Vanha pakastearkkuni lakkasi toimimasta ja ajattelin väsätä siitä kompostorin. Ekaksi kai pitäs ne freonit saada pois. Jos vain katkaisen rälläkällä putken ulkona ja sinne menee ??? VAI ???
Pakastearkusta
2
1444
Vastaukset
- ignis
Mukaan pakastimesta ei enää saa tehdä kompostoria.
Rikkinäinen pakastin tulee toimittaa hyötyjäteasemalle.
Tehdastekoinen kompostori on paljon helpompi käyttää ja tyhjentää.Kompostoriin kannattaa sijoittaa, eikä ostaa halvinta.
Biolan 220 Ja lahti kompostori ovat hyviä vehkeitä oikeen käytettynä... - hyvin toimii
Arkkupakastimesta saa aivan erinomaisen kompostorin. Mielestäni jätemääräykset on tehty tältä osin kestävän kehityksen vastaisesti ja suosimaan vaan valtakunnan ainoaa kylmälaitteiden käsittelylaitosta.
Itse olen tehnyt kymmenkunta vuotta sitten kahdesta arkkupakastimesta kompostorit. Poistatin kylmäaineet ja kompressorit alan liikkeessä ja leikkasin rälläkällä lähes koko pohjan pois. Sen tilalle tein puukehikon varaan kiinnitetystä pienisilmäisestä minkkiverkosta uuden pohjan.
Kylmälaitteiden eristeissä ja muissa materiaaleissa voi olla mm. freonia. Ei ne kompostorikäytössä leviä mihinkään sen enempää kuin kylmälaitekäytössäkään. Arkun runko toimii vuosikymmeniä hyvänä kompostorina, jonka jälkeen sen voi toimittaa käsittelylaitokseen samoin kuin ylimääräiset risat kylmälaitteet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 781386
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121325Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.181100- 21996
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45863Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114858- 17793
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65777- 40667
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72652