Hei apua!
Olenko nyt talviaikaan kastellut viirivehkaani liikaa, vai mikä lienee syynä. Kasvin lehdet ovat alkaneet kellastua. Eivät siis muutu ruskeaksi, kuten kuivuessa, vaan kellertäviksi nihkeiksi. Multa pinnalta kosteaa.
Viirivehka
1
158
Vastaukset
- Anonyymi
Jaksatko nostaa ruukkua ja arvioida onko kasvi kuiva vai märkä? Sillä jo pääset aika pitkälle. Onko sillä riittävästi valoa? Alkaako ruokavarastot olla vähissä? Voit antaa pienen suihkutuksen merileväuutevedellä lehdille. Tee liuos pullon ohjeen mukaan. Ja kun päivänvalo alkaa riittää oikeaan kasvuun on aika antaa muutakin ruokaa. Vaihda mahdollinen multa vasta kun se on alkanut kasvamaan. Ja jos kasvisi on altakasteluruukussa niin vaihdat vain päällimmäisen multakerroksen joka irtoaa. Yleensä juuret ovat vesitilassa eikä niitä kannata mennä repimään jos itse ruukku ei ole halkeamispisteessä.
Viirivehka kukkii valon ja ravinteiden avulla vaikka menestyy vähässä valossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733674Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92001Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2261333- 1341220
- 1011084
- 1091065
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil701020Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6975- 60974
- 35886