:41 Miksi haluaisit umpimielisesti heidän olevan yhdessä vaikka vauvakin näkee että kumpikaan ei sovi toiselleen?
Tuo on totta että eroa ei Märttä voi julkistaa ennen uutta saalista. Olisi muuten liian noloa.
100%;sti+komppaan!!
Uusi vuosi. Uudet hoidot kehiin💪
Ei aloittajan enää tehoa mitkään hoidot. Ei uudet eikä vanhat. Niin kauan stalkannut täällä, ettei se enää pysty lopettamaan.
Onkohan Martinan kohtalona uusien suhteiden epäonnistumiseen ex-aviomies joka stalkkaa ex-vaimoaan aika hurjasti. Vai ovatko he niin läheisriippuvaisia toisistaan etteivät pysty luomaan uusia pysyviä suhteita.?
Esko on Martinasta täysin läheisriippuvainen, ei riitä selitykset yhteisen lapsen tarpeista.
Martina käyttää tätäkin hyväkseen, kuten käyttää kaikkia muitakin ihmisiä.
Seli, seli vaan, mutta kukaan Martinan historian tunteva täyspäinen mies ei Martinaan koske seipäälläkään. Näin se vaan on.
I adore you, en luovu susta koskaan... :D
Esko sanoi muutama vuosi sitten että kesti kauan hyväksyä että siellä on toinen mies, missä hänen kuuluisi olla. Mutta ei ole tainnut hyväksyä vieläkään. Laittaa instaan kuvia Martinasta aivan kuin hänellä olisi vaimo ja perhe. Nytkin jouluna Tonttulassa.
Eskolla on nyt vielä vaikeampaa kun Martina löysi noin hyvän miehen.
Stefu huitelee isomman lapsensa kanssa ties missä ja rahaa menee niin että ulosotot kasvaa koko ajan. Isomman lapsen pitää saada sisältöä instaan ja tv-ohjelmaan ja Stefu konttii tämän asian edessä. Stefun hermoille ottaa kun perässähiihtäjä huutaa että "miten sä korvaat tän mulle". Joskus Stefulta menee täysin hermot.
Taitaa nuo huudot pyöriä vain sinun päässäsi.
Täysin naurettavaa, että kuvittelet tietäväsi yhtään mitään näiden henkilöiden keskinäisestä elämästä ja ajatuksista. Pelleksi ryhdyt.
Ahdistuneet ja ahdasmieliset ihmiset kommentoimassa. Terveet ja hyvän itsetunnon sekä tasapainoisen elämän omaavat ihmiset kykenevät elämään rinnakkain ja hyvissä väleissä, vaikka eivät enää eläisikään pariskuntana. Martina, Esko ja tyttäret ovet edelleen perhe, vanhempia ja sisaruksia. Hienoa, että kykenevät siihen.
Ihan oikein Stefulta👍! Stefu on aikuinen ihminen, hän saa tehdä rahoillaan mitä haluaa. Sitä ei martta määrää. Jos mä olisin stefu eläisin hyvin ja leveästi elämäni ja tuhlaisin omat rahani. Kukaan ei saisi penniäkään mun rahoistani, jokainen ansaitkoon omat rahansa.
Surkeeta 😨😢 hirveetä jäädä roikkumaan mahdottomaan.
Siinä se oma elämä viuhuu vaan ohi ja mitä jäi käteen? Luu...
Jos olisin Stefu ,määräisin Sofian maksamaan kulut puoliksi...vai onko Stefu niin nössö...
Yleensä suomenruotsalaiset ovat hirveen pihiä ihmisiä.
Martinan tyyliset levottomat ihmiset eivät välttämättä löydä sitä aitoa rakkautta koskaan.
Poukkoillaan edestakaisin, arkea ei osata elää.
Ja se on hänen elämänsä ja hänen asiansa. Ei sinun.
Juuri näin👍👍. Kukaan mies ei pysy sen perässä. Mutta somea varten tarvitaan mies...
Onko minulta mennyt jotain ohi siis onko Martina eronnut, onko niin sanonut.
Uusi MeNaiset ei ole ilmestynyt.
Luetaan sitten siitä.
Ei ole eronnut. Eivät julkaise yhteiskuvia koska vainotaan, mutta vihjeitä yhdessäolosta tulee koko ajan muussa muodossa.
