Käsämä-Viinijärvi

Anonyymi

Onko kellä tietova tuleeko lähivuosina uusi asvaltti käsämä viinijärvi vanhatie ?

11

1241

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saamani tiedon mukaan ensi kesänä aikovat purkaa entisen asvaltin pois, ja tekevät tiestä hiekkatien. Tiedon mukaan tie siirtyy tämän jälkeen ns. yksityistieksi, eli tien kunnossapidon kustannukset tulevat tien vaikutusalueen yksityisten maksettavaksi. Tämä toimenpide tietenkiin vaatii tien yksiköimisen, eli tienhoidon maksut määräytyvät yksikköjen mukaan. Jatkossahan Luovi siirtyy Joensuuhun, joten siltäkin osin maksut kohdistuvat enemmässä määrin mm. tien varrella ásuvien harteille. Sain tästä asiasta tiedon, vasta loppuvuodesta, Kotiseutu uutisissakaan ei ole asiasta vielä kirjoitettu mikään, tosin niiden jututhan kulkevat nykyään aina vuoden jäljessä. Toista oli päätoimittaja Nenosen aikaan, lehden jutut olivat vuoden edellä. Asia luulisi kiinnostavan myös Käsämän kylän kylätoimikuntaa.

      • Anonyymi

        Tuollainen uutinen kuulostaa lähinnä aprillipilalta. Katsotaan tulevan huhtikuun eka päivä, tuleeko lisää samansuuntaista juttua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuollainen uutinen kuulostaa lähinnä aprillipilalta. Katsotaan tulevan huhtikuun eka päivä, tuleeko lisää samansuuntaista juttua.

        Eräs Destian työntekijä kertoili samaa, että ovat suunnittelemassa asvaltin poistoa. Ei kyllä kertonut tarkemmin milloin se tapahtuu. Ei kait sitten ole vielä tarkasti päätetty, onko se ensi kesänä.


    • Anonyymi

      ei ole tulossa mutta erosen sateenkaariliputus tankoja suunnitellaan siihen tien varteen

    • Anonyymi

      On tietova. Ei tule uusi asvaltti. Tule vanha asvaltti. Purka pois koko tie. Siirtä koko tie pois ottaa. Hiihtolatu tulla ensi talvi. Osta sukset, hyvä hiihtää. Tulla hiki.

    • Anonyymi

      Samapa tuo onko asfalttia vai ei, kun voisi laittaa lapsun "Ei talvihoitoa" !! Eikä juurikaan kesähoitoakaan. Onhan se valtion tie, vielä toistaiseksi !?
      Joitakin vuosia takaperin kyseltiin tielaitokselta milloin ehkä korjaisivat "kynnöspeltoa", niin silloin oli jotain kolmas-sadas järjestyksessä( 300 ) vuoro numerolla !! Tietä ajavat kumminkin kymmenet linja-auto vuorot !
      JOS muuttuu ns. yksityistieksi, niin tuskin ainakaan paremmin tulee hoidetuksi, jokohan keräisivät "tietullia" ?? Liperin kunta voisi ottaa tienpidon hoidettavaksi !
      Tuossa olisi yksi asia hoidettavaksi valtuutetuille, kun muuten ollaan ihan "reservaatissa" täällä syrjässä, niin edes tien pitäisivät auki !? Pääsisi rollaattorilla paremmin asioille !!

    • Anonyymi

      kuulin yhelt linko miehelt että olis uus asfaalltti tulossa joskus yle sanki priha ol hiän ja vallat totta huastell..

      • Anonyymi

        Kysykää Sanna Antikaiselta, josko hän tekis raha-aloitteen, kun on siiliharrastukseenkin sitä kyselllyt.


    • Anonyymi

      Minne lie jääneet ne tien korjaajat, kun eletään jo 2024 vuotta pitkällä ja tulossa taas rospuutto kelit ?? Melko loivaliikkeistä on tienhoito täällä Liperin kunnassa. Valtion tie on kyseessä, osittain, joten eurot on jaettu jonnekin Savon puolelle, ilmeisesti !
      Kunnan hallitus - ja valtuuston edustajat eivät ilmeisesti käytä Viinirannantietä koskaan ? Vanhaa ei kannata korjata, vaan rullalle vain ja hiekkaa ja soraa tilalle joten yhtä hyvä tulee kuin nytkin, autojen jyrätä, puolelta toiselle, rapakoita väistellen ja kävelijöitä varoen. Tekisivät edes jotain !?!

      • Anonyymi

        Aamen!!


    • Anonyymi

      Ei tule asfalttia.
      Kaikentietävä

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      54
      1084
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      1069
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      861
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      779
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      747
    6. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      206
      640
    7. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      631
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      105
      627
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      201
      610
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      99
      582
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      263
      500
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      102
      488
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      471
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      434
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      413
    16. 32
      412
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      410
    18. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      408
    19. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      144
      390
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      358
    Aihe