Pakastearkusta

Kompostori

Vanha pakastearkkuni lakkasi toimimasta ja ajattelin väsätä siitä kompostorin. Ekaksi kai pitäs ne freonit saada pois. Jos vain katkaisen rälläkällä putken ulkona ja sinne menee ??? VAI ???

2

1386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ignis

      Mukaan pakastimesta ei enää saa tehdä kompostoria.
      Rikkinäinen pakastin tulee toimittaa hyötyjäteasemalle.
      Tehdastekoinen kompostori on paljon helpompi käyttää ja tyhjentää.Kompostoriin kannattaa sijoittaa, eikä ostaa halvinta.
      Biolan 220 Ja lahti kompostori ovat hyviä vehkeitä oikeen käytettynä...

    • hyvin toimii

      Arkkupakastimesta saa aivan erinomaisen kompostorin. Mielestäni jätemääräykset on tehty tältä osin kestävän kehityksen vastaisesti ja suosimaan vaan valtakunnan ainoaa kylmälaitteiden käsittelylaitosta.

      Itse olen tehnyt kymmenkunta vuotta sitten kahdesta arkkupakastimesta kompostorit. Poistatin kylmäaineet ja kompressorit alan liikkeessä ja leikkasin rälläkällä lähes koko pohjan pois. Sen tilalle tein puukehikon varaan kiinnitetystä pienisilmäisestä minkkiverkosta uuden pohjan.

      Kylmälaitteiden eristeissä ja muissa materiaaleissa voi olla mm. freonia. Ei ne kompostorikäytössä leviä mihinkään sen enempää kuin kylmälaitekäytössäkään. Arkun runko toimii vuosikymmeniä hyvänä kompostorina, jonka jälkeen sen voi toimittaa käsittelylaitokseen samoin kuin ylimääräiset risat kylmälaitteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      143
      5237
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      87
      4658
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      51
      4268
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3983
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3771
    6. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3663
    7. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3615
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3363
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      191
      2311
    Aihe