Ontuva selitys. Itsehän se on sanonut ettei anna minkään kirjoittelun vaikuttaa itseensä vaan tekee kaiken kuten haluaa. Nyt sinä väität että jättäisi yhteiskuvat julkaisematta kirjoittelun takia.
"Hän ei enää sopinut tähän kohtaan elämässäni " "olen kyltymättömän kunnianhimoinen, eikä hän pystynyt hyväksymään sitä" "huomasimme, että meillä on liian erilaiset tavoitteet elämässä " jne
Missä ihmeessä heitävainotaan ??? Täällä vain kommentoidaan heidän itsensä julkaisemia postauksia tai lehtien kirjoittamia juttuja, jos ne aiheuttavat yleistä naurua ja irvailua , niin en sitä vainoamiseksi kutsuisi.
Just noin. En mä ainakaan (eikä moni muukaan täällä kirjoitteleva) tietäisi Aitolehden elämästä ja tekemisistä yhtään mitään, ellei instassa niitä esittelisi. Mistäpä muualta voisi tietää minkävärinen sohva Martinalla on tai miten on sisustanut kämppäänsä, mitä vaatteita käyttää, meikkejä, kampaajia ym. ym. Jutut lehdissä (ne joista Martina ei tykkää) on nähty ja kuvattu ja siis tapahtuneet. Lisäksi Martina antaa itse mielellään haastatteluja "saavutuksistaan", uusista ja vanhoista miehistään ja vähän kaikesta, mikä on hänelle eduksi. Selvää on ettei Martina tykkää, jos joku Hörkkö on puskista päässyt kuvaamaan esim. jokun mehevän riidan Martinan ja kulloisenkin miehen välillä, hänen raivoamisensa yleisellä paikalla ym. ym. Kuvaamista julkisella paikalla ei voi estää edes Aitolehti, vaikka niin kaikkivaltiasta usein esittää. Sitä saa mitä tilaa.
Kuka heitä vainoaa? Ei yhtään kukaan.
Miksi pitää antaa mitään vihjeitä edes yhdessäolosta missään muodossa? Jos ovat yhdessä, niin sitten ovat. Mitä vihjeitä pitäisi saada? Kukaan ei kaipaa mitään vihjeitä. Yhdessäolojuttuja on saatu lukea jo aivan riittävästi. Ei ole jäänyt mikään epäselväksi, että nyt on kierroksessa Hannu Pikkarainen niminen ex-lätkäjätkä. So??? Loppuelämän lupasivat olla yhdessä, mutta kukaan ei sitä uskonut missään vaiheessa. Jos ovat eronneet, se oli ennustettavissa. Jos ovat yhdessä toistaiseksi, siinähän ovat. Mitä kuurupiiloa nyt pitäisi esittää?
Sulta on mennyt paljonkin ohi... :) Sen huomaa sun kirjoituksistasi. Olet pihalla kuin lumiukko.
Et ole tosissasi ? Rakennat vuorosanoja jollekin vieraalle ihmiselle. Hanki hyvä ihminen oma elämä. Säälittävää !
Totta, ihan samantekevää on, ovatko yhdessä vai ovatko eronneet, ei mitään vaikutusta mihinkään. Turhuuksia molemmat.
Tää Minna ei ole terve ensinnäkään. Vaatii kyllä paljon pysyä tuon perässä
Katso peiliin.
Onkohan sillä adhd?
Hirveä kuva se väkisin nauruirvistys oudossa kiemurassa glitterasu päällä
Onko se glitterkuva vanha kuva? Näyttää jotenkin tutulta kuvalta.
On vanha kuva. Samoin se mustavalkoasu on vanha. Yrittää nyt vaan esittää, että uuttavuotta on juhlittu glittereissä, vaikka ei olekaan juhlittu mitenkään. Nyt vaan pitää miettiä mitä keksisi selityksesi, että loppuelämän rakkaus kutistuikin reiluun puoleen vuoteen. VAMOS!
Liian isot legot suussa, niin väkinäistä yrittämistä olla hauska.
On vanha kuva, skrollaamalla alaspäin Martinan instaa, löytyy useita samassa mekossa ja hiukset auki olevia kuvia.
