Tässä juttu HY:n perinnöllisyystutkijoilta, kuinka elämä voidaan saada alkuun ilman hedelmöittymistä indusoiduilla pluripotenteilla kantasoluilla Vähän tätä asiaa ollaan sivuttu täällä kun ollaan mietitty sitä elämän alkamisen ajankohtaa. Ihmisyksilön elämä ei silloin ala mistään hedelmöityksestä vaan kloonauksesta.
https://blogs.helsinki.fi/med-viikonjuttu/2021/03/29/voiko-ihosoluihin-puhaltaa-hengen/
Mielenkiintoinen näkökulma sitten abortinkin oikeutukseen. Nytkin on moralisteille jotenkin paljon vähemmän paheksuntaa aiheuttavaa se, että 10 alkiota heitetään menemään ihan vain koska niitä ei huvita käyttää kun ei haluta enempää lapsia kuin että yksi abortti tehdään sosiaalisesta syystä, koska ei halua enempää tai ollenkaan lapsia. Toiseen kun liittyy se naisten jalkojen levittely ilman lisääntymistarkoitusta, joka aiheuttaa kaikesta moralistin elämässä hirveätä paheksuntaa.
Elämän synty uudessa valossa, ihosolusta alkio
8
150
Vastaukset
- Anonyymi
"jotenkin paljon vähemmän paheksuntaa aiheuttavaa se, että 10 alkiota heitetään menemään ihan vain koska niitä ei huvita käyttää "
Jotenkin? Kuka sellaista on julistanut hyväksyvänsä vai mutuiletko taas syytöksiäsi kuten tavallista?
Elinkelpoisten alkioiden "adoptioon" lahjoituskin on yleensä mahdollista, ja hoitoja joudutaan usein toistamaan, koska tarpeeksi alkioita ei ole saatu!
Ja jos alkeellisuutta mietitään, niin onhan se abortilla tapettava alkio/sikiö jo melko paljon pidemmällä elämässä, ja todennäköisemmin myös jatkaisi sitä seuraavat vuosikymmenet kuin kohtuun edes vielä kiinnittymätön alkio.
"aiheuttaa kaikesta moralistin elämässä hirveätä paheksuntaa."
Joopa joo, ainakin sinun harhaisissa kuvitelmissasi. :)
"Ihmisyksilön elämä ei silloin ala mistään hedelmöityksestä vaan kloonauksesta."
Niin? Jos tuollainen on mahdollista, niin se on alkanut sitten silloin kun on alkanut.- Anonyymi
Ihmiset siis sen saa aikaan, eikä ihosolu kyllä päätä itse kloonautua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmiset siis sen saa aikaan, eikä ihosolu kyllä päätä itse kloonautua.
Niin kloonauksessa (=manipuloidussa alkionsynnyssä) alkavassa elämässä kuin normihedelmöityksessä on tietääkseni ihminen, joka ne saa aikaan, jos puhutaan ihmisen suvunjatkamisesta! Joillakin trolleilla ei näy olevan harmaata ajatustakaan asiasta, kunhan vain trollaa, mikä on hyvin tuttua abortinedistäjätrollien toimintaa palstalla.
- Anonyymi
Niin mutta kun abortinvastustajan maailmassa tunnetaan ihmisen lisääntymiskeinona vain ja ainoastaan hedelmöitys. Menee nyt heitiltä pasmat sekaisin tämmösen tiedon edessä. Varmaan Raamatusta etsitään joku aasinsilta tähänkin. 😆
- Anonyymi
Eikös kantasolukin ole ELÄVÄ KANTASOLU? Kuolleesta solusta ei kyllä onnistu enää mikään elämän herättäminen. Perusajattelu siis ontuu pahasti aloittajalla kuin trollilla, osa asioista vain "unohtuu mainita".
Kantasolututkimushan on varsin laajaa niin meillä kuin muualla lähinnä sairauksien syntymekanismin selvittämiseksi ja niiden torjumiseksi. - Anonyymi
Ihosolu päättää milloin se haluaa kloonautua alkioksi (uskisten logiikkaa)
- Anonyymi
Eikös sitä taida väittää juuri tuo aloituksen abortinedistäjä, joka tituleeraa itseään tieteilijäksi? Tosin raamatullisesti sanottuna, hänen tietonsa on vajavaista ja kun tilalle tulee se, mikä on täydellistä tietoa, joutuu häpeään se, mikä on vajavaista.
- Anonyymi
"...kuinka elämä voidaan saada alkuun...kantasoluilla." Mites se nyt alkuun saadaan tuossa vaiheessa, kun muualla väität, että yksilön elämä ei ala hedelmöityksestä, vaan aivan jostain muusta hetkestä??? Olen kyllä aiemminkin maininnut kantasolututkimuksen, mutta asia ei ole juurikaan asiallista palautetta.
Selitä nyt uudestaan, milloin mielestäsi ihmisyksilön elämä alkaa, hedelmöityksestä vai jostain muusta ajankohdasta/tapahtumasta. Jotenkin ajatuksesi on kehittymässä entistä ristiriitaisemmiksi, mutta eihän trollilla tarvitse muutenkaan olla logiikkaa, kunhan vain trollaa vai olenko sittenkin lukenut väärin vuosia kestänyttä kirjoitteluasi?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1291538- 371441
- 681243
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa551190- 691014
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255991Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei198986- 74935
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16840Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106838