BMV --- wartburg

Anonyymi

Kun jo waarina katson näitä nuoria, jotka räyhäävät autollaan - luullen olevansa jotain, kun alla on se - mikä on. Tavallaan nautin evoluutisesti heidän päänsä tyhmyydestä, kun näen mällättyjä bemareita. Siinä pitäisi vielä olla vakuutusyhtiöissä se, että näille pennuille ei anneta kaskoa. Oppi menisi typryyden päähän paremmin.
Autoilija on hän, joka osaa - korttinsa saaneena myös ajaa - sen edellyttämillä tavoilla. Ei tyhmänä sooloilla. Ei kortti ole sitä varten, että se on ikäänkuin lupa elää ominluvin.
Nautin rutuissa olevista bemareista. Nautin, että jotain ehkä opitaan, mutta toivon, ettei siinä kukaan olisi vammautunut. Aineelliset vahingot, kun rankaisee ajattelematonta mieltä - niin kantapää on paras oppipaikka. Sanotaan, että tyhmyydestä saa maksaa, jos järki kulta ei ole tavoittanut vielä pentua ratissa.

Tuttu isä - ei ottanut pojilleen kaskoa. Pojat ajoivat moottoripyörää. Pojat olivat ainoat, jotka selvisivät vahingoitta, mutta heidän kavereilleen sattui kaikekarvaista vahinkoa, koska se tehtiin vakuutusyhtiön "piikkiin". Siksi kasko pitää kieltää pennuilta, niin mopokoon autoista, kuin pyöristä ja autoista. Tahaltinen elettävä elämäntyyli ei kuulu ihmisyyteen.

Vahingolle ei voi mitään, mutta tahallisuudelle kyllä.

Henkilökohtaisesti olen ajanut mittaamattoman määrän matkaa - joku tahaltinen edessä on kuollut alle, yksi jopa tuttu, jota katsoin ruumispussissa. Mustasukkaisuus.
Ei palasina olevaa ihmistä ole mielekästä katsella, tai kun hän kuolee käsiin.
Kokemusta on, mutta tahaltista vahinkoa ei ole, joku pieni tupakkiaskilla hoidettu vahinko. Siinä ne. Tänävuonna aion viedä raskaankaluston kortin jo pois, en tarvitse sitä, koska vaatisi jatkuvaa lääkäritodistelua.
Eli liikenteessä aikahyvin selviää, kun miettii kuljettajan arvoa, arvoa siinä, että kortti on kullanarvoinen paperi, jonka luvalla, tulen sellaisena kuljettana esiin, jonka liike on tarkoitushakuisesti -aina- turvaava.

Näille kortittomille husareille minulla olisi toimenpide, joka korjaisi heidän tapansa, mutta se ei olisi heidänpuoleltaan kovin mielekäs, mutta korjaisin näin tyhmän päänsä elämään ihmisenä.

https://www.is.fi/oulun-seutu/art-2000008514466.html

Poliisilla on muutakin hommaa, kuin vaarantaa oma terveys - näitten kiinniottamiseen. Toivon heidät aina tervetulleeksi virkavallan edustajana terveenä työpäivän jälkeen kotiin, perheensä piiriin. Se on heidän oikeus, se on jokaisen kuskin vastuu, että asia toteutuu.

0

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

        Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
        Maailman menoa
        155
        2513
      2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

        En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
        Maailman menoa
        146
        2352
      3. Kirje, PellePelottomalle.

        Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
        Ikävä
        97
        1009
      4. Meni kyllä aika solmuun

        Meidän tutustuminen 😐
        Ikävä
        64
        881
      5. Sinua oli kiihottavaa

        Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
        Ikävä
        61
        774
      6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

        Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
        Maailman menoa
        273
        701
      7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

        Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
        Kuhmo
        18
        697
      8. Voi teitä naisia

        Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
        Sinkut
        85
        680
      9. Martinan hevoset.

        Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
        Kotimaiset julkkisjuorut
        202
        658
      10. Hyvä meininki

        TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
        Haapavesi
        22
        648
      Aihe