Elämän synty uudessa valossa, ihosolusta alkio

Tässä juttu HY:n perinnöllisyystutkijoilta, kuinka elämä voidaan saada alkuun ilman hedelmöittymistä indusoiduilla pluripotenteilla kantasoluilla Vähän tätä asiaa ollaan sivuttu täällä kun ollaan mietitty sitä elämän alkamisen ajankohtaa. Ihmisyksilön elämä ei silloin ala mistään hedelmöityksestä vaan kloonauksesta.

https://blogs.helsinki.fi/med-viikonjuttu/2021/03/29/voiko-ihosoluihin-puhaltaa-hengen/

Mielenkiintoinen näkökulma sitten abortinkin oikeutukseen. Nytkin on moralisteille jotenkin paljon vähemmän paheksuntaa aiheuttavaa se, että 10 alkiota heitetään menemään ihan vain koska niitä ei huvita käyttää kun ei haluta enempää lapsia kuin että yksi abortti tehdään sosiaalisesta syystä, koska ei halua enempää tai ollenkaan lapsia. Toiseen kun liittyy se naisten jalkojen levittely ilman lisääntymistarkoitusta, joka aiheuttaa kaikesta moralistin elämässä hirveätä paheksuntaa.

8

339

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "jotenkin paljon vähemmän paheksuntaa aiheuttavaa se, että 10 alkiota heitetään menemään ihan vain koska niitä ei huvita käyttää "

      Jotenkin? Kuka sellaista on julistanut hyväksyvänsä vai mutuiletko taas syytöksiäsi kuten tavallista?
      Elinkelpoisten alkioiden "adoptioon" lahjoituskin on yleensä mahdollista, ja hoitoja joudutaan usein toistamaan, koska tarpeeksi alkioita ei ole saatu!
      Ja jos alkeellisuutta mietitään, niin onhan se abortilla tapettava alkio/sikiö jo melko paljon pidemmällä elämässä, ja todennäköisemmin myös jatkaisi sitä seuraavat vuosikymmenet kuin kohtuun edes vielä kiinnittymätön alkio.

      "aiheuttaa kaikesta moralistin elämässä hirveätä paheksuntaa."

      Joopa joo, ainakin sinun harhaisissa kuvitelmissasi. :)

      "Ihmisyksilön elämä ei silloin ala mistään hedelmöityksestä vaan kloonauksesta."

      Niin? Jos tuollainen on mahdollista, niin se on alkanut sitten silloin kun on alkanut.

      • Anonyymi

        Ihmiset siis sen saa aikaan, eikä ihosolu kyllä päätä itse kloonautua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihmiset siis sen saa aikaan, eikä ihosolu kyllä päätä itse kloonautua.

        Niin kloonauksessa (=manipuloidussa alkionsynnyssä) alkavassa elämässä kuin normihedelmöityksessä on tietääkseni ihminen, joka ne saa aikaan, jos puhutaan ihmisen suvunjatkamisesta! Joillakin trolleilla ei näy olevan harmaata ajatustakaan asiasta, kunhan vain trollaa, mikä on hyvin tuttua abortinedistäjätrollien toimintaa palstalla.


    • Anonyymi

      Niin mutta kun abortinvastustajan maailmassa tunnetaan ihmisen lisääntymiskeinona vain ja ainoastaan hedelmöitys. Menee nyt heitiltä pasmat sekaisin tämmösen tiedon edessä. Varmaan Raamatusta etsitään joku aasinsilta tähänkin. 😆

    • Anonyymi

      Eikös kantasolukin ole ELÄVÄ KANTASOLU? Kuolleesta solusta ei kyllä onnistu enää mikään elämän herättäminen. Perusajattelu siis ontuu pahasti aloittajalla kuin trollilla, osa asioista vain "unohtuu mainita".

      Kantasolututkimushan on varsin laajaa niin meillä kuin muualla lähinnä sairauksien syntymekanismin selvittämiseksi ja niiden torjumiseksi.

    • Anonyymi

      Ihosolu päättää milloin se haluaa kloonautua alkioksi (uskisten logiikkaa)

      • Anonyymi

        Eikös sitä taida väittää juuri tuo aloituksen abortinedistäjä, joka tituleeraa itseään tieteilijäksi? Tosin raamatullisesti sanottuna, hänen tietonsa on vajavaista ja kun tilalle tulee se, mikä on täydellistä tietoa, joutuu häpeään se, mikä on vajavaista.


    • Anonyymi

      "...kuinka elämä voidaan saada alkuun...kantasoluilla." Mites se nyt alkuun saadaan tuossa vaiheessa, kun muualla väität, että yksilön elämä ei ala hedelmöityksestä, vaan aivan jostain muusta hetkestä??? Olen kyllä aiemminkin maininnut kantasolututkimuksen, mutta asia ei ole juurikaan asiallista palautetta.
      Selitä nyt uudestaan, milloin mielestäsi ihmisyksilön elämä alkaa, hedelmöityksestä vai jostain muusta ajankohdasta/tapahtumasta. Jotenkin ajatuksesi on kehittymässä entistä ristiriitaisemmiksi, mutta eihän trollilla tarvitse muutenkaan olla logiikkaa, kunhan vain trollaa vai olenko sittenkin lukenut väärin vuosia kestänyttä kirjoitteluasi?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe