Onko olemassa langattomat vastamelukuulokkeet ilman Bluetoothia?

Anonyymi

Hei kaikki tekniikkaviisaat, neuvokaa tyhmää!

Tarvitsisin langattomat vastamelukuulokkeet, ja niitähän löytyy kaikista alan liikkeistä. Mutta onko totta, että ei ole olemassa muunlaisia langattomia vastamelukuulokkeita kuin Bluetooth-yhteydellä toimivia? Erään G******n myyjä näin väitti. Olen yrittänyt netistä etsiä, mutta niissäkin kaikissa jankutetaan vain bluetooth, bluetooth...

Eikö muka ole olemassa sellaisia, että lähettimen voi liittää musiikkilaitteeseen tavallisella 5,3 mm:n tai 6,3 mm:n plugilla? Minun kotiteatterivehkeet on niin vanhat, etteivät ne osaa puhua bluetoothia... :(

Enkä kyllä tämän takia rupea uusia ostamaan, kun vanhatkin toimivat! :D

Ilman bluetoothia toimivia langattomia kyllä on olemassa, minulla on sellaiset parasta aikaa itsellänikin, mutta ne eivät taas ole vastamelukuulokkeet, vaan kaikki ulkopuolinen möly tulee läpi. :(

Mahtaisiko jollakin olla tietoa asiasta?

9

2171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainakin Denon AH-GC30:ssa on molemmat vaihtoehdot. Saat tuon langattomuuden siis myös mukana kun myöhemmin kalustoasi päivittelet joten tuossa on sulle kuuloketta pitkäksi aikaa. Mielestäni äänenlaatu noissa on hyvä jollei loistava, tuon vastamelun laatu ja hyöty on sitten vähän niin ja näin. Olen niitä autossa testannut, yllä rengasäänet tulevat läpi. Niissä on 3 eri asetusta, "City -mode, Office -mode, Airplane -mode" ;) Mitään eroa en noiden kesken huomaa.

      Niin, ja mukana on tukeva kuljetusboxi, mukana on 2 eri adapterijohtoa langalliselle vaihtoehdolle sekä usb -latausjohto. Kaikenkaikkiaan on erinomainen ostos.

      • Anonyymi

        Paljon kiitoksia tiedoista! :)


    • Anonyymi

      Löytyy myös esim. Sennheiser ja JBL merkkisiä kuulokkeita, joissa on bluetoothin lisäksi irrotettava kaapeli, varmaan monia muitakin. Tyttären JBL:ssä on myös tuo vastamelu. En ole varma toimiiko se myös kaapelin kautta kuunnellessa. Muistaakseni käyttöohjeessa mainittiin, että toimisi niinkin, mutta tuo on varmaankin sellainen asia johon kannattaa kiinnittää huomiota kuulokkeita ostaessa.

      • Anonyymi

        Kiitoksia myös näistä tiedoista!


    • Avaaja:
      Kuten suurin osa täällä on jo maininnut... Lähes jokainen vastamelukuuloke (oli valmistajana sitten Denon, Sennheiser, Bose, Sony tai jotain muuta) toimii myös kaapelilla tarvittaessa (tai akun loputtua).

      Sen lisäksi on olemassa myös kokonaan langallisia vastamelukuulokkeita, esim. PSB M4U2 joita löytyy lähinnä HiFi-alan erityisliikkeistä.

      Kuten kauppias viittasi tosin, suurin osa nykyisin myytävistä ja peruskaupoista löytyvistä tosin sisältää Bluetoothin, joka tekee niistä paljon kätevämmät jos tahdot ottaa kuulokkeet mukaan esim. lennolle tai tahdot käyttää kännykän kanssa.

    • Anonyymi

      Hommaa Bluetooth- lähetin, jonka kytket vahvistimesi kuulokelähtöön.

      Sitten bt-vastamelukuulokkeilla voit kuunnella musiikkia ja vastamelua.

      • Anonyymi

        Kiitoksia tiedosta, tämä oli juuri sellainen tieto, jollaisen halusinkin kuulla!


    • Anonyymi

      Valcon kuulottimissa on myös kaapeli ja vastamelu pelaa

    • Anonyymi

      Hei, hyviä vastauksia jo tuli, mutta minä tarvitsisin vielä tiedon siitä, että onko olemassa vastamelukuulokkeita, joissa ei ole bluetooth ominaisuutta? Tarvitsen vastamelukuulokkeita yo-kirjoituksiin. Siellä käytettävissä kuulokkeissa ei saa olla bt-ominaisuutta olemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      397
      8553
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      170
      2891
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1232
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1008
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      64
      928
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      916
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      913
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      893
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      852
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      822
    Aihe