Tulee ihan Maisa mieleen. Sillä kanssa oli vuoden takaisia reissukuvia ja muisteloita kun tapahtui elämänmuutos. Martina haikailee vuoden takaista Dubain reissua kun tapaili sitä ruotsalaista. Pikkarainen ei ollut päässyt koosteeseen, naisystävät (uudet) kyllä
Uusi vuosi, uudet kujeet 😉
Ilta- sanomien kolumni käsitteli pelleä nimeltä Martina. Siinä tuli selväksi hyvinvointivalmentajan elämän viisaudet. Hyvä kun kolumni saavutti laajan lukijakunnan.
Martinan sanomana:
-Stefusta, varakas mies turvaa lasteni tulevaisuuden.
-Bahasta, olemme loppuelämän yhdessä.
-Pikkaraisesta, en luovu susta koskaan.🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Sehän on itkuun purskahtamaisilllaan tossa pimeässä uuden vuoden toivotuksessaan. Onneksi koira vieressä lohduttaa. Koira on aina uskollinen, oli emäntä tai isäntä ihan minkälainen vaan
Vain siinä kohdassa ääni värähti kun sanoi että voimia uuteen vuoteen. Niin paljon on kestämistä koska ovat niin vainottuja ja haukuttuja ja mustamaalattuja. Eivät voi edes olla pariskuntana normaalisti koska kaikki henkilökohtaisetkin asiat räävitään mediassa ja jokainen kuva, jonka julkaisee mediat ottavat heti räävittäväkseen. Ja sitten kommenttikentässä pahat ihmiset suoltavat sontaa suustaan lisää. Edes lapsen synttäreitä ei voi järjestää ilman että jokapuolella räävitään ja keskustelupalstoilla hyökkäävät pahiten lapsen isän huumeista tuomitun naisystävän tosifanit ja lähipiiri.
Kai muistit vetää henkeä välillä... Ihan itse Martina laittaa kaikki tekemisensä instaan kuvien kera ja nimenomaan toivoo, että niitä seurattaisiin. Pitäisi rouvan muistaa käyttäytyä siten, että Seiskat ym. eivät saa ainesta juttuihinsa. Just oli rouva Levillä tunkemassa kieltään vieraan miehen korvaan (ei nyxä). Erot ja uudet miehet on "kymmenen" kertaa selvitetty lehdissä, tv:ssä, podcastissa jne jne. Pitäisi kitansa kiinni ja rauhoittaisi elämänsä. Ei niitä juttuja tyhjästä synny. Ihan itse aiheutettuja!
Ihan satavarmasti voivat elää ihan normaalia elämää laittamalla insta yksityiseksi, eivätkä postaile mitään yksityisasiaa missään mediassa, eivät anna kommentteja MN lehteen ym. siitä se yksityisyys alkaa. Jos joku salakuvaa , sen voi ohittaa kommentoimatta sitä mitenkään. Kyllä ne jutut ja kirjoitukset loppuvat kuin seinään. Vaan miten sitten se heidän elämä sujuu on ihan toinen asia .
Nimenomaan juuri näin. Sen insta on lähestulkoon pelkkää yksityiselämää. Miten niin joka kuva jonka julkaisee, otetaan räävittäväksi? Eihän se päässyt joulun aikaan muiden julkkisten kanssa iltasanomien, iltalehden, seiskan "näin julkkikset viettävät joulua," juttuihin. Moni muu kyllä oli. Jos taas tarkoitat sitä korvan nuolemiskuvaa, niin ihan aihetta kritiikkiin on. Mutta siis, itse tyrkyttää itseään. Olisi maailman helpoin ryhtyä ammattilaiseksi siten, että julkisessa instassa työt ja yksityiselämää sitten suljetulle piirille. Mutta ei. Itseään se tossa videossa säälii
👍👍👍
Tää oli kyllä hauska: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008509232.html
Instassa nyt Rakkauden vuosi, eli kihloihin menevät/menneet? ❤️
Se tarkoittaa, että on avoin uudelle rakkaudelle.
Hannun kanssa sitä rakkautta ei ole ollut enää moneen kuukauteen, Levilläkin riitelivät silminnäkijöiden kertoman mukaan.
Martina koitti saada jo uutta sulhoa itselleen nuolemalla korvaa, mutta mies oli järkevä, eikä lähtenyt tädin matkaan.
