Tässä juttu HY:n perinnöllisyystutkijoilta, kuinka elämä voidaan saada alkuun ilman hedelmöittymistä indusoiduilla pluripotenteilla kantasoluilla Vähän tätä asiaa ollaan sivuttu täällä kun ollaan mietitty sitä elämän alkamisen ajankohtaa. Ihmisyksilön elämä ei silloin ala mistään hedelmöityksestä vaan kloonauksesta.
https://blogs.helsinki.fi/med-viikonjuttu/2021/03/29/voiko-ihosoluihin-puhaltaa-hengen/
Mielenkiintoinen näkökulma sitten abortinkin oikeutukseen. Nytkin on moralisteille jotenkin paljon vähemmän paheksuntaa aiheuttavaa se, että 10 alkiota heitetään menemään ihan vain koska niitä ei huvita käyttää kun ei haluta enempää lapsia kuin että yksi abortti tehdään sosiaalisesta syystä, koska ei halua enempää tai ollenkaan lapsia. Toiseen kun liittyy se naisten jalkojen levittely ilman lisääntymistarkoitusta, joka aiheuttaa kaikesta moralistin elämässä hirveätä paheksuntaa.
Elämän synty uudessa valossa, ihosolusta alkio
8
249
Vastaukset
- Anonyymi
"jotenkin paljon vähemmän paheksuntaa aiheuttavaa se, että 10 alkiota heitetään menemään ihan vain koska niitä ei huvita käyttää "
Jotenkin? Kuka sellaista on julistanut hyväksyvänsä vai mutuiletko taas syytöksiäsi kuten tavallista?
Elinkelpoisten alkioiden "adoptioon" lahjoituskin on yleensä mahdollista, ja hoitoja joudutaan usein toistamaan, koska tarpeeksi alkioita ei ole saatu!
Ja jos alkeellisuutta mietitään, niin onhan se abortilla tapettava alkio/sikiö jo melko paljon pidemmällä elämässä, ja todennäköisemmin myös jatkaisi sitä seuraavat vuosikymmenet kuin kohtuun edes vielä kiinnittymätön alkio.
"aiheuttaa kaikesta moralistin elämässä hirveätä paheksuntaa."
Joopa joo, ainakin sinun harhaisissa kuvitelmissasi. :)
"Ihmisyksilön elämä ei silloin ala mistään hedelmöityksestä vaan kloonauksesta."
Niin? Jos tuollainen on mahdollista, niin se on alkanut sitten silloin kun on alkanut.- Anonyymi
Ihmiset siis sen saa aikaan, eikä ihosolu kyllä päätä itse kloonautua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmiset siis sen saa aikaan, eikä ihosolu kyllä päätä itse kloonautua.
Niin kloonauksessa (=manipuloidussa alkionsynnyssä) alkavassa elämässä kuin normihedelmöityksessä on tietääkseni ihminen, joka ne saa aikaan, jos puhutaan ihmisen suvunjatkamisesta! Joillakin trolleilla ei näy olevan harmaata ajatustakaan asiasta, kunhan vain trollaa, mikä on hyvin tuttua abortinedistäjätrollien toimintaa palstalla.
- Anonyymi
Niin mutta kun abortinvastustajan maailmassa tunnetaan ihmisen lisääntymiskeinona vain ja ainoastaan hedelmöitys. Menee nyt heitiltä pasmat sekaisin tämmösen tiedon edessä. Varmaan Raamatusta etsitään joku aasinsilta tähänkin. 😆
- Anonyymi
Eikös kantasolukin ole ELÄVÄ KANTASOLU? Kuolleesta solusta ei kyllä onnistu enää mikään elämän herättäminen. Perusajattelu siis ontuu pahasti aloittajalla kuin trollilla, osa asioista vain "unohtuu mainita".
Kantasolututkimushan on varsin laajaa niin meillä kuin muualla lähinnä sairauksien syntymekanismin selvittämiseksi ja niiden torjumiseksi. - Anonyymi
Ihosolu päättää milloin se haluaa kloonautua alkioksi (uskisten logiikkaa)
- Anonyymi
Eikös sitä taida väittää juuri tuo aloituksen abortinedistäjä, joka tituleeraa itseään tieteilijäksi? Tosin raamatullisesti sanottuna, hänen tietonsa on vajavaista ja kun tilalle tulee se, mikä on täydellistä tietoa, joutuu häpeään se, mikä on vajavaista.
- Anonyymi
"...kuinka elämä voidaan saada alkuun...kantasoluilla." Mites se nyt alkuun saadaan tuossa vaiheessa, kun muualla väität, että yksilön elämä ei ala hedelmöityksestä, vaan aivan jostain muusta hetkestä??? Olen kyllä aiemminkin maininnut kantasolututkimuksen, mutta asia ei ole juurikaan asiallista palautetta.
Selitä nyt uudestaan, milloin mielestäsi ihmisyksilön elämä alkaa, hedelmöityksestä vai jostain muusta ajankohdasta/tapahtumasta. Jotenkin ajatuksesi on kehittymässä entistä ristiriitaisemmiksi, mutta eihän trollilla tarvitse muutenkaan olla logiikkaa, kunhan vain trollaa vai olenko sittenkin lukenut väärin vuosia kestänyttä kirjoitteluasi?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,252104Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.911931Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e881901MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131603Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4881466Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11464Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu241397Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?481267Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.731134Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas351129
