Elämän synty uudessa valossa, ihosolusta alkio

Tässä juttu HY:n perinnöllisyystutkijoilta, kuinka elämä voidaan saada alkuun ilman hedelmöittymistä indusoiduilla pluripotenteilla kantasoluilla Vähän tätä asiaa ollaan sivuttu täällä kun ollaan mietitty sitä elämän alkamisen ajankohtaa. Ihmisyksilön elämä ei silloin ala mistään hedelmöityksestä vaan kloonauksesta.

https://blogs.helsinki.fi/med-viikonjuttu/2021/03/29/voiko-ihosoluihin-puhaltaa-hengen/

Mielenkiintoinen näkökulma sitten abortinkin oikeutukseen. Nytkin on moralisteille jotenkin paljon vähemmän paheksuntaa aiheuttavaa se, että 10 alkiota heitetään menemään ihan vain koska niitä ei huvita käyttää kun ei haluta enempää lapsia kuin että yksi abortti tehdään sosiaalisesta syystä, koska ei halua enempää tai ollenkaan lapsia. Toiseen kun liittyy se naisten jalkojen levittely ilman lisääntymistarkoitusta, joka aiheuttaa kaikesta moralistin elämässä hirveätä paheksuntaa.

8

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "jotenkin paljon vähemmän paheksuntaa aiheuttavaa se, että 10 alkiota heitetään menemään ihan vain koska niitä ei huvita käyttää "

      Jotenkin? Kuka sellaista on julistanut hyväksyvänsä vai mutuiletko taas syytöksiäsi kuten tavallista?
      Elinkelpoisten alkioiden "adoptioon" lahjoituskin on yleensä mahdollista, ja hoitoja joudutaan usein toistamaan, koska tarpeeksi alkioita ei ole saatu!
      Ja jos alkeellisuutta mietitään, niin onhan se abortilla tapettava alkio/sikiö jo melko paljon pidemmällä elämässä, ja todennäköisemmin myös jatkaisi sitä seuraavat vuosikymmenet kuin kohtuun edes vielä kiinnittymätön alkio.

      "aiheuttaa kaikesta moralistin elämässä hirveätä paheksuntaa."

      Joopa joo, ainakin sinun harhaisissa kuvitelmissasi. :)

      "Ihmisyksilön elämä ei silloin ala mistään hedelmöityksestä vaan kloonauksesta."

      Niin? Jos tuollainen on mahdollista, niin se on alkanut sitten silloin kun on alkanut.

      • Anonyymi

        Ihmiset siis sen saa aikaan, eikä ihosolu kyllä päätä itse kloonautua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihmiset siis sen saa aikaan, eikä ihosolu kyllä päätä itse kloonautua.

        Niin kloonauksessa (=manipuloidussa alkionsynnyssä) alkavassa elämässä kuin normihedelmöityksessä on tietääkseni ihminen, joka ne saa aikaan, jos puhutaan ihmisen suvunjatkamisesta! Joillakin trolleilla ei näy olevan harmaata ajatustakaan asiasta, kunhan vain trollaa, mikä on hyvin tuttua abortinedistäjätrollien toimintaa palstalla.


    • Anonyymi

      Niin mutta kun abortinvastustajan maailmassa tunnetaan ihmisen lisääntymiskeinona vain ja ainoastaan hedelmöitys. Menee nyt heitiltä pasmat sekaisin tämmösen tiedon edessä. Varmaan Raamatusta etsitään joku aasinsilta tähänkin. 😆

    • Anonyymi

      Eikös kantasolukin ole ELÄVÄ KANTASOLU? Kuolleesta solusta ei kyllä onnistu enää mikään elämän herättäminen. Perusajattelu siis ontuu pahasti aloittajalla kuin trollilla, osa asioista vain "unohtuu mainita".

      Kantasolututkimushan on varsin laajaa niin meillä kuin muualla lähinnä sairauksien syntymekanismin selvittämiseksi ja niiden torjumiseksi.

    • Anonyymi

      Ihosolu päättää milloin se haluaa kloonautua alkioksi (uskisten logiikkaa)

      • Anonyymi

        Eikös sitä taida väittää juuri tuo aloituksen abortinedistäjä, joka tituleeraa itseään tieteilijäksi? Tosin raamatullisesti sanottuna, hänen tietonsa on vajavaista ja kun tilalle tulee se, mikä on täydellistä tietoa, joutuu häpeään se, mikä on vajavaista.


    • Anonyymi

      "...kuinka elämä voidaan saada alkuun...kantasoluilla." Mites se nyt alkuun saadaan tuossa vaiheessa, kun muualla väität, että yksilön elämä ei ala hedelmöityksestä, vaan aivan jostain muusta hetkestä??? Olen kyllä aiemminkin maininnut kantasolututkimuksen, mutta asia ei ole juurikaan asiallista palautetta.
      Selitä nyt uudestaan, milloin mielestäsi ihmisyksilön elämä alkaa, hedelmöityksestä vai jostain muusta ajankohdasta/tapahtumasta. Jotenkin ajatuksesi on kehittymässä entistä ristiriitaisemmiksi, mutta eihän trollilla tarvitse muutenkaan olla logiikkaa, kunhan vain trollaa vai olenko sittenkin lukenut väärin vuosia kestänyttä kirjoitteluasi?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 155
      3901
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      91
      3306
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      89
      2687
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      278
      2510
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2266
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      105
      1938
    7. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      1029
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      998
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      889
    10. Haapaveille jotain uutta!

      Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
      Haapavesi
      16
      830
    Aihe