Ainahan sillä on kaikkea huippua, täydellistä, upeaa, mahtavaa, parasta nimenomaan instassa. Insta kun ei ole totuus
Esko oli silminnäkijä ja kertoili Seiskaan.
Tuskin. Sehän suojelee Martinaa
Esko = juoruämmä
Lähipiiri vinkkas ☝️
Kukahan 😂
Eskolle pisteet että julkaisi joulumuorin kuvan 😅
Mitäpä sitä totuutta piilottamaan...Ei toimi hyvinvointivalmentajan opit eikä meditatiiviset harjoitteet joita äiti itse vetää. Hei, mut ostakaa valmennuksia
Oisko Nalalta oppinut ja matkii tämän nuolemisen? Eihän kuulu käytöstapoihin, varsinkaan puolitutun kanssa.
Martina on ollut selvästi itkuisen näköinen viime päivien postauksissaan, sama tekohymy ja teko-onni kuin Stefanista eron aikana. Kovasti yrittää vakuutella onneaan, mutta ahdistuneelta näyttää. Hän näytti mun mielestä aidosti onnellisesta Hannun kanssa aiemmin, nauru ja hymy olivat ihan erilaiset uskottavat, samoin silmissä erilainen katse, nykyään vain väsähtänyt ja nurkkaan ajettu.
Seiska kirjoittelee mitä sattuu, M ja H ei tahallaan julkaise yhteiskuvia kun vasta sen jälkeen kun Seiska taas kirjoitellut että eronneet, antavat Seiskan nolata juttunsa.
“”antavat Seiskan nolata juttunsa” mitenköhän Seiska nolaa juttunsa? 😂
Yhteiskuvia odotellessa
”siunattu, kiitollinen, onnellinen”❤️
Tuskin Seiska nyt hätkähtää tai nolostuu noiden julkkisten toimista. Jos ne leikkisi jotain eroleikkiä että "sitten näytetään miten asiat on " niin ei kyllä kerro henkisestä tasapainosta, aikuisuudesta, rohkeudesta, itsevarmuudesta tms vaan juuri päinvastoin. Luuletko oikeasti että Seiskan kaltainen lehti olisi nolattavissa? Eikä siellä ole nyt kirjoitettu muusta kuin on-off suhteesta ja sitähän toi on. Hannu odottaa milloin pääsee taas suosioon
Totta .💯
Esko senkin oli Seiskalle juorunnut Martinan leikkauksen jälkeen että olisivat erossa. Kukas muukaan. Esko näkyvästi ulkoilutti Nalaa ja kuvasi. Syy voi olla vaikka mikä, esim. karanteeni tai jotain. Kukapa tietää. Miksi julkaista yhteiskuvia jotka sitten heti joutuvat Seiskan sivuille. Ei kai kukaan sellaista halua. Ennemmin sitten puheita että on erottu. Nytkin tuli päivitykset yhtä aikaa vaikkakin aivan eri asiasta.
Eihän ne pääse seiskan sivuille. Joulunviettojutussa ei ollut mitään ko pariskunnasta
Päivitykset yhtä aikaa vaikka eri asiasta? Aika moni varmaan päivitti instaa juuri samaan aikaan. Onko heillä kaikilla suhde?
Eihän Marttina anna juttuja Seiskaan, etkö tiennyt sitä?
Eihän ne keltään kysy. Ne ottaa instoista. Etkö sitä tiennyt?
Mitä sitten? Pitääkö/kannattaako kaikki laittaa instaan näkyviin? Totta kai Seiska tai mikä hyvänsä julkaisu/henkilö tms. voi instasta kopioida mitä vaan, jos kerran sinne on pääsy (ei private) ja kaikki tekemiset postataan instaan. Hölmö on se, joka kaikki laittaa näkyviin!!!
Eronneet naiset yhdessä rantasaunalla 😂
Ei Nanna ole eronnut? Ja vaikka videolla ei näy muita niin mistä tiedät keitä paikalla?
Kannattaa erota tai vaatia, että Jere menee hoitoon. Toi että isä on alkoholisti, on lapsille todella kauheaa
No näin on ja Martinakin tietää sen hyvin, siis jos/kun lapsen isä on alkoholisti.
Miten se jereen liittyy?
Jerehän on ihan kaatokännissä tai vielä pahempi huumeissa, hirveä ukko, kuinka joku nainen edes viitsi katsoa, naamakin kuin petolinnun perse ja kusipääluonne. YÖK.
No mutta Martinahan oli mielettömän onnellinen, kiitollinen ja siunattu ollessaan Thermanin kanssa samassa taloudessa ???? Vasta kun Therman heitti Martinan Hangon villasta ojaan ja Sofia astui mukaan suhdekuvioon , niin Martina teki Thermanista julkisen alkoholisti/huume pellen.
Kyllähän Stefan on näyttänyt mikä on miehiään.
Näin juurikin se meni. Ja koska Sofia sai Stefun, myös Sofia on saanut samalla mitalla paskaa niskaansa. Niin läpinäkyvää, vaikka kaiken M:n porukat kieltävätkin sinnikkäästi. -LOL-
Martina ja Jere on kavereita. Hieno kaveri Martinalla. :(
Martinako on? :D Siltähän se näyttää...
Onko Martinalla muita kuin näitä Jeren tapaisia kavereita, ei kukaan selväpäinen mies sekaannu kyseiseen Aitolehteen, naisistakin vain hyvin harva ja nekin samaa tasotonta jengiä.
Ens vkolla varmasti jo naisten matka Dubaihin tai Marbellaan.
Tyttöjen kavereitten kanssa... :D Pääseeköhän myös omat tytöt mukaan eikä vain heidän kaverinsa?
Joku yrittää jatkuvasti väittää että toinen lapsi asuu isällään vaikka lapsen isäkin on usein kertonut että on vuoroviikot. Ja nyt kertoi että olisi ollut hänen joulunsa mutta lapsi menee Leville äidin porukoiden kanssa. Siispä Eskokin kutsuttiin sinne. Ilman Martinaa lapset eivät pääsisi minnekään. Toinen katsoisi tv:tä ja toinen pääsee Hankoon jos joku sukulainen vie. Martinan kanssa ovat viime vuonna päässeet Vanajanlinnaan, jollekin mökille toukokuussa, kesän alussa Järvisydämeen, juhannuksena Vierumäelle, toinen pääsi Hankoon niin toisen kanssa Marbellaan, taas Järvisydämeen, kaikki Marbellaan, jouluksi Leville.
Törkeää isien vähättelyä ja haukkumista, mutta mitäs voi Martina fanilta muuta odottaa...
Ikävä että totuus on isien vähättelyä mutta se on totuus. No ensi vuonna Esko pyrkii siihen että pääsee Kolumbiaan, ehkä sitten lapsi mukana. Stefu kuljettaa ulkomaille vain vanhinta lastaan, 31-vuotiasta.
Höpö höpö älä valehtele! Esko on usein tehnyt likkansa kanssa hauskoja kotimaan ja ulkomaan reissuja. Ihan on somessa voinut seurata. Stefu on vähemmän mutta toisaalta tytöllänsä on "oma" ylläpitoponi ja treenaa tavoitteellisesti ja kisaa. Siinä ei usein lähdetä matkoille tuosta vaan. Satun vaan tietämään, on omakohtaista kokemusta. Hyviä isejä ovat molemmat❤.
Taas sinä Martinan matkojen listaaja.
Katsoitko päivämäärät ja reissujen kestotkin sieltä exel-taulukostasi?
Elätkö Martinan elämää, kun tiedät tarkalleen aikajärjestyksessä Martinan matkat? Pelottavaa tuo toimintasi.
Martinalla on kaksi lasta ja normaali äiti elää ja viettää aikaa lastensa kanssa.
Sinä nostat Martinan jalustalle, kun tämä on käynyt muutaman kerran lastensa kanssa vuoden aikana jossain.
Korjataanpa vielä valheitasi.
Esko vietti kesälomansa tytön kanssa mökkeillen ympäri suomenmaata.
Esko kävi tyttönsä kanssa myös Tallinnassa viikonloppureissulla. Edellisenä kesänä Esko vuokrasi heille asuntovaunun jolla kiertelivät kuukauden verran. Sinusta tyttö ei pääse koskaan mihinkään, vain Martina järjestää reissuja?
Vikkellä ei ole edes sänkyä martinan asunnossa..toisella tytöllä on.Seuratkaa maran instaa niin sieltä ne kaikki selviää.
Valehtelet sinä joka olet ainakin kymmenen vuotta hokenut Vikke. Ei siitä yhdestä isosta huoneesta turhan takia tehty kahta huonetta. Jollain puusepällä teetti siihen väliseinänkin. Martina varmaankin pummasi sen väliseinän, tulee seuraava kirjoitus.
Rakkauden
vuoden
sinkku...???
Milloin Martan opiskelut alkavat? Onko tietoa Hankin käräjistä?
Olisko ne käräjät viikko sen jälkeen kun on Sofian huume- ja rahanpesurikosten käsittelyt ja viikkoa ennen Stefun ampuma-ase- ja taloussotkukäräjiä.
Ja Martinan opiskelut alkavat ennen kuin stalkkeri hakeutuu hoitoon, missä stalkkeri aloittaa harjoittelemaan elämää säännöllisen lääkityksen, terapioiden sekä korkin kiinni laittamisen myötävaikutuksella.
Nyt Rambokin kertoo aloittavan opinnot. Onkohan ihan Maran kanssa luokkakavereita?😂
Joo samalle luokalle " menivät " ja hups kohta ovat korkeakoulututkinnon suorittaneita ja vielä englannin kielellä...WAU
Se oli selvää, että molemmilla tarkoitus aloittaa sama opiskelu. M ei yksin pärjää näissä enkun kielisissä opinnoissa. Kai H on sen verran asunut ulkomailla, että luulisi hänen osaavan kieltä paremmin. Sitä ei sitten tiedä miten yhteisopinnot sujuvat, jos yhteis-elo on muutenkin takkuista. Kolmessa vuodessa kun ehtii sattua ja tapahtua. Tulevaisuus näyttää.
No jos ne voi yhdessä opiskella ja suorittaa, niin joku höntsäkoulutus toi on. Mitään kandeja ei voi kimpassa tehdä.
Kyllä jää nähtäväksi miten opinnot sujuu. Kummallakaan ei varmaan ole pahemmin koulut maistuneet eikä kirjat pysy kädessä vieläkään. Eivät vaikuta miltään järjen jättiläisistä. Jos opinnot on pelkkää fyssatreeniä, niin sitten ehkä Pikkarainen voi onnistua. Jos on paljon kirjallisia tehtäviä ja tenttejä, niin sitten on vaikeeta. Ei se lätkäenkku opiskelussa auta
Martinan enkku: some where on earth.... pikku virge sinänsä toi somewhere, mutta jos on siis lähdössä englanniksi opiskelemaan...
Virge? Onneks vaan Martinan virheet lasketaan.
Yo-tutkinto on kuitenkin pohjalla, ja 20 vuoden täyspäiväinen treenaaminen ja 16 vuoden ammattilaisurheilijan ura. Kyllä se siitä.
Ei kai joku ole vihjannut Sofialle että ala nyt nopeasti laittamaan instaan kirjoitukset englanniksi. Olisiko se joka haukkuu päivittäin Martinaa?
Vaikka toisaalta uskon kyllä että Sofia on niin veemäinen että keksii tuon itsekin. Seuraahan hän silmä kovana Martinan ja Hannun instaa. Jännä juttu kun käyttää jopa Hannun sanontoja, "soija" = hiki ja "välikaffet" ja tämäntyylisiä. Sofia ei kuitenkaan ole perus hesalainen kuten Hannu.
Miksi tuollainen mies on täällä oksennuspalstalla haukuttavana?
Arvasin, että tähän tartutaan, kun ei muuta ole. Onko siis mielestäsi instapostaus kaikelle kansalle omalla "official" instassa saman painoinen, kuin kommentti suomi24?? Ok...
Urheilu ja lätkän pelaaminen ei ole todellakaan sama asia kuin opiskella jotain ns kirjallisesti. Vaikeeta tulee olemaan. Pikkaraisen pt koulutus on järkevää ja varmasti onnistuu, siinä kuitenkin liikkumisella suuri paino. Mut Martinan kanditutkinto enkuksi. .
Sofia on tehnyt päivityksiä englanniksi useita vuosia.
Ihan sinunkin tarkistettavissa hänen instastaan tämä.
Ulkomailla asuminen ei tarkoita ko. maan kielen osaamista/oppimista. Ehkä selviää kaukalossa lätkäjargonilla ja kaupasta saa litran maitoa ostetuksi, mutta ei niillä eväillä ainakaan mitään kirjallisia harjoituksia/tenttejä suoriteta. Suullinen ja kirjallinen kielitaito ovat yhtä kaukana toisistaan kuin itä lännestä. Onhan se nähtävissä jo kaikista Martinan ja Hannun instateksteistä. Oma äidinkieli ontuu molemmilla pahemman kerran. Martinalla vielä Hannuakin huonommin.
Tuskin näkee edes nelikymppisiään.
Oletpa kipeä.
Realisti.
Uhkaus?
Rakkauden vai rattijuoppouden vuosi?
Mitä!
Eikö mikääkään ”Stefu” pannutkaan Maitolehmää uutena vuotena!
Miten nyt tulette toimeen asian kansa?
Olisko paremminkin ' epätoivoisen tyrkyttämisen ' vuosi?
Onnittelut mahdollisuudesta kun se ei koskaan häviä 🔥
openfire
Rakkauden vuosi, eli avoinna kaikenlaisille ehdotuksille ja kumppanitarjokkaille. Rakkauden vuonna voi ehtiä olla vaikka joka kuukausi mielettömän rakastunut johonkin uuteen kundiin.
Rampo nautti aamiaisen yksin
Kuten yhteisellä "rakkaudentäyteisellä" joululomalla
Yhtä ison munakkaan paistaa itselleen yksin kuin toisessa asunnossa kahdelle. Jännä juttu.
Aamiainen klo 14?
Rambolla on nyt se Martinan joululahjaksi ostama älysormus sormessa. Näkyy jokaisessa videossa.
Martinan kämpässä on rautalevyinen liesi. Hannun kanakopissa on keraaminen liesitaso ja sellaisella tuo munakas paistettiin, voit todeta ihan itse Hannun instasta.
Martinan luona juodaan aamiaisella kuppi kahvia ja kumpikin on saanut kaksi paistettua munaa ja rehuja päälle.
Nyt kun Hannu tekee itse aamiaisensa, hän saa syödä vatsansa täyteen, eli neljä munaa.
Kuka aikuinen mies elää kahdella kananmunalla? Martina on niin nuuka, että munatkin on kortilla ja Martina päättää nukkumaanmenoajan lisäksi myös kumppanin ruuan tarpeen.
Kyllä Hannulla on paljon parempi olla omissa ruuissaan.
Martinan lahjaksi antama, mutta ei ostama. Saatu mainostusta vastaan ilmaiseksi. Piste.
Stalkkeri taisi aloittaa tämänkin vuoden hulluna.
Vaikuttaa kovasti siltä, että aloittajan hulluus ei ole parantunut ja se jatkuu ennallaan tämänkin vuoden. Onnea vaan matkaan, toivotaan että se oikea lääkitys nyt vihdoinkin hälle löytyisi ja se myös tehoaisi.
(teksti on mukaelma stalkkerin tekemästä aloituksesta)
Stalkkereita on puolin ja toisin. Moni Martinan seuraaja on oikein stalkkerin perikuva. Tietää kaiken sen tekemisistä ja osittain jopa sen ajatuksia...
Toivoisin että tuo aloittajakin löytäisi sen rakkauden.
Mitä tapahtui Marttinan 'volkan unsalille" etelän maan crime pojalle?
Ei uskoisi jossei omin silmin lukis, että täällä on Aikuiset ihmiset asialla. Joka aloituksessa!
Mä voisin ruveta ennustajaksi. Ennustin että Marsun ja Pikkuruisen suhde ei vuodenvaihdetta näe, ja niinhän siinä kävi. Loppuelämän rakkaus kesti reilut 1/2 vuotta. Olihan se kuitenkin aika paljon enemmän kuin palopojan (2 vkoa ) ja tauluvarkaan kanssa (kaksi p-reissua Dubaihin).
Ehkä ei kuitenkaan kannata.
Mara on kansainvälinen ja kielitaitoinen kohtelias nainen....heh heh,no ei ihan,vaan persjalkainen,kielitaidoton ja rumasti käyttäytyvä naikkonen .
-pieni maa,pienet julkimot-
Sinä oot helvetin fiksu, ainakin omasta mielestä.
Rambo seuraa Maraa Instassa mutta M ei seuraa R:ää, mitä palstapirkot tästä tuumaavat?
Andrei vei voiton?
Onhan se jännä juttu että Andrei "sattumalta" laittoi videon ja oli "sattumalta" eronnut kihlatustaan marraskuussa kun vasta kesäkuussa menivät kihloihin.
Voihan se olla joku muukin tai sitten ei ole ketään. Eihän nuo Martina ja Hannu nyt kovin tasavertainen pari ole.
Ändy pääsee kokeileen hieman alatissiä
Sinunko ?
Martinan ex-poikkiksista Leppilampi ja Kuvaja ovat just saaneet vauvat. Sekin voi ärsyttää nelikymppistä mammaa...
Martina olikin ensimmäisten joukossa onnittelemassa Leppilampien ilmoitusta. Ovat Leppilammen kanssa ystäviä, olivat yhdessä triathlonissa Marbellasakin. Kävivät samaa peruskoulua Munkkiniemessä ja tapailivat myöhemmin jotain kuukauden verran. Stefukin osallistui triathloniin koska olivat vielä silloin yhdessä. Nyt Stefulle on tullut vatsaa. Tuskin he Kuvajien kanssa tekemisissä ovat mutta Joanna ainakin seuraa Martinaa.
Jännä kun mediasta saa aina tiedon että Martina kommentoi jotain joidenkin instoissa. Se on aina uutisen arvoinen juttu.
En ole kyllä näitä Martinan kommentointeja lukenut mistään. Saa kommentoida ilman huomiota kyllä ihan vapaasti
..oli kuulemma koulun kovis ja aina läimimässä muita tyttöjä?? tämä hieno nainen joka aina iltapäivälehdissä ?? siis mitä roskaporukkaa meillä on julkkiksina!?
Roskaporukkaa riittää täällä palstalla haukkumassa.
Ton siitä jotenkin helposti uskoo
Stefu on ihana mies
Stefu on vatsakas höttö
...rakkauden vuoden sinkku..?
Ei tainnut aloittaa...
On siistinyt instaansa, yksityiselämää ei ole jaettu. Olisiko kisa creator awardseista pistänyt hyvinvointivalmentajan keskittymään työntekoon. Hieno juttu että nyt on työ julkisessa instassa pääasia eikä muu kuten tähän asti.
Hyvinvointi on kokonaisvaltaista. Siihen sisältyy kaikki elämänalueet. Myös se että henkilökohtaisessa elämässä on kaikki hyvin ja saa olla onnellinen. Se, että onnellisuuttaan ja rakkautta ja elämän hyviä hetkiä ei voi näyttää kateellisten ja katkerien ihmisten takia, ei ole kiva asia. Mutta tällaista se on. Pahoja ihmisiä on niin paljon. Koska saamme uuden nimikkeen työmarkkinoille eli "ammattistalkkaaja". Työnantajana ja palkanmaksajana näillä ammattistalkkaajilla toimii Kela.
Musti oli kanssa semmoinen, että haukkui varsinkin lihavat ihmiset, oli tarkka reviiristään ja kuitenkin nuoli korvat ja pallit.
Onko sua paljon haukuttu ?
Kunnolliset tekee niin, nuolee korvat ja kaikki
Oletko sinä kunnollinen ?
Kunnolliset koirat, huomaa viittaus
Martina taisi aloittaa rakkauden vuoden sinkkuna
Onko piriä mukana?
Piiristä saa..
Levin vessassa kipeytyneet polvet saattavat estää triathlonin MM-voiton.
Onneksi keväällä on taas Minimaraton.
Huono, keksi parempaa
Taitaa olla seuraavana polvileikkaus edessä.
Toivottavasti sujuu hyvin se sinun polvileikkaus, se on kun vanhenee niin tulee kaikenlaista vaivaa
Seiskahan, tämä totuuden torvi joka tarkistaa kaikki kirjoituksensa ja kirjoittelee vain totuuksia, on jo kirjoittanut kuinka Martina oli polvileikkauksessa syyskuussa. Jopa kaksi juttua oli jossa Seiska mainitsi Martinan polvileikkauksen.